Si qëndron PMS

Shumë gra e di se me disa frekuencave, ata bëhen humor, agresive, klithma mund të jetë vetëm. Dhe fajësojnë të ashtuquajturat PMS ose, pasi kjo shkurtim qëndron, sindromi premenstrual. Në përgjithësi, kjo është një gjendje e trupit, e cila manifestohet fizikisht dhe emocionalisht. Siç shihet nga deshifrim, PMS në gratë para se të fillojë menstruacioneve. Ndryshimet fillojnë të jenë të dukshme për një javë para saj. Shpesh ka një sindromë në seksit të drejtë 25-40 vjet dhe praktikisht nuk ndodh në adoleshentët.

Simptomat e PMS në gratë


Kjo periudhë është manifestuar në të gjithë individualisht, por ju mund të identifikojë ato karakteristika që janë më karakteristike të këtij shteti:

 • lodhje, edhe në qoftë se stresi fizik dhe emocional nuk e tejkalojnë nivelin normal;

 • pagjumësia apo, anasjelltas, sleepiness tepruar;

 • nervozizëm, hutim, ankthi, swings humor, qëndrim apatike për çdo gjë, atë që ishte më parë një interes të gjallë;

 • ndjeshmëri të gjirit;

 • mund të rrisë temperaturën;

 • dhimbje koke, ndonjëherë shumë të fortë;

 • gjendja e keqe (tërhequr dhimbje barku, dhimbje të përbashkët).


 • Përsëritje mujore të njëjtat simptoma të thotë se është - ICP. Nëse një grua është që të mbajë një ditar dhe të regjistrojnë të gjitha vërejtjet për sjelljen e tyre për të paktën tre muaj, ajo do të vini re natyrën ciklike e ndryshimeve. Bazuar në këto të dhëna do të dini që më parë, kur duke filluar PMS. Ndoshta kjo do të ndihmojë të përgatiten për një periudhë të vështirë. Në pyetjen se sa kohë ky sindrom nuk mund të përgjigjem me saktësi për shkak të mënyrë individuale. Por manifestimet e tij duhet të përfundojë me fillimin e menstruacioneve.

  Ndonjëherë këto simptoma janë të hutuar me sëmundje të tjera. Por mjeku me përvojë të përcaktuar shkakun e vërtetë të gjendjes së pacientit.

  Shkaqet e PMS


  Një herë, ekspertët besonin se sindromi është thjesht psikologjike. Por doli se këto ndryshime në sjellje ndikuar nga disa faktorë:

 • luhatje në hormonet në trup gjatë ciklit menstrual;

 • Konflikti i shpeshtë dhe stresi;

 • prania e sëmundje tiroide;

 • Sasi e pamjaftueshme e magnez, kalcium, zink dhe vitaminë B6 në dietë;

 • trashëgim.


 • Trajtimi i Premenstrual Syndrome
  Ata të cilët vetë mujore parandaluar nervozizëm dhe moodiness, kishte të bënte me pyetjen se si të merren me PMS.
  Pas ekzaminimit, mjeku mund të kombinohen terapi. Vendoset se si për lehtësimin e PMS mund të rekomandojë sedativë për lehtësimin e stresit emocional. Nëse hormonet fajësuar, mjeku përshkruajnë kontraceptivëve oral apo progestins. Përdorur edhe mjetet juridike homeopatik dhe vitamina. Çaj me Mint ka një efekt qetësues, e cila është e dobishme në ditët përpara menstruacioneve.

  Është e rekomanduar për të ndjekur rregulla të caktuara në jetën e përditshme në mënyrë që të lehtësuar sindromi kusht:

 • siguruar një gjumë i rëndë;

 • ushtrim, por pa stres të panevojshëm për të mos përkeqësojnë situatën;

 • të pirë vitaminë C për të forcuar sistemin imunitar në përgjithësi, si gratë shpesh janë të sëmurë, PMS ka një efekte më të theksuara negative;

 • ka më shumë ushqime bimore dhe për të eleminuar çokollatë, kafe, kripë;

 • të kryer jetën e rregullt seksuale.


 • Nëse sëmundje dhe çrregullime emocionale shihet jo vetëm gratë, por edhe të tjerët, kjo do të thotë se IPR do të rritet nëse nuk trajtohet dhe do të marrë më të rënda, të shkaktojnë depresion, dhe probleme me presionin. Është më mirë që të konsultoheni me një profesionist i kualifikuar për rregullimin e duhur e statusit.