Përdorimi kamomil në gjinekologji

Çdo vit, miliona gra janë kthyer në gjinekologët për inflamacion të organeve gjenitale femërore. Agjent shkaktar është inflamacion i organizmave të ndryshme: kërpudhave, viruseve, Streptococcus, gonokoku, Staphylococcus, tuberkulozit bacileve dhe të tjerët. Në vaginë e grave të shëndetshme të baktereve të pranishme, dhe numri i tyre rregullohet me aciditetit natyrore të mesme. Por në qoftë se aciditeti është ndërprerë, këto baktere të padëmshme të fillojnë të shumohen, duke shkaktuar inflamacion, irritim dhe shkarkimin. Aciditeti mund të shkelet nën ndikimin e kontraceptivëve, antibiotikëve, shtatzënisë, pas lindjes. Por ka arsye të tjera për marrjen e baktereve: gjatë raportit seksual, gjatë procedurave të higjienës, douching në mënyra të tjera.

Kur simptomat parë para se të duhet të shihni një mjek për diagnozën dhe trajtimin. Trajtimi mund të plotësuar me origjinë bimore, të cilat kanë antispasmodic, analgjezik, efekt anti-inflamator. Ky opsion trajtim është veçanërisht e rëndësishme për femrat që për disa arsye kundërindikuar përdorimin e drogës.
Përdorimi kamomil në gjinekologji, nga ana mjekësore - një fitore të fitojë mjekësi alternative. Kamomil ka potencial të madh e shërimit dhe është përdorur gjerësisht në mjekësi.


Farmaci Kamomil përmban substanca aktive të cilat përbëjnë thelbin e vajrave thelbësore, komponenti më i rëndësishëm i cili është chamazulene, ka një efekt të fortë analgjezik dhe rrit rigjenerimin e indeve që duket logjike për përdorim në gjinekologji. Përveç kësaj, bimore përmban Askorbik, salicylic, acid nikotine dhe carotene, çamçakëz, sheqer, e hidhur, proteina dhe substanca të tjera.
Hulumtimet në fushën e mjekësisë bimore tregoi se Kamomil ka anti-inflamator, analgjezik, hemostatic, astringent, antiseptik, anticonvulsant, veprimi choleretic dhe bën të dalë djersë.


Nëse jeni të sëmurë
Përdorimi i infuzion i kamomil është një mënyrë e shkëlqyer për ta redukuar inflamimin dhe të reduktuar dhimbjen.
Përgatitja e një tretësirë ​​për ujitje është shumë e thjeshtë: 2 lugë lule kamomil derdh një litër ujë dhe vlim ziej valë. Pas heqjes nga të nxehtit, supë të ftohtë nën kapuç. Douching shpenzojnë zierje të ngrohtë e kamomil mëngjes dhe në mbrëmje.
Gjithashtu i përshtatshëm për douching mbledhjen e kamomil lule 30g, 50g bar knotweed, acaroj lë 30g, 10g leh lisi të përgatitur në të njëjtin parim. Për periudhën e trajtimit rekomandohet vidyazykatysya plotësisht nga marrëdhëniet seksuale.


Sëmundje të tjera serioze që ka pasoja të rënda, duke përfshirë edhe shterpësinë - inflamacion të mitrës. Procesi inflamator mund të fillojë pa respektuar higjienë të mirë personale është veçanërisht e vërtetë kur supercooling këmbët, dhe kjo mund të jetë në sfondin e sëmundjeve infektive të mëdha. Për simptomat tërheqë karakteristike dhimbje e shurdhër në pjesën e prapme më të ulët dhe të barkut. Nëse inflamacion akut është infektimi nuk trajtohet, ajo rritet në një kronike, duke përfshirë në inflamacion zonën e legenit.

Për trajtimin e aplikimit të dobishme douching nxehtë zierje e bimëve që synojnë fshehjen inflamacion dhe rivendosur funksionimin normal të vezoreve.
Trajtim efektiv në këtë rast konsiderohen dush dhe zorrës së trashë dhe douching vaginale. Për të përgatitur këtë infuzion të 1 tbsp. l. Bari Potentilla dhe lule kamomil, derdhje një litër ujë të zier për 20 minuta, pastaj të filtruar. Pas trajtimit të parë dukshëm lehtësim i konsiderueshëm. Manipulimi kryhet çdo ditë në kohën e gjumit, inflamacion kronik i shtojca mund të përsëritet përsëritja.

Mirë inflamacion të ndihmojë në lehtësimin e swabs vaginale ngopura përdorimit infuzion komponente bimore mbledhjen:. 3 h litër. urtë, 1 tbsp. l. lisi leh, lule Mallow pyjeve, 5 ch. l. lule kamomil, 2 lugë Mbledhja derdh një litër ujë të vluar dhe të insistojnë brenda një ore.

Kamomil gjithashtu ndihmon në menopauzë, kur ka rregullim serioze hormonal. Procesi është i gjatë dhe e gjithë kjo kohë gruaja nervozizëm shqetësuar, flashes nxehtë, djersitje, pagjumësi, përkeqësimit të performancës, ndërprerë cikliciteti menstrual. Shqetësim fiziologjik që ndalojnë gratë të plotë të jetës ndihmojë për të lehtësuar boletamuvalnyy dhe mbledhjen qetësues e lule kamomil, karamele mente dhe rrënjë sanëz përziera në proporcione të barabarta. Insistojnë 3 orë 2 tbsp mbledhjen e 500 ml ujë të vluar, të marrë 200 ml mëngjes dhe në mbrëmje.

Kamomil ka veprim antispasmodic. Ulja dhimbje gjatë menstruacioneve me kamomil nxehtë pi ose duke shtuar centaury, horsetail, cinquefoil patë, knotweed bar. Herbs përziera në proporcion: 1 tbsp. l. kamomil, herbs knotweed, horsetail, 3 tbsp. l. centaury dhe 5 c. l. Patë Potentilla. Një lugë gjelle përzierje krijoj 200 ml ujë të valë. Infuzion pije sips të vogla gjatë gjithë ditës.

Contraindication
Përdorni barëra për trajtim në gjinekologji dhe në tarifat e veçanta duhet të jenë të kujdesshëm, kjo është ende një droge. Në supë kamomil përmbajnë substanca që stimulojnë prodhimin e hormoneve estrogjenit, kështu që është e rekomanduar për të marrë me gojë gjatë shtatzënisë. Femrat me ndjeshmëri të lartë manifestimet e mundshme të reaksioneve alergjike.