Cysts Endocervical

Shpesh ultratinguj tek gratë mund të diagnostikuar cist endocervical apo kist nabotova qafën e mitrës. Ky formacion rrumbullakosura, i formuar nga bllokimin e gjëndrave të mitrës (cysts qafës së mitrës mbajtjes). Cysts Endocervical mund të gjendet jo vetëm në sipërfaqen e jashtme të mitrës vaginale, por rreth kanalit cervikale.

Cysts Endocervical - ShkaqetShkaku më i zakonshëm i cysts është ectopia endocervical epiteli kolone e kanalit cervikal në sipërfaqen e jashtme të mitrës ose anasjelltas - epiteli squamous brenda kanalit të qafës së mitrës në proceset inflamatore, traumave qafën e mitrës gjatë lindjes, djegiet, kirurgji. Cysts Endocervical janë të vendosura në sipërfaqen e jashtme të mitrës përballë vaginë, me ectopia atje me эkzotservyksa gjendra me epitelit kolone. Cysts vogla endocervical (5 mm), shpesh gjendet në gratë që kanë lindur fëmijë dhe mund të konsiderohet normale.

Cysts Endocervical - simptomat


Shenjat cysts endocervical mund të zbulohet në ultrazërit apo kur colposcopy, por gruaja nuk prodhon asnjë ankesë. Nganjëherë gratë mund të ankohen në shfaqjen e shkarkimit kafe apo të përgjakshme që shpifjeve para menstruacioneve dhe simptomat e gabuar për shenja të kist, por ajo së shpejti mund të jenë shenjat e Endometrioza qafës së mitrës.

Diagnoza cysts endocervical


Një nga metodat më të informative për diagnozën e cysts endocervical mbetet studim me ultratinguj. Cysts Ehooznaky endocervical në ultrazërit - një anehohenni (të zezë) formimin e një formë të rrumbullakuar me tehe të mprehta madhësi të barabarta nga disa milimetra në 1-2 cm. Shumica e cysts janë të rralla madhësia endocervical vogël. Por me kalimin e kohës, kist mund të rriten në madhësi, deformimeve qafën e mitrës ose endocervical duket cysts të shumta të madhësive të ndryshme.

Në ultratinguj, mund të diagnostikojnë kist dhe endocervical me një ekzaminim normal nga një gjinekolog në pasqyra. Në provim zbuluar arsimit formë të rrumbullakët përmbajtjen bardha të lëngshme. Por widget është colposcopy nën mikroskop. Për diagnozën diferenciale shtesë duke përdorur vija Citologjia dhe PAP-shpifjeve, të cilat ndihmojnë për të zbuluar ndryshimet precancerous dhe kanceroze në qafën e mitrës. Përveç eksploruar infeksion shpifjeve uhohenytalnыe të mos humbasë sëmundjet inflamatore e mitrës.

Cysts Endocervical qafës së mitrës - Trajtimi


Pasi të diagnostikuar kist endocervical, mjeku zgjedh një trajtim. Para se të vendosni se si për të trajtuar cysts endocervical, mos harroni se cysts vogla nuk janë konsideruar sëmundje të rralla dhe nuk kërkojnë ndërhyrje.
Ndonjëherë cysts vogla endocervical mund të përpiqen për të kuruar mjetet e njerëzve, duke përdorur infuzion e gjethe të freskëta të rodhe, lule akacies, arra pishe apo mustaqe artë, por jo më shumë se një muaj, dhe nëse gjatë kësaj kohe kist nuk ka rënë në madhësi, atëherë përdorin metodat tradicionale të trajtimit.

Cysts sipërfaqësore mjeku mund të hiqni leshi pika dhe sekret. Dhe në qoftë se pas një cist, ndërsa vazhdon në përmasa, atëherë përdorni shkatërrimin e saj. Trajtimi cysts endocervical me një transmetimit lazer në qoftë se ata janë të dukshme gjatë ekzaminimit gjinekologjik normal të pjesës vaginale së mitrës.
Kur operacioni valë radio (për shembull, duke përdorur aparatin " Surhytron) avullon indet patologjike pa gjakderdhje të mëvonshëm, pa formimin e plagët në të ardhmen, pa ndikuar indet e shëndetshme. Kjo neboleznennaya procedurë dhe shërimi ndodh shpejt. Trajtimi i cysts cryodestruction thellë endocervical kryer duke përdorur azotit të lëngshëm.