Ablacioni endometrial

Përqindja e grave që vuajnë nga menstruacioneve të rënda ose të zgjatur, është në rritje. Gjithashtu, shumë gra janë të detyruara polypozov dhe trajtimin e përhapjes tjetër patologjive të endometrium - Endometrioza. Sëmundja shkakton tek gratë mund të jenë çrregullime hormonale, koagulimit të dobët të gjakut, infeksionet dhe neoplazmat. Curettage terapeutik dhe diagnostike, e cila është shfaqur në Sëmundjet e tilla nuk janë gjithmonë një efekt pozitiv dhe të qëndrueshme. Një mënyrë alternative për të hequr qafe të gjakderdhjes masive është amputim endometrial.


Çfarë është një amputim mitrës?


Endometrial Ablacioni është një procedurë që synon shkatërrimin e të gjithë trashësinë e endometrium. Procedura kryhet si një mënyrë alternative për të hequr në mitër (hysterectomy apo эkstrypatsyy mitrës) me fibroids vogla apo Endometrioza mitrës.
Mitrës Mukoza e brendshme - endometrium - i referohet indeve që janë direkt të varur nga hormonet tek gratë. Gjatë gjithë ciklit menstrual, endometrium nënshtrohet transformimit. Për shembull, në fazën e dytë të ciklit menstrual, ajo arrin trashësinë e saj maksimal, sepse furnizimi me gjak të rritet endometrium dhe rrit nivelet e progesterone. Këto ndryshime ndodhin në zgavrën e mitrës është e gatshme për një konceptim të mundshme, nëse shtatzënia fillon endometrium refuzohet quhet menstruacioneve. Nëse menstruacionet një gruaje shumë të rënda dhe përfshijnë mpiksjen e gjakut, larguarit mitrës endometrial është në gjendje të përhershme privojnë gruan nga kjo simptomë të pakëndshme.


Cilat janë indikacionet për larguarit endometrial?Jo të gjithë pacientët e Dr larguarit endometrial është e rekomanduar për operacione duhet dëshmi të saktë. Pacientët mbi 35 vjeç që vuajnë nga gjakderdhje të zgjatur dhe të rënda, dhe ku nuk ka përmirësim pas trajtimit konservativ, amputim është e rekomanduar. Gjithashtu gratë gjatë menopauzës, të cilat nuk mund të përdoret terapi hormon, janë në mesin e pacientëve të cilët treguara larguarit endometrial.

Para procedurës, mjeku është i detyruar të shpjegojë të gruas që pas operacioni ajo humb aftësinë për të lindur fëmijë, gra aq shpesh të rekomanduara larguarit predmenopauzalnom moshën.

Procedura nuk është kryer për gratë që vuajnë nga periudhave të rënda menstruale (150 ml), e cila është një pasojë e kancerit.

Sa është operacioni endometrial amputim?Procedura kryhet nën anestezi të intravenoz ose anestezi epidurale. Në mitër hyri në një hetim të vogël që ka një shtojcë të veçantë për murin e mitrës dhe pamje te goja e tubave fallopiane. Ablacioni endometrial mund të kryhet në disa mënyra nga:

 • lazer;

 • të lëngshme të nxehtë;

 • nozzles mikrovalë;

 • Metoda e RF;

 • cryodestruction;

 • Electrosurgery.


 • Kryhet më shpesh amputim hysteroscopic endometrial, në të cilën pryzhyhaetsya brendshme endometrium ose plotësisht të prera elektrodë.

  Avantazhet e larguarit endometrial, në krahasim me curettage dhe terapi hormon, përfshijnë efikasitetit të lartë, të tolerancës të mirë, më pak efekte, shërim të shpejtë.

  Shumë rrallë, por ende efektet nganjëherë endometrial larguarit mund të përfshijnë gjakderdhje, inflamacion, vaginë lëndimit termike ose vulvë, si dhe dëmtimin e mitrës. Dhimbje pas operacionit mund të jenë të lidhura direkt me sipër-përmendur komplikime larguarit.