Adnexitises - Simptomet, trajtim

Ndonjëherë shkaku është adnexitis Mycobacterium tuberculosis, renditet në limfatik shtojca mitrës dhe enëve të gjakut. Nuk janë akute, subakut dhe forma kronike e sëmundjes.

Adnexitis akute


Salpingo akute është shkaktuar shpesh nga një infeksion, stresi, kequshqyerja, hipotermi, dhe abortit ose intrauterine manipulime të tjera (p.sh., curettage diagnostike). Simptomat që shoqërojnë adnexitis akute:


 • temperaturë (38-39 ° C);

 • tensioni i muskujve të barkut (madje edhe të shtrirë në një pozicion të relaksuar, shtypur bark, pacienti përvojat ngurtësi muskujve);

 • dhimbje gjatë urinimit dhe defekimit (pasqyruar ndoshta në shpinë, në anën);

 • Dhimbje të përsëritura barkut - akut ose dhemb siç ishte para menstruacioneve;

 • Dhimbje që e shoqëron marrëdhënie seksuale;

 • Shkarkimi purulent (jo gjithmonë);

 • rritjen shtojca dhe ënjtje, dhimbje në prekje (gjinekolog zbulon gjatë inspektimit);

 • Nivele të larta të qelizave të bardha të gjakut në gjak.


 • Në raste shumë të rralla adnexitis akut shoqërues simptoma të tilla si bloating, vjellje, të vjella.

  Adnexitis kronike


  Në fazën kronike, siç ndodh shpesh, sëmundja bëhet forma akute e refuzimit të trajtimit. Karakterizojnë simptoma kronike adnexitis janë mjaft të paqarta, duke e bërë të vështirë për të diagnostikuar. Në pacienti akute ankohet:

 • në një, dhemb (nuk ka sulme të papritur) dhimbje e shurdhër në bark, prapa dhe mollaqe në;

 • në ciklin menstrual, alokimit të rënda ose anasjelltas shumë të pakta;

 • në diktim në mes të periudhave të menstruacioneve.


 • Sëmundja dobëson sistemin imunitar si një e tërë, si është e shoqëruar shpesh nga trazirat e gjumit, lodhje të përgjithshme, nervozizëm, dhimbje koke.

  Trajtim të drogës adnexitis


  Salpingo është një sëmundje shumë të rrezikshme - shpesh shkakton varfëri për shkak të formimit të mbështjelljes dhe pengim të tubave. Për këtë arsye, adnexitis trajtim në shtëpi është e papranueshme. Vetë-diagnoza nuk mund të jetë: një mjek i bazuar në ekzaminimin bakteriologjik mund të përcaktojë se çfarë patogjen shkaktuar nga inflamacion, dhe të caktojë kursin e duhur të barnave.

  Para se të filloni trajtimin e adnexitis akute, lehtësim dhimbje për pacientin vënë akull në bark të ulët. Ngrohta Hot kundërindikuar - kjo vetëm përkeqëson dhimbjen dhe stimulon inflamacion.
  Të vezoreve janë të çiftëzohet organet, në përputhje infeksionit mund të ndikojë në një ose dy prej tyre. Trajtimi Dextral dhe të majtë të njëanshme adnexitis përfshin antibiotikët, painkillers dhe agjentët desensitizing. Fizioterapi gjithashtu të përshkruara - ultratinguj, elektroforezë, rrezatim ultratinguj, diatermi, banjot parafine.

  Trajtimi adnexitis herbs


  Është e rekomanduar për të kombinuar terapi tradicionale popullore dhe trajtim adnexitis. Për të kapërcyer inflamacion ndihmë:

 • infusions - lule Calendula, Hypericum bar, acaroj, i urtë dhe Yarrow (3 lugë) një termos litër insistojnë 2 orë; pini tri herë në ditë;

 • douching zierje e lule kamomil - pas procedurave duhet të shtrihen në anën;

 • zierje e lule të thata kulpër (tri herë në ditë, 15 lugë);

 • Bath - lë lakër të ziera në qumësht (5 minuta), shtoni përzierje në banjo (në temperatura të larta procedurës kundërindikuar).