Anurii - ajo

Sëmundje të veshkave lidhur me mosfunksionim e përzgjedhjes dhe të formimit të urinës është sigurisht një kërcënim i drejtpërdrejtë për shëndetin e njeriut dhe jetën. Një dukuri e tillë patologjike quajtur anuria.

Çfarë oliguria dhe anuria?Oliguria - një gjendje e karakterizuar nga një rënie në sasinë e urinës, ndërsa anuria - nuk është gjë tjetër veçse një mungesë të plotë të saj në fshikëz. Varësisht nga arsyet që provokuar pamjen e saj, anuria klassyfytsyruyu për:

 • Arenalnaya - më e zakonshme në foshnjat menjëherë pas lindjes me aplazionit veshkave.

 • Prerenalnaja anuria zhvillon për arsye që nuk janë të lidhura drejtpërdrejt me veshkat, por të çojë në ndërprerje të pamjaftueshme ose të plotë të furnizimit me gjak. Kjo mund të ndodhë si rezultat i dështimit të zemrës, goditje, kolapsi, trombozë të aortës, arterieve të veshkave ose venat, dhe humbje të konsiderueshme të gjakut, diarre, të vjella.

 • Anuria veshkave - pasojë e çrregullimeve patologjike në veshkat. Të tilla si, fund glomerulonefriti fazë, pielonefrit kronike, nefroanhyoskleroz, hipertension, sëmundje polycystic veshkave, dhe kështu me radhë. D. Ka raste të shpeshta të anuria veshkave në dehje të përgjithshme pas helmimit nga substanca të ndryshme dhe droga, transfuzionin e gjakut të papajtueshme, djegie të mëdha, dhe aborti ofrimit. Prerenalnaja dhe anuria veshkave - anurii forma që ndodhin në kundërshtim me funksionin sekretore e veshkave është paaftësia e tyre për të prodhuar urinë.

 • Postrenalna anuria - forma nxjerrës të sëmundjes. Arsyeja më e zakonshme e saj - urolithiasis. Fakti që urina postrenalnoyi anurii prodhuar, por për shkak të pranisë së pengesave rrjedhje, ajo hyn në fshikëz.

 • Anuria Reflex - i lidhur me ndikimin e sistemit qendror nervor, në procesin e urinimit. • Anurii - Trajtimi dhe Simptomat  Simptomat anurii gjithmonë në person - një person i thjesht pushon për të urinuar. Si rezultat, toksina trupit grumbulluar azotit, kalium, klorid, acide organike jo-të paqëndrueshme, ndërprerë ekuilibrin me ujë kripë, të cilat drejtpërdrejt çon në dehje dhe uremia.

  Nuk është një gojë e thatë, të përzier, të vjella, diarre, dhimbje koke, palpitations, dimming e ndërgjegjes, era e amoniakut. Niveli i ure në rritje të gjakut në mënyrë dramatike.
  Kur i dyshuari për anurii duhet të kërkoni ndihmë mjekësore. Pas ekzaminimit dhe të përcaktojë formularin anurii caktuar trajtim adekuat.
  Duhet të theksohet se emërimi është vendimtare për të përcaktuar trajtimin që është anuria - sekretor apo nxjerrës. Kështu, kur anurii postrenalnoyi merren masa urgjente për të rivendosur rrjedhën e urinës - catheterization ureteral ose pyelonefrostomyya.

  Në raste të rënda, operacioni është kryer para hemodializë - pastrimin e gjakut pozanyrkovoho, nëpërmjet të cilave janë hequr nga trupi i produkteve toksike të metabolizmit, restaurimin e bilancit me ujë kripë kryhet nëpërmjet përdorimit të aparatit të veçantë.
  Në forma sekretore - anuria prerenal dhe veshkave - masat konservatore të përdorura shpesh, dhe gjithashtu përdorimin e mundshëm të hemodializës. Pacientët diagnostikuar anuria prerenalnaja, ndihmën e parë synon ruajtjen aktivitetin kardiovaskular dhe normalizimin e presionit të gjakut.

  Natyrisht, trajtimi i anuria duhet të jetë në kohë, përndryshe sëmundja mund të çojë në pasoja të pakthyeshme.