Trajtimi i mbështjelljes në gjinekologji

Mbështjelljes është një kusht shumë i zakonshëm atribuohen sëmundjeve të rënda. Mbështjelljes mund të shkaktojnë dhimbje dhe përçarje e organeve të brendshme. Më shpesh ato ndodhin në gratë pas sëmundjeve gjinekologjike. Në forma të rënda, ata mund të shkaktojë komplikime të rënda. Sa e rrezikshme të ngjitet në gjinekologji?

Nëse ata janë në tubacione, ajo mund të çojë në shtatzëni ektopike dhe shterpësinë. Mbështjelljes në vezore të çojë në çrregullime menstruale, dhimbje dhe proceseve inflamatore të shpeshta.


Shkaqet e mbështjelljes

 • Sëmundjet inflamatore dhe infeksioni i organeve shpesh japin rritje të mbështjelljes.

 • Në shumicën e rasteve, të ngjitet ndodhë pas operacionit, cezariane, abort ose të djegurit.

 • Endometrioza - shkaku më i zakonshëm i mbështjelljes.

 • Para se të ngjitet gjithashtu mund të shkaktojë ruptures gjatë lindjes ose përdorimi i pajisjes intrauterine. • Të gjitha këto probleme janë shumë të zakonshme në gratë moderne. Deri tani një pyetje të ngutshme si për të trajtuar adhesions në gjinekologji. Ka shumë mënyra për të hequr qafe prej tyre, por asnjë nga opsionet nuk është një garanci totale.


  Mbështjelljes në Gjinekologji - trajtim  Ka dy metoda kryesore të duke u shpëtoj prej mbështjelljes, kirurgjike dhe konservatore. Metoda e parë është përdorur në forma të avancuara të sëmundjes. Më - një laparoscopy. Një konservator është përdorur edhe për trajtimin dhe për parandalimin e mbështjelljes. Të cilin ne tani e konsiderojnë.


 • Për të parandaluar adhesions pas operacionit është e rekomanduar për të kaluar në organet nuk zrostalysya.

 • Pas kirurgji emëruar përgatitje të veçanta janë në gjendje për të parandaluar formimin e fibrinë - substancave që janë shkaku i mbështjelljes. Kjo fibrinolysin, tripsin, Streptokinase dhe të tjerët.

 • Emërohet si droga që parandalojnë koagulimit të gjakut, të tilla si heparin.

 • Detyrueshme në trajtimin adhesions janë ilaçe anti-inflamator. Kjo mund të jetë antibiotikët, kortikosteroidet ose antihistamines.

 • Në këtë sëmundje shpesh përshkruajnë injeksione të aloe, vitaminë E dhe acidit folik.

 • Fizioterapia në gjinekologji në solderings përdorur për të bërë ato të hollë dhe fleksibël. Shpesh kjo elektroforezë me magnez, kalcium dhe zink.

 • Përdorimi i shumë efektive në gjinekologji në vobenzymu gozhdë. Ajo pengon përhapjen e indit lidhor dhe redukton inflamacion. • Trajtimi i mbështjelljes në gjinekologji - një proces i gjatë. Shumë gra nuk e kalojnë atë deri në fund dhe të bëjë atë komplikime të rënda, të cilat më pas do të jetë edhe më e vështirë për të përballuar.