Sëmundje inflamatore e pelvikut

Sëmundje inflamatore e pelvikut është më e zakonshme dhe të rrezikshme për shëndetin e grave. Disa prej tyre mund të shkaktojë dëm të pariparueshëm të gruas, duke përfshirë edhe të çojë në varfëri Ky artikull listat sëmundjet e organeve gjenitale femërore, të quajtur simptomet e tyre, mënyrat e transmetimit dhe pasojat e mundshme. Këto njohuri të nevojshme çdo grua që ka frikë për gjendjen e trupit të tij dhe ata mund të jetë ndihmë për të shmangur pasojat e pakëndshme. Vulvitis - një inflamacion i jashtëm organe gjenitale femërore. Simptomat e kësaj sëmundjeje janë kruarje, skuqje, shkarkimi purulent, shpesh pacientët ankohen për dhimbje të forta në organet gjenitale në zbatimin e ndonjë - çdo lëvizje dhe urinim, ndoshta djegur. Gjithashtu vuri në dukje ethe dhe ënjtje e vulvë. Arsyet Vulvita mund të jetë se rregullat e higjienës personale, antibiotikët të gabuara dhe droga të tjera dhe prania e inflamacionit grave të organeve të brendshme. Vulvovahynt - një inflamacion i vulvë, si vulvitis, por dallimi kryesor është se kur sëmundja femër zona plagë gjenitale zgjeruar dhe inflamacion ndikojnë në holl. Bartolini - inflamacion i kancerit bartolynovoy vaginë. Kjo sëmundje infektive është formuar purulent zgavrën me kapsulë piogjen. Arsyet për të hyrë në këtë infeksion mund të jetë -, organet përzier jashtme dëme riprodhuese, jo-pajtueshmërisë higjienike intime, të veshur me rroba të ngushta, si dhe që rezultojnë pas lindjes apo abortit.

Obeziteti - një sëmundje e gjymtimi gjenital, e cila është e karakterizuar nga inflamacion membranën mukoze e vaginë. Shkaqet e kësaj sëmundjeje janë infeksion infektive Trichomonas, viruset herpes gjenital, shkop magjik vaginale dhe shumë viruse të tjera. Sëmundja karakterizohet nga të moderuar të kryejë qelb, ndjenja e shurdhim në bark, një ndjesi djegie në vaginë, kruarje. Exo dhe endocervicitis - gratë më të zakonshme inflamator zabolevvanyya. U gjet në 70% të grave moderne. Эkzotservytsyt - inflamacion i pjesës vaginale të qafës së mitrës dhe endocervicitis - inflamacion i mukozën e kanalit cervikal të mitrës. Inflamacion shkakton mikro - transportuesit e viruseve. Simptomet e këtyre sëmundjeve është shfaqja e Muço - shkarkimit purulent, duke tërhequr dhimbje në bark, dhe shpesh në pjesën e pasme, dalja e një numri të madh të gërryerjet. Nga sëmundjet inflamatore përfshijnë kancerin, endometritis - inflamacion të shtresës sipërfaqësore të endometrium (kështu emrin e sëmundjes). Shkaku është inflamacion i mikroorganizmave - klamidia, gonokoku, Mycoplasma dhe ureaplasma. Ky inflamacion është shpesh rezultat i vaginosis bakteriale, dhe paraqitjes së saj mund të nxisë lindjes, abortin, kontraceptivët intrauterine dhe curettage tjera diagnostike e mitrës. Shumica simptoma ndodhin në ditën e 4 pas infektimit. Rritet temperatura të mprehta, ka dhimbje akute abdominale zakonisht transmetohen në ijë ose mollaqe. Gri e rëndë shkarkimin purulent ndonjëherë me të mprehtë, erë të pakëndshme më vonë bëhen të përgjakshme. Mitra është rritur fuqishëm dhe në këtë moment nuk ka prekje dhimbje të mprehtë. Parametrit - inflamacion që është e karakterizuar nga lezione okolomatochnoy fije. Shkaqet e kësaj sëmundjeje janë: kanali mitrës avancuara, operacioni në qafën e mitrës, pasojat e abortit. Cilësimet dhe simptomat: një rritje të mprehtë në temperatura të 39 gradë, dhimbje barku, ethe, gojë e thatë, çrregullime urinim. Disa ditë më vonë ka dhimbje të forta në mitër. Sëmundjet inflamatore të shtojca: salpingooophoritis - inflamacion të vezoreve dhe tubave fallopiane më shpesh të shkaktuara nga mikroorganizmave - Staphylococcus, Streptococcus, ureaplasma, mykoplazmat, klamidia dhe E. coli. Karakterizohet nga dhimbje akute në ijë, e cila e rrit në mënyrë periodike gjatë menstruacioneve dhe shqetësuar ciklit menstrual. Sëmundja kur trajtimi është nisur në kohë mund të çojë në gratë infertilitetit. Pelvioperitonit - peritonit lokale që dalin në lidhje me futjen e infeksionit në zonën e legenit dhe të hyjë në mitër të thotë për abort. Simptomat e sëmundjes - temperaturë deri në 38-39 gradë, një dhimbje të mprehtë në bark, stomak pushon për të marrë pjesë në aktivitetin e frymëmarrjes, të përzier, të vjella, gjuhë të thatë, puls të shpejtë. Shumë sëmundje të organeve gjenitale femërore, siç dëshmuar më lartë, dështimi për të dalë pas higjienën personale, përzier dhe abortit. Çdo grua duhet të mbani mend që të jetë një nënë apo ka bërë atë dhe të mbrojtur veten e tyre.