Trajtimi i hyperplasia endometrial pas scraping

Endometrial hyperplasia - sëmundje gjinekologjike karakterizohet nga zgjerimi i rreshtim e brendshme e mitrës (endometrium).
Trajtimi i sëmundjes është i bazuar në qëllimin e hormon terapi, qetësuesve dhe vitamina. Por në qoftë se ajo është i paefektshëm - emërohet curettage e mitrës. Në mënyrë tipike, për 20 - 30 minuta nën anestezi intravenoze hequr endometrium hyperplastic.
Si për të trajtuar pas scraping?
Pas operacionit, gruaja për trajtim të mëtejmë të përshkruajnë antibiotikët, të cilat pengojnë inflamacion në trup. Gjithashtu, hormonet, vitaminat, reflexology, elektroforezë.

Trajtimi i hyperplasia endometrial pas scraping përfshin ilaçe që përmbajnë vetëm hestohenы. Ajo është e tillë si Duphaston, Utrozhestan, Provera dhe të tjerët.
Gratë me 35 moshë tneho në rastin e sëmundjeve të tjera endokrine që mund të caktohet për të hormoneve të kombinuara estrogjenit-hestohennыe. Ata janë paraqitur si të kontraceptivëve monofaznыmy oral (Jeanine, Rigevidon) dhe tre faza (Trykvylar, Trystep etj).
Përveç terapi të drogës kërkon monitorim nga një gjinekolog. Në çdo muajit të tretë pas operacionit, ju të kalojë një ultratinguj. Dhe në fund të kursit - kalon ri-biopsi.

Çfarë duhet të bëni hyperplasia retsedyvy?
Ndonjëherë ka raste të përsëritjes pas curettage e hyperplasia endometrial. Nëse ju nuk keni nevojë për të ruajtur funksionin riprodhues të grave - larguarit emëruar (heqje) i endometrium. Këto manipulime të çojë në shkatërrimin e endometrium.
Në rastet e sëmundjeve gjinekologjike apo menopauzës mund të jetë një hysterectomy - kirurgji për të hequr organet riprodhuese (mitër dhe vezore).
Trajtimi i hyperplasia endometrial pas scraping kërkon më shumë vëmendje dhe të respektojnë të gjitha rekomandimet e ekspertëve. Ndihma në kohë dhe të kualifikuar do të ndihmojë për të ruajtur shëndetin.