Gidrosalpinks - trajtim

Në këtë artikull ne do të flasim për hydrosalpynkse - konsiderojnë trajtimet (të dy njerëzit dhe mjekësore) të ju tregojnë nëse ju mund të kuruar Gidrosalpinks ose e vetmja mënyrë e gjetjes shpëtoj prej tij është operacioni.

Gidrosalpinks: çfarë është ajo dhe si është trajtuar?


Hydrosalpynksom quajtur transudate grumbull (të lëngshme të verdhë transparente) në tubën fallopiane. Mundësia e rritjes së saj shfaqjes nëse epiteli Tubali folds gratë janë të ngjitet që u formua pas inflamacion në mitër (të tilla si gonorrea apo klamidia pas). Kjo është një "dimpled" midis spikes dhe të lëngshme akumuluar.

Nganjëherë gratë të zhvillojnë të ashtuquajturin gidrosalpinksa ventiluar. Veçori e saj është që herë pas here thyen përmes lëngjeve akumuluar hyjnë në vaginë apo mitrës. Në raste të tilla, një grua me një përzgjedhje natyrë të bollshme i holluar me ujë.
Shumica Gidrosalpinks zbuluar gjatë ekzaminimit nga një gjinekolog të cilit gratë kthehet me ankesat rregullisht tërhequr dhimbje në fund të barkut. Mjetet kryesore diagnostike janë: ekzaminimi, me ultratinguj, hysterosalpingography dhe laparoscopy. Ajo laparoscopy në hydrosalpynkse nuk është vetëm diagnostike, por edhe agjent terapeutik.

Cili është rreziku Gidrosalpinks?


Gidrosalpinks cënon funksionimin normal të mukozën e tubave fallopiane. Si rezultat, rreziku i shtatzënisë ektopike dhe infertilitetit, reduktuar probabilitetin e IVF të suksesshme. E gjithë kjo është për shkak të efekteve të dëmshme në mitër transudate indeve dhe embrionit.
Kur u përpjekur për të stimuluar ovulacionit, ekzistuese hydrosalpynksы shpesh rritet në madhësi për shkak të faktit se droga përdoret për të stimuluar, të rritur prodhimin e lëngjeve në inde mukozës.

Për shkak të stagnimit të lëngjeve në hapësirën midis spikes, Gidrosalpinks shpesh një burim i vazhdueshëm i infeksionit në trup, i cili më tej rrit formimin e mbështjelljes. Mitrës Struktura indeve më të deformuara, thyer dhe mundësia e një shtatzëni normale ulur ndjeshëm.

Gidrosalpinks trajtimit të drogës


Trajtimi konvencional mjekësor Gidrosalpinks përfshin dy faza: trajtim terapeutik dhe kirurgjik (heqja Gidrosalpinks).
Në fazën e parë qëllimi është për të eleminuar inflamacion. Për të arritur këtë qëllim dhe fizioterapi antibacterials. Hydrosalpynkse antibiotik duhet të sigurojë shkatërrimin e xhepat e infeksionit që shkakton proceset commissural. Ky trajtim është efektive në fazat salpingo, adnexitis dhe salpingjitit. Në rastin e Gidrosalpinks zhvilluara kanë nevojë për kirurgji.

Thelbi i këtij operacioni është e ashtuquajtura "Tubat fallopiane plastike - heqja e mbështjelljes dhe boshllëqet zgjerimin në tubacione. Në rastet e fazës së rëndë tub Gidrosalpinks është e rekomanduar për të hequr, sepse edhe në qoftë se ata nuk mund të rivendosur qenët i qartë, kjo nuk është një funksionalitet të plotë restaurim.

Gidrosalpinks: mjete popullore Trajtimi


Siç është përmendur tashmë, Gidrosalpinks kurë pa kirurgji pamundur.
Megjithatë, ka disa terapi kombëtare receta të mirëmbajtjes, të zvogëlojë manifestimet e sëmundjes dhe nuk lejojnë inflamacion të përparojë.

Para së gjithash, ajo microclysters concoctions e bimëve (kamomil, i urtë, Wort Shën Gjonit, dhe kështu me radhë. Healers D. tradicionale shpesh rekomandojmë ulur banja me infuzione dhe decoctions e bimëve, dhe kompresa të ngrohta në bark të ulët. Nëse e dëshiruar, ju mund të përpiquni Gidrosalpinks trajtuar metodat e njerëzve, por mos harroni të ekzaminohet rregullisht nga një mjek dhe të konsultohet me të, sepse douching, pellgje dhe procedura e sidomos termike nuk është për të gjithë.