Vaginitis atrofik

Me moshë, femra ndryshime funksion riprodhues, menopauza ndodh kur menstruacionet mungon. Si rezultat i ndryshimeve fiziologjike që ndodhin në gratë, një rënie e trupit kryesor të hormoneve femërore - estrogjenit. Kjo është për shkak të hedh lëng e epitelit vaginal, niveli i acidit laktik është reduktuar, dhe pH vaginale, në të kundërtën, në rritje. Microflora tilla patologjike mund të shkaktojë sëmundje inflamatore. Sëmundje të tilla përfshijnë vaginitis atrophic (vaginitis pleqërie, vaginitis atrophic pleqërie). Ajo manifestohet jo më herët se pesë vjet pas menopauzës.

Vaginitis atrofik: Shkaqet


Shkaqet kryesore të vaginitis janë:

 • uljen e niveleve të estrogjenit, si rezultat i menopauzës artificial (p.sh., pas kirurgjisë ose terapie rrezatimi);

 • ndryshime të përgjithshme fiziologjike në trup që shkaktojnë plakjen e organeve njerëzore dhe sistemeve.


 • Atrofik vaginitis Postmenopauznыy: simptomat


  Një grua mund të ndjehen siklet në praninë e vaginitis atrophic dhe festuar me disa karakteristika:

 • djegia dhimbje;

 • thatësi në vaginë;

 • kruhet;

 • djegia;

 • dyspareunia (dhimbje para, gjatë ose pas marrëdhënie);

 • urinim i shpeshtë ose dëshirat e rreme;

 • për një kohë të gjatë mund të përjetojnë diktim të rralla;

 • pranë pubis, Labia shenja të baldness treguar.


 • Si capillaries muret vaginale hollë të mjaftueshme, atëherë në kontakt të vogël me një partner mund të përjetojnë gjakderdhje.
  Në disa raste, një grua vuri në dukje mangësitë e mureve vaginale.

  Vaginitis postmenopausal atrofik: parandalimi dhe trajtimi


  Një grua e moshuar është e rëndësishme që të përfshijnë në dietën tuaj si shumë produkte të qumështit që do të rregulluar mungesën e dobishme bakteret e acidit laktik përgjegjës për microflora vaginale.
  E vetmja mënyrë efektive për të parandaluar shfaqjen e vaginitis atrophic është lloj terapi hormonale të drejtë. Terapia e barnave duhet të fillojë një e gjysmë deri në tre vjet pas menopauzës. Në këtë rast, më të larta shanset janë të shënuara në gratë të shmangur këtë sëmundje.
  Për të parandaluar mundur gjithashtu minojnë vulvë të paktën dy herë në ditë me shtimin e Permanganat kalium ose urtë infuzion. Megjithatë, podmyvaniya të tilla duhet të jetë jo më shumë se katër ditë, ose një grua mund të ngadalësojë microflora rimëkëmbjes fiziologjike e vaginës.

  Kur vendosjen e një diagnozë e tillë nuk është e nevojshme gratë shtrimin në spital, trajtimi është pacient i jashtëm.
  Mjeku mund të përshkruajnë estriol marrë në formën e supozitore ointments. Ajo duhet të hyjë në vaginë gjatë natës për dy javë.
  Droga që ushtrojnë veprime sistematike duhet të merret brenda pesë vjetëve. Këto përfshijnë: tibolon, Angelica, estradiol, yndyvyn, klyohest, klymodyen.
  Së paku dy herë në një grua vit kalendarik duhet të vizitoni gjinekologun për një komente colposcopy kolpotsytolohyy dhe pH e vaginës.

  Në mungesë të trajtimit adekuat mund të shkaktojë ulçera të vogla në muret e vaginës.
  Prognozë Nëse trajtimi me kohë është nisur zakonisht është i favorshëm: gruaja zhduket siklet, rikthen microcirculation dhe ton muret vaginale. Një terapi zëvendësimi të hormoneve ndihmon të mbajë nivelet e estrogjenit në nivelin e duhur.