Si douching

Shumë gra perceptojnë douching sa e thjeshtë procedurën gjinekologjik, por pak e dinë se douching jo vetëm që mund të sjellë përfitime shëndetësore, por edhe dëmin. Së pari ne duhet të dimë se douching është një procedurë e veçantë parandaluese mjekësore në të cilat larja kryhet direkt në vaginë, e cila hyri ilaçe të përshkruara nga mjeku. Kjo procedure mjekësor tregohet për praninë e inflamacionit te vaginë, si dhe inflamacion i shtojca dhe mitrës. Disa gra gabimisht besojnë se douching mund të kryhet dhe si një qëllim të rregullt higjienike, por kjo është një ide e gabuar. Është e rëndësishme të mbani mend se abuzimin e procedurave mjekësore si rezultat mund të çojë në faktin se vagina larë microflora natyrore rezultojnë mund të zhvillojë rritje e jashtëzakonshme, maja, dhe përkeqësim gradual të rezistencës vaginale microflora të mikrobeve të ndryshme. Gjatë procedurës syringing larë me lubrifikim natyral vaginale, duke shkaktuar thatësi mund të ndodhë, dhe acarim të rënda të indeve vaginale. Prandaj, kjo procedurë mund të kryhet vetëm nga një mjek, veçanërisht gratë mbi 45 vjet, duke përfshirë gjatë menopauzës, sepse në këtë rast nuk është një problem në rritje thatësi, si në vaginë duket mungesa e lubrifikimit natyror.

Gjithashtu rreptësisht e ndaluar gjatë pranisë procedurës douching në trupin e inflamacionit akut në organet gjenitale (p.sh. parametrit, adnexitis, pelvioperitonit dhe shumë të tjerë), gjatë menstruacioneve, periudhës së shtatzënisë, dhe natyrisht, e para dy ose tre javë pas lindjes ose aborti (me përjashtim të dëshmive mjekësore). Nëse kjo procedurë cakton mjeku, pas të gjitha testeve të nevojshme, në shtëpi për t'u përdorur për dardhë ujitjes, të cilat mund të blihen shumë lehtë në çdo farmaci. Varësisht se çfarë lloj të efektit të dëshiruar terapeutik e procedurës që do të përdoret zgjidhje të ngrohtë. Është e rëndësishme të mbani mend se është rreptësisht e ndaluar për enemas dhe procedurat douching aplikoni një pikë, sepse në këtë mënyrë vagina është një rrezik i lëkundur infeksionit. Ajo gjithashtu mund të shkaktojë zhvillimin e sëmundjeve gjinekologjike dhe bakteret e rrezikshme ndryshme infeksionit. Ndërsa të dy procedura do të douching direkt, ju duhet të përpiqen për t'u çlodhur, dhe të shikojnë me vëmendje të veçantë për të siguruar që jet e ujit nuk është ushqyer nën presion shumë të lartë, pasi ka rrezik që të shkaktojnë plagosje serioze. Për shembull, në qoftë se të lëngshme do të furnizohen nën presion shumë të lartë është një rrezik që mitra do të hedhin të lëngshme, duke rezultuar në zhvillim mund të fillojë inflamacion. Pra, për të kryer këtë procedurë duhet të ndjehen më të rehatshme, ju mund të shkoni në banjo në fund, pastaj në këmbën galoshes e saj, dhe ju mund të filloni të shtypni shiringë tip. Nëse procedura e douching u emërua mjek për të trajtuar mëllenjë, atëherë është e nevojshme për këtë qëllim përdorin terapi të veçantë infuzion, infuzion bërë nga lule moshuar, një sasi relativisht të vogël të pemë çaji vaj, dhe natyrisht, tretësirë ​​Calendula. Për të eliminuar proceseve të rënda inflamatore që ndodhin në mitër, ajo është e rekomanduar për përdorimin e procedurave të veçanta douching zgjidhje chlorophyllipt. Në rastin kur trajtimi është kryer Trichomoniasis, mjekët përshkruajnë zgjidhje përdorimi vagotilom që është krejtësisht e lehtë për të blerë në pothuajse çdo farmaci. Kohëzgjatja e përgjithshme të procedurës së trajtimit mund të variojë nga 10 deri 15 minuta. Nëse kjo procedurë është përdorur si një trajtim i një inflamacion, atëherë ajo duhet të mbajë jo më pak se dy herë në ditë, që në mëngjes, dhe natyrisht në mbrëmje. Përfundimisht, kur gjendja e gruas fillon të përmirësohet, numri i procedurave duhet të zvogëlohet gradualisht - së pari të bëjë jo më shumë se një herë në ditë, pastaj një ditë, pastaj një herë ose dy herë në javë. Shpesh, trajtimi përfshin nga 7 në 10 trajtimet, në varësi të gjendjes së gruas, sëmundje dhe indikacione mjekësore. Është e rëndësishme të kujtoni që vetëm një mjeku me përvojë mund të përcaktojë saktësisht se sa procedura do të duhet dhe kur ata duhet të jenë shpenzimet. Vetë-trajtim mund të përkeqësohet vetëm një gjendje tashmë të vështirë të grave. Vajzat gjithashtu mund të jetë projektuar douching vaginale, për shembull, për të trajtuar velvovohynyta. Megjithatë, në këtë rast për procedura të veçanta duhet të zbatohet huyazytsi ose tub butë plastike, e cila duhet të informojë mjeku vetë. Është e rëndësishme që kjo procedurë është kryer me kujdes, dhe kjo duhet të bëhet vetëm ndihmës me përvojë ose mjekun që e di të gjitha detajet dhe nuk dëmtojnë shëndetin. Pas çdo procedurë duhet të përdoret edhe për procesin rregullime - dardhë, tip, duhet të jetë tërësisht i shpëlarë me ujë të pastër. Gjithashtu, para çdo përdorimi, ato duhet të pije përsëri. Për të kryer procedurën e vetë duhet douching me kujdes, kujdes dhe ngadalë. Kur hyjnë tip nuk duhet të jetë e bashkangjitur asnjë përpjekje gjatë procedurës gjithashtu nuk duhet të paraqitet ndonjë siklet. Nëse dhimbja duket, është e nevojshme të prisni pak dhe të përpiqen për t'u çlodhur, dhe pastaj provoni përsëri për të hyrë në tip. Kur siklet të rënda ose siklet, nuk e pavarur të emërojë një douching procedurës. Bëjnë atë mund të jetë vetëm një mjek pas shqyrtimit të pacientit.