Algodysmenorrhea - ajo

Diagnoza algomenorrhea - është asgjë si menstruacioneve dhimbshme. Patologjia e ngjashme ndodh shumë shpesh, me grup moshën e grave që vuajnë nga kjo sëmundje mund të jenë të ndryshme. Sipas IBC (sëmundjeve ndërkombëtare kualifikimit) algomenorrhea vërejtur në më shumë se gjysma e grave. Duke pasur parasysh se sëmundja ndikon në gjendjen e performancës dhe psiko-emocionale, trajtimi Algodysmenorrhea tani një çështje e ngutshme.

Simptomat Algodysmenorrhea


Ka dy lloje të sëmundjes. Por, pavarësisht nga shkaqet e sëmundjes dhe moshës së gruas, algomenorrhea shoqëruar pothuajse gjithmonë nga një numër të simptomeve, duke përfshirë:


 • dhimbje të forta gjatë menstruacioneve;

 • dobësi, të përzier, të vjella;

 • dhimbje koke;

 • temperatura;

 • goja e thatë;

 • bloating;

 • humbja e vetëdijes.


 • Algomenorrhea Primar


  Algomenorrhea fillore jo e lidhur me ndryshimet në strukturën anatomike të legenit dhe zakonisht zhvillohet në femra fizikun asthenic. Ndër shkaqet e Algodysmenorrhea:

 • mosbalancim hormon;

 • LPD;

 • zhvillimi i dobët i organeve seksuale;

 • hypersensitivity.


 • Për trajtimin e primar Algodysmenorrhea përdorë një qasje gjithëpërfshirëse që përfshin:

 • painkillers;

 • terapi hormonozameschayuschuyu;

 • sedatives;

 • ilaçe homeopatik;

 • fizioterapi;

 • vitamina;

 • duke tërhequr sistemeve të ushqyerit e duhur dhe aktivitete komplekse fizike.


 • Algomenorrhea mesëm


  Në gratë dhimbje më të vjetër se 30 vjet më të rënda gjatë menstruacioneve quhet Algodysmenorrhea mesme. Arsyet për patologji të tillë mund të jetë shumë, por shumica e tyre kanë të bëjnë me karakteristikat anatomike të organeve apo proceseve inflamatore.

  Në mënyrë tipike, algomenorrhea mesëm ndodh pas abortit dhe kundër sfondit të infeksioneve të sistemit riprodhues. Arsye të tjera mund të identifikohet Endometrioza - një sëmundje që nuk mund të shqetësojë një grua, por shkaktojnë shfaqjen e dhimbje të forta për 2-3 ditë para dhe gjatë menstruacioneve.
  Gjithashtu algomenorrhea mesme mund të jetë për shkak të përdorimit të kontraceptivëve intrauterine. Vlen të përmendet se disa prej tyre kanë një lloj substance e cila heq dhimbjen sepse kontraceptive mund të jetë gjithashtu një mjet për trajtimin e Algodysmenorrhea mesme. Në mesin e arsyeve të tjera:


 • mungesa e aktivitetit seksual;

 • fibroids mitrës;

 • venat me variçe legenit;

 • Patologjia e organeve gjenitale.


 • Algodysmenorrhea: mjete popullore Trajtimi  Për lehtësi menstruacioneve dhimbshme, mjekësi tradicionale ofron receta:
 • Lugë gjelle krijoj horsetail në 300 g ujë, të lënë për një orë, ikjen. Pranuar tretësirë ​​50-100 gram çdo 2 orë, pastaj 50 g 3 herë në ditë.

 • Freskëta apo të thata rrënjë urtë derdh një pintë ujë dhe vlim për 5 minuta. Pastaj të lënë të mbush për një tendosje orë dhe pastaj. Pi 100-150 gram tre herë në ditë.

 • Dy lugë copëtuar lë piper i hedh një gjysmë litër ujë dhe vlim për 10 minuta. Infuzion të ftohtë dhe tendosje. Merrni para ngrënies për 100 g. Tri herë në ditë.

 • Dy teaspoons e gentian mbushur 700 g ujë dhe vlim të vluar për 10 minuta. Supë infused për një orë, atëherë ajo duhet të thahet. Merrni tretësirë ​​tri herë në ditë për 100 g për gjysmë ore para ngrënies.

 • Lugë çaji kënetë kumak infused në një litër ujë. Pranuar tretësirë ​​e një lugë çaji tri herë në ditë. Duhet të theksohet se centrali është shumë helmuese, kështu që ju duhet të përmbahen në mënyrë rigoroze për dozen.