Ruaj Bukuri përmes Mezoterapia

Përmbajtje
1 Historia e zhvillimit
2. Koncepti i Mezoterapia
3. Metoda
4 Avantazhet metodat
5 Disavantazhet metodat
6 Metodat e aplikimit
7 Konkluzion


Historia e


Mezoterapia - një metodë kozmetike për qëllim për të korrigjuar gabime kozmetike, e cila edhe tani është një i ri dhe pak i njohur .
Megjithatë, të dhënat historike na tregojnë se kjo metodë nuk është e re dhe ka qenë i njohur për më shumë se 200 vjet më parë. Kthehu në ato ditë, mjeku Pascal famshëm në ndihmë një nga pacientët e tij, ai aksidentalisht hyri në një ilaç nën lëkurë, dhe ai mrekullisht shërohet dhe patologji fillestar, dhe sëmundjeve të lidhura.

Në vitin 1952, francezi Michel PISTOR, si themelues i metodës, formuluar idetë themelore dhe parimet moderne të aplikimit të saj, dhe ka që nga Mezoterapia ishte për të zhvilluar. Në vitin 1987, kjo metodë e terapisë u njoh zyrtarisht në Francë si një degë e mjekësisë tradicionale dhe pranuar plotësisht nga mjekët. Aktualisht, Mezoterapia Mësoni mbajtur për studentët e universiteteve franceze në fakultetet mjekësore. Prandaj, kjo metodë është mjaft shkencore dhe një pesëdhjetë vjet minimum histori.

Koncepti i Mezoterapia


Mezoterapia (ose biorevitalization) - një metodë të bazuar në futjen e një droge apo pompe speciale pistoleta subcutaneously (në pika shumë të saktë) formulimet e veçanta të pasura me vitamina, ekstraktet bimore, ushqimore, droga homeopatik në doza mikroskopike. Kjo trauma shtresë nënlëkurës çon në rritjen e fluksit të gjakut në këtë vend, aktivizimin e metabolizmit dhe të përshpejtojnë rigjenerimin e qelizave.


Metoda


Parimi i Mezoterapia është një pikë e ndikimit lokal në administratë, ndryshe nga konvencionale drogës injectable që ndikon në gjithë trupin, ndonjëherë duke shkaktuar atë dëm, duke mos i dhënë efektin e dëshiruar në të sëmundjes, pasi ajo arrin vetëm një pjesë të drogës . Dhe mënyra më efektive për të bërë të kombinuar me të tjera, metoda më standarde dhe provuar mirë (fizioterapi, akupunkturë).
Substanca medicinale që përdoren në këtë rast janë përzierje e veçantë e disa shpenzimeve mjekësore dhe jo mjekësore. Në çdo rast të përbëhet nga individ kokteje për Mezoterapia. Më të përdorur drogë prodhuara në farmaci homeopatik.

Koktej injektohet duke përdorur një shiringë me një gjilpërë të hollë apo shiringë-armë, dhe vende janë rreptësisht të hyra individuale, në çdo rast, si përkufizim i duhur i kushteve mund të arrijë efektin më të shpejtë. Kjo nuk është e detyrueshme injeksion drogës është në trupin e pacientit, si shkaku i sëmundjes mund të jetë e vendosur në një vend tjetër. Prandaj, për të arritur një rezultat të suksesshëm, mjeku duhet të ketë informacion mbi çfarë dhe si për të trajtuar, pra para se të trajtimit duhet të jenë të ekspozuar diagnozë të saktë. Kjo është arsyeja pse metodë paraprirë Mezoterapia ka një ekzaminim të plotë klinik dhe diagnoza, pas të cilit një vendim mund të merret në lidhje me saktësisht se si trajtimi është i nevojshëm dhe mundësinë e kombinimit të saj me degët e tjera të mjekësisë tradicionale.

Thellësia e administratës është 13-5 mm, numri i tij është shumë i vogël - 002 -0,2 ml në një e shtënë. Kohezgjatja e trajtimit është individual dhe përcaktohet në veçanti në secilin rast.


Avantazhet metodat


Çfarë Mezoterapia mirë? Metoda ka disa avantazhe mbi mjekësinë tradicionale:
Rrezik të përjashtuara të pacientit nëpërmjet përdorimit të dozave minimale (dy ml e seancës së parë për të vazhduar disa pika) dhe gjilpëra të vogla që janë injektuar nën lëkurë shallowly;
Fiziologjia dhe mungesa e toksicitetit të substancave të paraqitura që ndihmojnë të pastruar trupin dhe çfarë pacienti ndihet mirë;

Nuk ka kufizime për përdorimin e moshës;
Lehtësia e përdorimit: ka nevojë për injeksione të përditshme, si në rastin e kësaj metode bën injeksione një herë në javë. Me efekt që rezulton është mbajtur për një kohë të gjatë (një vit i ruajtur rezultatet e arritura nga trajtimi celulitit);
Përgatitjet kokteje mund të përdoret në çdo pjesë të trupit;
Kundërindikimet për këtë metodë janë praktikisht mungojnë dhe pacientët të cilët nuk mund të trajtohen me mjekësinë konvencionale, të merrni ndihmë në mezoterapevta.

Metoda tolerohet mirë nga pothuajse të gjitha grupmoshat.

Disavantazhet metodat


Përkundër të gjitha avantazhet e saj, si me çdo metodat tjera të trajtimit, Mezoterapia, ka mangësi të caktuara:
Në trajtimin e injeksioneve të përdorura dhe frika Ukolov shumë: të rriturit dhe fëmijët;
Disa kohë pas terapisë mund të ruhen bruises në lëkurë;
Disa kokteje mezoterapevtychni (sidomos protyvotsellyulytnыe) kanë contraindications për pacientët me sëmundje gur tëmthi, si komponentët e tyre kanë efekt choleretic dhe mund të çojë në një ndryshim konkrementa, dhimbje barku apo bllokimit të ngushtë;

Ashtu si me çdo ndërhyrje tjetër mjekësore, në një terapi të caktuar është gjithashtu një rrezik të komplikimeve . Midis tyre janë: gjurmët e injeksioneve, dhimbje në vendin e injektimit, infeksionit të lëkurës, nekroza e indeve. Në të shkaktojë komplikime shpesh përvojës e mjekut, e cila çon në ndodhjen e tyre. Dhe gjëra të tilla si alergji, bllokimet e trafikut dhe vasodilatation janë edhe mezoterapevtov me përvojë.

Metodat e aplikimit


Me mezoterapevtov miratimit, duke përdorur këtë metodë mund te kuroje pothuajse çdo sëmundje. Në Francë, djep i kësaj teknike, me përdorimin e tij të gjerë e specializimeve shumë janë mjekët, dentistët, neurologë, flora, gjinekologë, traumatologists dhe të tjerët. E pra, që ishte e natyrshme, Mezoterapia ka pranuar kërkesën më të madhe në cosmetology. Dhe aktualisht cosmetologist siguruar përmes kësaj metode të gjetjes shpëtoj e problemeve të tilla si:

Sëmundjet e lëkurës. Duke përdorur seanca të rregullta një herë në javë për tetë javë kuruar aknet, dermatit atopic, dhe madje edhe drejtimin e celulitit.
Lëkurës Odryablenye. Në këtë rast obkalыvanyy përballen dhe koktej qafë vjen me efekte speciale, të krahasueshme me rezultatet e marra pas aski procedurës. Më parë ka mbajtur një lëkurë të butë të pastër (mikroshlifovka ose dermabrasion). Gjatë kryerjes Mezoterapia është përdorur microinjections shumta mënyrë rreth fytyrë, të cilat janë prodhuar duke përdorur një-shiringë armë në mënyrë që kur të kontaktuar gjilpërës nga lëkura në shtresën sipërfaqësore të dermis mbetur ilaçe mykrokaplya. Rezultati është një thithjen e ngadaltë dhe gradual i drogës, që do të thotë ajo krijon një depo në lëkurë dhe në këtë mënyrë kohën e rritjes së veprimit. Për çdo pacient është një koktej individ i përbërë nga vitamina, droga homeopati, ekstrakte bimore, përzierjet e aminoacideve. Kjo procedurë është quajtur mezoliftynh.

Duart trasha dhe kilota " kryqe. Me Mezoterapia është një rënie të konsiderueshme në sasinë e fushat me probleme të dhënave. Mjekimi kryhet brenda dy muajve të seancave një herë në javë, atëherë ju duhet të mbajë efektin me injeksion një herë në dy muaj.


Areata alopecia deri në. Mezoterapia në trajtimin e kësaj sëmundjeje mund të arrijë sukses të rëndësishëm, ky rezultat mahnitëse nuk ka asnjë nga të gjitha metodat e njohura. Metoda konsiston në faktin se kokteje mjekësore administrohen direkt në follicles flokët, ku ata ofrojnë masa ushqyese dhe rivendosjen. Në burra, kjo metodë punon shumë më keq përshtatshme për trajtim kryesisht gratë.

Plagët Nekelloydnыe. Në mënyrë që të shërohet nga një mjek është e nevojshme të vet teknikë virtuoz Ukolov.
Herpes.
Zgjebe.
Cellulite. Kjo patologji në botën moderne është bërë një nga më të popullarizuar. Trajtimi i saj është kryer duke përdorur të paktën dy muaj injeksione javore. Në këtë rast, pacienti ka kërkuar për të humbur peshë për peshën e saj optimale. Kjo kërkesë vendosjen mezoterapevtы klasik francez. Ata në thelb nuk i trajtojnë gratë trashë e celulitit, pa i detyruar ata së pari për të humbur peshë. Në të vërtetë vendi ynë është shumë më e lehtë për të humbur peshë nuk është një parakusht. Mjekët garantojë humbje peshe prej të paktën dhjetë kilogram pas dhjetë trajtime (për uyazyka Kufizimet në dietë). Pastaj pasoi një pushim në trajtim për disa kohë, gjatë së cilës ju mund të përdorni metoda të tjera për të luftuar "lëvozhgë portokalli" (masazh, përfundon trupit, etj), atëherë ju keni trajtim Mezoterapia. Procedura Teknologjia është mjaft e thjeshtë: të gjithë kryer obkalyvanie terapeutik zonë problemi koktej, e cila është ngjyhet në dermis, ndikon në metabolizmin e yndyrave dhe zvogëlon reduktimin e celulitit dhe qelizat e lëkurës.


Gjatë një seancë prezantoi disa njëzet ml të drogës, komponenti i saj kryesor është ekstrakt lëng Angjinarja, e cila ndihmon djegur dhjamin, heqjen e kolesterolit, heqjen e toksinave dhe ka veti antioxidant. Ky trajtim është më efektive në kombinim me metodat tjera, të ushqyerit optimal dhe sportive.

Përfundim


Ashtu si çdo fushë të mjekësisë, Mezoterapia gjithashtu e natyrshme si sukseset dhe dështimet. Shkaqet e dështimit qëndrojnë në faktin se shpesh injeksione përdoren pa ekzaminimin e kërkuar paraprak të plotë të pacientit dhe duke krijuar një diagnozë të saktë . Dhe gjithashtu se Mezoterapia është kryer teknikisht e pasaktë: numrin e tepërt të seancave me një numër të madh të pikave të injektimit. Dështimet metoda janë të rrënjosura në diagnostikuar dobët. Kjo është arsyeja pse ky lloj trajtimi për një kohë të gjatë ishte i njohur vetëm në Francë dhe nuk e ka marrë shpërndarjen e duhur.