Trajtimi i osteoporozës në gratë

Osteoporozën është një sëmundje e sistemit të kockave-mbështetës të personit të lidhur me një rënie në densitetit të kockave. Bone hedh lëng është për shkak të kullimin e kalciumit nga trupi dhe kapacitetit të saj të dobët për asimilimin e ushqimit nga ndonjë arsye. Në mesin e grave, sëmundja është më se e zakonshme tek burrat, pasi kjo kontribuon në ndryshimin e nivelit të hormoneve gjatë menopauzës, dhe në këtë rast e osteoproze postmenopausal.
"A mund të kuruar osteoporozën?" - Kjo pyetje është çdo grua që është përballur me këtë sëmundje. Sot nuk janë mjete të efektshme për shëndetin e grave me sëmundje, por, për fat të keq, nuk është zhvilluar ende droga të tilla kundër osteoporozës që do të të shpëtoj nga të gjitha.

Si për të identifikuar osteoporozën?


Simptomet e osteoporozën në gratë përfshijnë:

 • Dhimbje të forta. Zakonisht në lumbosacral. Në mënyrë tipike, një dhimbje e tillë gënjyer subsides.

 • Reduktimi rritjen e grave. Zakonisht gratë me osteoporozën për shkak të rritjes së ulët duket sjellje veçantë përkulur, sikur ajo horbytsya.

 • Frakturat që ndodhin edhe me një ndikim të vogël.

 • Mungesa e kalciumit në osteoporozën provokon simptomat pamjen indirekte të sëmundjes: dhimbje në këmbë gjatë natës, thonjtë deng parë graying e flokëve, lodhje, dhe kështu me radhë D..


 • Çfarë duhet të marrë me osteoporozën?


  Ne trajtimin e osteoporozës në femra zakonisht përdorin hormonet bazuar hormone seksuale femër, nëse është e shoqëruar me sëmundje menopauzës. Kjo teknikë është e mbushur me atë terapi zëvendësimi hormonale do të mbajë për jetën si një kurë të plotë të sëmundjes është e mundur. Kjo nuk është alternativa më e mirë, pasi që mbështetja hormonal për një kohë të gjatë mund të ndikojnë në shëndetin e gruas.
  Një tjetër alternativë për të trajtuar osteoporozën në gratë është një mënyrë jetese të shëndetshme, e cila përfshin: dietë e duhur, ushtrime të moderuar, refuzimi i shprehive të këqija, futje e shtojcave dietike në bazë të kalciumit në kombinim me vitaminë D.

  Pirja e duhanit dhe alkoolit të ndërhyjë me thithjen normale të kalciumit nga zorrët. Prandaj është e rëndësishme që të heqin dorë nga zakone të këqija. Osteoporozën papërshtatshme jetese i ulur që pengon furnizimin normal të gjakut në indet në trup dhe të lëvizë elemente të rëndësishme gjurmë në kanalin e gjakut. Aktiviteti dhe ushtrim të ndihmojë të shpërndarë gjakun nëpër enët dhe të përshpejtojë metabolizmin.

  Menu osteoporozën


  Vizatoni një menu me nevojat e organizmit në materialin për ndërtimin e kockave.


  Kur osteoporozën është e rekomanduar për të rritur konsumin e ushqimeve:

 • Kripëra të pasura të kalciumit - elementi kryesor strukturor i eshtrave (qumështi dhe produktet e qumështit, arra, peshk, fruta të freskëta dhe perime, bukë thekre).

 • Me përmbajtje të lartë të magneziumit - për përthithjen më të mirë kalciumit në zorrë. Për shembull, meli, bollgur, banane, lakër, hikërror, kungull dhe fara luledielli, kikirikë, speca jeshile, djathë, fasule, bizele.

 • Cili është burimi i fosforit, i cili siguron kockave forcë (një djathë të vështirë, bardhë veze, bollgur, mish derri dhe viçi mëlçisë, fasule të bardha, qumësht, grurë, bukë gruri tërë, pulave, etj etj).

 • Ato përmbajnë bakër, i cili ndikon në funksionin e rritur hormonet seksuale femërore (këto produkte përfshijnë: mëlçisë, ushqim deti, kakao, rrush, krem).