Traktit urinar Infeksioni - Mjekimi

Trajtimi i organeve urinare varet nga i cili tregon simptomat e sëmundjes, e cila, nga ana tjetër, të përcaktuar shkakun e inflamacionit.

Infeksioni traktit urinar: simptomat dhe trajtimi


Kur inflamacion të traktit urinar janë simptomat e zakonshme si inflamacion (dobësi, dhimbje koke, dhimbje të muskujve, ethe, djersitje) dhe simptoma lokale të organit përflakur (dhimbje lokale - shurdhër, të mprehta ose arching, urinim i shpeshtë, dhimbje ose dhimbje në mocheyspuskanyyy).

Kur inflamacion vetë ndryshon urina bëhet turbullt me ​​sediment, thekon e mukusit ose qelb, vija e gjakut, shpesh qëndron pak urinës urinim i shpeshtë. Simptoma kronike inflamacion zakonisht lubrifikuar ose humbur gjatë faljen dhe një rëndim i ngjajnë inflamacion akut.
Trajtimi i barnave esenciale në infeksionet e traktit urinar të caktojë duke marrë parasysh peshën e procesit, dhe nëse është e nevojshme - dhe lloji i agjentit pas kulturës urinë për sterilitetin. Nëse infeksioni kronik të traktit urinar apo ka pasur trajtim me antibiotikë dhe droga zakonisht vetëm mjeku përshkruan urinë sterilitet.

Si për të trajtuar infeksionet e traktit urinar?


Janë një grup i drogës se janë përdorur në infeksion i traktit urinar, nje grup bërthamë prej tyre - antibiotikëve. Antibiotikët janë përshkruar shpesh pas një kulturë të urinës për sterilitetin dhe përcaktimin e ndjeshmërisë së mikroorganizmave izoluar prej saj ndaj antibiotikëve. Kjo ndihmon për të përcaktuar më mirë mbjellëse se si për të kuruar infeksion të traktit urinar plotësisht.
Nëse kulture nuk është kryer, ilaç kryesor për infeksion të traktit urinar - një antibiotik spektër të gjerë. Por shumë prej tyre zakonisht kanë një efekt nephrotoxic, sepse dështimi i veshkave nuk zbatohen Steptomytsyn, kanamycin, gentamicin, polimiksinës.


  • Për trajtimin e infeksioneve të traktit urinar zakonisht përdoret drogë e cefalosporinet (ceftriakson, Tsefatoksym, Tsefypym, cefaclor, cefuroxime, cephalexin).

  • Penicilinat përdorur shpesh semisynthetic (Amoksatsyllyn, ampicilin, oxacillin).

  • Në erythromycin macrolide përdorur rrallë - e përdorur drogë shumë moderne (Azithromycin, clarithromycin, roksitromitsin).

  • Fundmi, per trajtimin e infeksioneve urinare përdorur fluoroquinolones, të cilat kanë performancës lartë në këto sëmundje (ofloxacin, levofloxacin, Hatyfloktsatsyn, Ciprofloxacin).

  • Antibiotikët janë përdorur gjatë 5-7 ditë, nëse është e nevojshme - për 10 ditë për parandalimin e komplikimeve kërpudhore në fund të kursit protyhrybkovыe barnave të përshkruara (p.sh. Fluconazole). Nëse infeksioni i traktit urinar të shkaktuara nga protozoa, protyvoprotozoynыe barnave të përshkruara (Metronidazole, Ornidazole, Metrogyl).

  • Kompleks është përdorur për trajtimin e infeksioneve sulfenylamydnыe drogat (urosulfan, norsulfazola, etazol, Biseptol).

  • Me uroantiseptikov përshkruajnë nruppы nytrafuranovoy (furagin, furadonin, Furazolidone, Furazolyn). Një efekt të mirë antiseptik dhe kanë derivatet acid oxolinic (p.sh. 5-NOK).


  • Përveç antibiotikëve dhe antiseptics rol të rëndësishëm në trajtimin e infeksionit të traktit urinar luan dietë. Ju nuk mund të hani ushqime që kanë një efekt stimulues mbi infeksionet e mukozës e traktit urinar (akute, i lagësht, ushqime të kripura, erëza, alkooli, çaj, çokollatë, kafe).
    Nga mjekësinë popullore përdoret për të trajtuar bimë që gjithashtu kanë efekt uroantyseptycheskym. Në industrinë moderne farmaceutike këto mjete të kombinuara në përgatitjet kombinuara bimor (Canephron, Fytolyzyn, Urofluks). Në trajtimin kompleks duke përdorur vitamina, immunomodulators, trajtimet fizioterapi.