Kraurosis vulvë

Kraurosis vulvë - sëmundja e rëndë femërore karakterizohet nga atrofi të lëkurës dhe mukozës së vulvë, duke çuar në deformim dhe mosfunksionim e organe gjenitale të jashtme. Kjo patologji është e lidhur me ndryshimet regresive epiteli squamous dhe zëvendësimin gradual të indeve të saj fijor lidhës.

Kraurosis është më e zakonshme në gratë më të vjetra, veçanërisht gjatë menopauzës. Në i ri është e rrallë.

Kraurosis vulvë - SimptomatSimptomat kryesore janë kruarje intensive dhe një ndjenjë e ngushtësi, e cila acaruar pas marrjes së një dush apo ushtrim. Parehati të tilla të shkaktuara nga çrregullimet e receptorëve vulvë. Gjithashtu karakterizohet me thatësi, ndryshime në pigmentim, elasticitetin e lëkurës dhe mukozës. Shpesh simptomat e para janë ndjesi shpimi gjilpërash papritur dhe dhimbje gjatë raportit seksual.


Në fazën fillestare, ënjtje dhe skuqje të labia mëdha dhe të vogla. Pastaj ka thatësi dhe vrazhdësi e lëkurës dhe mukozës, ata marrin tërhequr sy. Me kalimin e kohës, Labia dhe klitoris nuk përcaktohet pothuajse, lumen e uretrës dhe vaginës ngushtuar në masë të madhe.

Kraurosis mund të paraprijë leukoplakia (pllakë të bardhë dhe pamjen e rritje). Kombinimi leukoplakia kraurosis dhe kancerit pamjen vulvës kërcënuese, kështu që kur ju së pari simptomat shqetësuese duhet të kontaktojnë një gjinekolog.


Diagnoza kraurosis mundur në ekzaminim gjinekologjik. Konsultimi me kohë me mjekun tuaj do të ndihmojë për të shmangur komplikimet e ndryshme dhe për të lehtësuar sëmundjen.

Arsye kraurosis vulvëShkaqet e kësaj sëmundjeje nuk është kuptuar plotësisht. Ne e dimë se më shumë ndikim ndryshime hormonale. Kraurosis mund të jetë gjithashtu rezultat i kirurgjisë ose infeksionet e fundit.
Vënë re se shpesh duket gratë kraurosis me çrregullime psikologjike janë të prirur për stresin dhe depresionin.

Kraurosis vulvë - trajtimTrajtimi kraurosis një proces kompleks që kërkon qasje afat-gjatë të integruar.
Qëllimi kryesor është simptomat e tërheqjes, kështu që trajtimi është kryesisht individuale. Ndërsa nuk ka asnjë mënyrë universale për të trajtuar vulvë kraurosis.
Struktura e barnave më të përshkruara përfshijnë antihistamines, anastetyky, antiseptics, taninet dhe komponentet e bimëve që kanë efekt anti-inflamator dhe kunder kruarjeve.
Për trajtim aktuale përdorur ointments hormonale që përmbajnë prohesteronы, estrogjene dhe androgens. Ju duhet të mbani mend se përbërja hormonale e drogës përdoret gjithmonë varet nga mosha e pacientit.

Ndër metodat e reja të trajtimit me lazer mbizotëron kraurosis. Përmirësimin e gjendjes përgjithësi ndodh pas 5-7 trajtime, zhduket kruajtje, redukton tensionin nervor dhe përmirëson rezultatet e testeve laboratorike.
Në raste të rrezikshme mund të kërkojë ndërhyrje kirurgjikale.

Kraurosis vulvë - mjete Trajtimi populloreTë sjellë lehtësim podmyvaniya zierje e kamomil, trashëgimisë, celandine dhe Calendula. Gjithashtu Calendula mund të përdoret për banja ulur para gjumit. Mëngjesit lule vendas dhe të lënë ata në mbrëmje. Pas këtyre banja është e dëshirueshme të procesit të lënduar naftës vend buckthorn detit.

Recommended gjatë përdorimit podmyvaniya bërë nga sapun tar, dhe uji shtoni një sode pak. Atëherë ju duhet të përdorni krem ​​fëmijë.
Mos i keq fasha në zonat e prekura. Në majdanoz copëtuar, shtoni bardhë veze, majë e kripë dhe përzierje, të aplikojnë përzierje në garzë dhe të bashkangjisë në organet gjenitale.