Gratë Trajtimi ureaplasmas Si për të trajtuar

Ureaplasmas - Kjo mikroorganizmave oportune, e cila në sasi të mëdha mund të shkaktojë inflamacion të organeve urinare. Në shumë grave dhe burrave, ky infeksion nuk është shkaku për zhvillimin e procesit patologjike, si numri i mikroorganizmave në njerëz të shëndetshëm është në varg normal. Infeksioni Ureaplasma ndodh gjatë kontaktit seksual me një partner të infektuar tashmë. Sëmundja mund të merrni edhe një fëmijë gjatë kalimit nëpër kanalin e lindjes nënës.


Ai trajtohet ureaplasmas

Trajtimi i sëmundjes të jetë jo të gjitha gratë, por vetëm ata që gjatë hulumtimit janë gjetur shenja të mëdha të inflamacionit. Dhe në qoftë se nuk ka shenja të inflamacionit, gruaja nuk do të përshkruajnë trajtim. Duke ulur zgarë imunitetin femër e infektimit mund të çojë në inflamacion - ureaplasmosis e cila domosdoshmërisht duhet të trajtohet. Dhe në qoftë se një grua duke planifikuar një shtatzëni, por ajo gjeti kur shqyrton ureaplasma pa inflamacion, gruaja i nënshtrohet trajtimit, si dhe trajtimin e subjektit dhe partnerin e saj seksuale. Trajtimi i të dy partnerëve të barabartë, sepse në qoftë se ju nuk e bëni, ajo mund të ri-infektuar nga partneri i tyre. Gjatë trajtimit të përjashtojë kontaktet seksuale të pambrojtura. 


Trajtimi kryesor për gratë ureaplasmas

Të gjitha gratë duhet të jenë të vetëdijshëm se urkaplazmoza zbulimin, të vetë-mjekoj rreptësisht e ndaluar, pasi kjo do të kërkojë një monitorim laboratorike të efektivitetit të trajtimit. Përveç kësaj, trajtimi ureaplasmosis nuk mund t'i afrohet çdo të drogës. Prandaj, trajtimi është kryer vetëm në femra konsultuar, dermatolog apo urolog. Në komplekse gratë trajtim ureaplasmosis është marrë antibiotikë, immunomodulators dhe produktet jetëdhënës. Dhe kohëzgjatja e sëmundjes mjeku juaj mund të përshkruajnë një trajtim i ditës, dhe përdorimin e fizioterapi. Përveç kësaj, trajtimi duhet të ndjekin një dietë ku ju mund të hani asgjë yndyror, aromë, i kripur, i tymosur dhe i pjekur përjashtuara pije të gazuara dhe alkoolike, ëmbëlsirat më pak. Racion duhet të hyjë më shumë produkte të qumështit, që ata të rivendosur microflora normale zorrëve, duke reduktuar të gjitha mbrojtjet, të pastër dhe zorrët e të gjitha produkteve të kalbjes.


Terapia me antibiotikë

Ureaplasmosis antibiotik terapi përfshin marrjen e tre grupe të antibiotikëve, ajo tetracyclines, makrolide, fluoroquinolones. Duke pasur parasysh karakteristikat e infeksionit në një grua të veçantë, mjeku mund të përshkruajnë antibiotikët tjerë pritje. Shpesh trajtim për sëmundjen e gruas Azithromycin përdoret, dmth sumamed. Megjithatë, ndjeshmëria e sotme ureaplasmas të drogës është ulur, kështu që trajtimi i sëmundjes në shumicën e rasteve përdoret macrolides si dzhozamytsyn, që Wilprafen se edhe përshkruajnë për gratë shtatzëna, pasi kjo drogë nuk hyn në fetusin përmes placentës.


Sa për drogë me grupe ftorhinolov, disa prej tyre përdoret Ciprofloxacin dhe ofloxacin, të cilat janë antibiotikët shumë efektive, por mjaft toksike, kështu që nuk është e dëshirueshme për të bërë gratë shtatzëna. Të gjitha të antibiotikëve të tetracycline tashmë është vjetëruar opsion trajtim, si infeksion ureaplasma në shumë raste nuk tregojnë ndjeshmëri ndaj tyre. I këtij grupi të antibiotikëve është doksitsillin më efektive të drogës. Përveç kësaj, gjatë shtatzënisë dhe tetracyclines janë të kundërindikuar. Dhe me forma të komplikuara mjeku ureaplasmosis rrjedha përshkruan një kombinim i dy llojeve të antibiotikëve.


Forcimi mbrojtjet e trupit për të luftuar infeksionin

Zorrë është vendi ku formimin e qelizave të imunitetit, dhe ky proces po ndodh në inde imun që është e vendosur në muret e zorrëve. Megjithatë, operacion i besueshëm i fabrikës, zorrët duhet të funksionoj në rregull, që tretet ushqimi. Dhe në qoftë se vepra e tij është ndonjë dështim, toksina formuar nga mosfunksionimi i zorrëve, do të shtypin sistemin imunitar. Kjo është arsyeja pse për të stimuluar mjekun imunitetit përshkruan ilaçe, të cilat janë të përbërë nga mikroorganizmave, bakteret gjegjësisht microflora normale që hanë bakteret e këqija. Për drogë të tilla përfshijnë: probyfor, bififor, Linex, atsilakt laktussin dhe kjo është përveç funksionimin normal të trupit. Përveç kësaj, mjeku mund të përshkruajnë një immunomodulators pacientit që janë në gjendje për të rivendosur imunitetin.


Trajtimi me procedurat lokale

Forma ureaplasma akute trajtohen me antibiotikë sistemike apo droga të tjera që janë dhënë në mënyrë parenterale apo të marra me gojë. Forma kronike e sëmundjes duke u trajtuar dhe përmes procedurave lokale, duke kombinuar më tej ato me trajtim sistematik. Për këtë administruara supozitorëve antibacterial vaginale, aplikoni krem ​​dhe banjot me zgjidhje antiseptik. Përveç kësaj, trajtimi duke përdorur fizioterapi ndryshme, por një trajtim i tillë është përfshirë zakonisht në terapi komplekse të infertilitetit.