Adnexitises - trajtim

Adnexitises - inflamacion të mitrës (ovaries dhe tubat fallopiane). Rreziku është se sëmundja shpesh çon në varfëri në femra.
Në mënyrë tipike, adnexitis manifestuar dhimbje akute në bark dhe mesit rajon, ethe dhe përçarje e urinimit. Përveç kësaj, gjendja mund të shfaqet gjendja e keqe e përgjithshme, të përzier dhe të vjella.
Për një shërim të shpejtë dhe trajtim efektiv adnexitis nevojshme në shenjë e parë e kujdes të menjëhershëm mjekësor. Vetëm një diagnozë të kujdesshëm do të ndihmojë për të përcaktuar shkakun e sëmundjes dhe shkallën e përfshirjes së organeve dhe sistemeve të trupit.

Trajtimi Skema adnexitis emëruar individualisht, varësisht nga shkaqet dhe rrjedhën e sëmundjes.

Trajtimi adnexitis


Në inflamacion akut i shtojca përdorur antibiotikët gjera spektrit, anti-inflamator dhe agjentët antiallergic. Në mënyrë që të zvogëlojë simptomat dhimbje, trajtim të adnexitis, përveç antibiotikëve dhe analgesics emëruar ende.
Trajtimi i adnexitis kronike ka karakteristikat e veta. Përveç terapisë anti-inflamator dhe antimicrobial, të kryhet imunitar-stimulues terapi, manipulimet fizioterapi ndryshme. Ajo mund të jetë futja vnutrivahinalnoe e zgjidhjeve të veçanta, masazh gjinekologjik, banja baltë, me ultratinguj dhe t. E.

Gjithashtu e përdorur gjerësisht në trajtimin e të adnexitis marrë qirinj intravaginal dhe zorrës së trashë. Avantazhi i tyre është se substanca aktive është zhytur Mukoza dhe menjëherë ka një efekt mbi destinacionin. Në mesin e shkëndijë anti-inflamator dhe antibacterial më popullore Voltaren, Heksykon, Movalis, Polizhinaks, Fluomyzyn dhe të tjerët.
Përveç trajtimit adnexitis mjekësore, shërbim shumë të mirë mund të japin njerëzve mjetet.

Mjete Adnexitis Trajtimi popullore


Ka shumë receta popullore që mund të përmirësojnë pacientin dhe të përshpejtojë procesin e shërimit. Kjo kryesisht vaginale infusions douching e bimëve të ndryshme dhe infusions bimor pritjen brenda.
Konsideroni disa recetë efektive të bazuar në përdorimin e bimëve të ndryshme në trajtimin e adnexitis.

  • Douching kamomil ekstrakt vaginë. 5 lugë kamomil, derdh një gotë me ujë të valë. Mbush të paktën një orë. Merrni infuzion duhet të jetë çdo natë. Kursi - 10 ditë.

  • Douching infuzion e gjethe delli dhe aloe. Ajo duhet të jetë finely copëtuar lë gjethe delli. Pastaj lugë gjelle e përzierje derdh një gotë e gjysmë ujë të vluar dhe të lënë për 5 minuta në ngrohje minimale. Rezultuar Infuzion duhet të filtruar dhe shtoni 12 pika lëng aloe. Spryntsyuvaty vagina në baza ditore për 15 minuta. Sigurisht - për dy javë.

  • Douching infuzion të eukalipt. 2 lugë eukalipt dhe 2 lugë yarrow pour 5 gota ujë të valë. Mbush për 90 minuta. Spryntsyuvaty vagina duhet të jetë çdo ditë për dy javë.

  • Tamponin me mumje. Efekti i mirë jep mumje: 3 oz. mumje Hidh gjysmë gotë me ujë të valë dhe të insistojnë të paktën një orë. Tamponin vënë për natën. Kursi i trajtimit është 10 ditë.

  • Infuzion të Hypericum.
    Hidh një gotë me ujë dhe një lugë gjelle e Hypericum rreth ngrohjes mesme të vluar, të lënë për një tjetër 15 minuta. Ostudzhenyy dhe infusion filtruar duhet të përdoret për nga brenda me 5 lugë tre herë në ditë.

  • Infuzion e lule kulpër. Lule dy lugë Snowball derdh një gotë me ujë të vluar dhe të mbajë në ngrohjes minimale për 15 minuta. Ajo është e mirë për të marrë ekstrakt 1 lugë gjelle para ngrënies, 2 ose 3 herë në ditë.


  • Trajtimi i inflamacionit të - zbatimin e të gjitha rekomandimeve dhe pajtueshmërisë me kurs terapi të caktuar. Në qoftë se koha për të kërkuar kujdes mjekësor, ju mund të shmangur ndërlikimet e mundshme në të ardhmen dhe për të ruajtur shëndetin e tyre.