Inflamacion i shtojca - trajtim

Salpingoophoritis ose adnexitis - një inflamacion i mitrës (vezoret dhe tubat fallopiane) të shkaktuara nga mikroorganizmat patogjene. Nuk janë akute, subakute dhe kronike salpingo. Trajtuar inflamacion në fund të mitrës shpesh bëhet shkak i infertilitetit.
I mprehtë
Adnexitis akute merr mjaft e dhimbshme, dhe ajo duhet të trajtohet në spital. Droga kryesore për trajtimin e inflamacionit të - antibiotikëve që janë të përshkruara në varësi të llojit të patogjen. Shpesh përshkruajnë barna ose një kombinim i antibiotikëve spektrin e gjerë - kjo metodë është përdorur për infeksion të dyshuar anaerobe.

Kombinimi i efektshëm i antibiotikëve:

 • gentamicin dhe chloramphenicol;

 • lincomycin dhe klyndomytsyn;

 • klyndomytsyn dhe chloramphenicol;

 • kanamycin dhe penicilinë / gentamicin (nëse infeksioni anaerobe).


 • Brenda tri ditëve gruaja është temperatura normalizuar, dhe dhimbje barku më të dobët. Trajtimi i mëtejshëm i inflamacion të penicilinës pilula shtesë dhe aminoglycosides.
  Për të lehtësuar simptomat e intoksikimit, vënë pikoj pacientit me glukozë, polihlyukynom, gemodez, reopolyglukine, vitamina. Antihistamines Plotësuese terapi: diphenhydramine, suprastin.

  Kronike: mprehje
  Në inflamacion akut të ilaçeve ofron antibacterial, infuzion, terapi desensebylyzyruyuschuyu.
  Në rast të shtrimit në spital butë rëndim nuk është e nevojshme - prolikuvatysya mund të jetë në shtëpi, por në përputhje me rekomandimet e mjekut.
  Për antibiotikëve përdorim oral:

 • abaktal;

 • Bactria;

 • ofloksyn;

 • syfloks.


 • Për aplikim aktuale në trajtimin e inflamacionit të qirinj të përcaktuara, xhel, krem ​​(clindamycin, DALACIN) dhe zgjidhje për douching (vagotilom, romazulan, Myramistin). Terapia duhet të plotësojnë drogë immunomodulatory dhe multivitamina.

  Kronike: ndjesë
  Pas qetësimin poshtë përkeqësim adnexitis rekomandojmë fizioterapi:

 • elektroforezë me magnez, jod, zink, kalium;

 • UHF-terapi;

 • autohemotherapy;

 • terapi me ultratinguj;

 • vibruese;

 • injeksion aloe.


 • Këto procedura të zvogëlojë rrezikun e mbështjelljes, dhe zgjidhjen japin efekt analgjezik.
  Inflamacion kronik i mitrës gjithashtu ofron shërimin trajtim baltë (ozokeritotherapy) dhe aplikacionet parafine; Ujërat efektive vaginale minerale ujitjes (sulfide, klorid natriumi) dhe banjot baltë.

  Për të tërhequr periudhë faljen e përcaktuar kontraceptive oral kombinuar - një kurs të paktën 6 muaj.
  Në mënyrë të favorshme ndikon në shëndetin e pacientëve me turistik kronike adnexitis dhe trajtim spa (rekomandohet në faljen e qëndrueshme).
  Komplikimet dhe kirurgji
  Shpesh, gratë që vonuar trajtim provokon inflamacion të komplikimeve që kërkojnë ndërhyrje kirurgjikale (peritonit, absces legenit, shtatzënisë ektopike). Sëmundja është një formë kronik mund të shoqërohet nga mbresë-ngjitës proces dhe formimin e qeskët fluide në shtojca, e cila gjithashtu kërkon kirurgji.

  Kirurgjisë mund të hiqni adhesions, dhe formimin të lëngshme qelb, të rivendosur qenët i qartë i tubave fallopiane. Rreziku i infertilitetit pas operacionit nuk është i përjashtuar.
  Sot në trajtimin kirurgjik të inflamacionit të mitrës duke përdorur laparoscopy dhe mynylaparoskopyyu - këto kirurgji metodat pothuajse nuk lë plagët dhe është më pak e dhimbshme se sa prerje tradicionale.