Inflamacion i vaginës

Në mesin e problemeve gjinekologjike tek gratë është inflamacion mjaft e zakonshme e vaginës. Në mënyrë tipike, një microflora shëndetshëm në gratë që jetojnë organizmat, ashtu-quajtur shkop vaginale, prodhimin e acidit laktik. Në sajë të mikrobeve patogjene vdesin dhe nuk shkaktojnë inflamacion. Por ndonjëherë vetë-mbrojtjes të tilla nuk punon, dhe zhvillimin e inflamacion të vaginës ose vaginitis (vaginitis). Pse po ndodh kjo dhe si të merren me këtë sëmundje, ne përpiqemi tani për të kuptuar.

Shkaqet inflamacion të vaginës


Faktorët që shkaktojnë vaginitis përfshijnë:

 • infeksionet, infeksionet seksualisht të transmetueshme (klamidia, candidiasis, trichomoniasis, gonorre, etj);

 • reaksion alergjik ndaj përdorimit të një sapun të ri, xhel, rroba, kontraceptivë vaginale;

 • duke ndryshuar nivelet e hormoneve në gratë shtatzëna;

 • mosfunksionim të hormoneve sëmundje ovarian endokrine (diabet), e cila është arsyeja pse funksioni mbrojtës i microflora e vaginës të dobësohet;

 • jo higjienës personale (larja organet gjenitale të rralla dhe liri);

 • lëndim vaginale Mukoza;

 • menopauza shpesh shkakton vaginitis atrophic quajtur. Dobësimi i funksionit ovarian çon në një rënie të hormoneve dhe dobësimit aciditetin e ambientit vaginale, i hedh lëng i mureve vaginale dhe shfaqjen e çara në të.


 • Inflamacion të vaginës: simptomat


  Simptomat e obezitetit varet formën e rrjedhës së saj. Nuk janë akute, subakute dhe kronike vaginitis.
  inflamacion akut nuk janë të këqija nuhatje shkarkimit purulent. Ka kruarje në perineum. Nuk ka skuqje dhe ënjtje e mukozës vaginale. Ka imët hemorragji. Në sëmundje të rëndë në vendin e tyre të formuar erozion të vogël.

  Forma subakut e trashje skuqje dhe ënjtje e mukozën më pak e theksuar. Herë pas here shfaqeshin në muret e rritjes vaginë pikë.
  Inflamacion kronik i vaginës shpesh ndodh pa simptoma apo ngadaltë. Nga koha në ndarjen e kohës. Inflamacion të vaginës shoqërohet shpesh vulvitov - vulvë sëmundje. Kombinimi i vulvitov trashje quajtur vulvovaginitis.

  Trajtimi i inflamacion të vaginës


  Vetë-mjekim nuk duhet te angazhuar, si edhe injorojnë simptomat e obezitetit. Diagnoza "inflamacion të vaginës," dhe rekomandime se për të trajtuar këtë sëmundje - ekskluzivisht në kompetencë të gjinekologu. Diagnoza bazohet në ankesat vaginitis gratë, ekzaminim gjinekologjik dhe analiza e sekrecioneve vaginale (bakposev, PCR). Trajtim, i cili do të caktojë një gjinekolog, do të varet nga faktorët që çuan në inflamacion të vaginës.

  Nëse shkaku i trashje do të jetë sëmundje ngjitëse, gruaja dhe partneri i saj do të regjistrohet drogë antimicrobial - antibiotikët. Sowings bakteriologjike gjen antibiotik më të mirë për të cilën mikrob do të tregojnë ndjeshmëri. Për të rivendosur microflora caktojë mjekësi me Lacto - ose bifidobacteria. Mbrojtur të mëlçisë nga efektet e hepatoprotectors antimicrobial ndihmë.
  Nëse ju nuk mund të identifikojë mikroorganizëm që shkakton vaginitis, antiseptics përshkruara lokale - qirinj inflamacion të vaginës (p.sh., Betadine, Clindamycin, DALACIN, Neo-Penotran etj). Zakonisht trajtimin e tyre zgjat nga 3 në 7 ditë. Gjithashtu tamponin në dispozicion ose douching me herbs, zgjidhje antiseptik.

  Nëse shkaku vaginosis janë çrregullime endokrine (mosfunksionim ovarian, sëmundje tiroide, menopauza), trajtimi ul për të normalizuar gratë hormonale.