Si për të mbijetuar e PMS

Rreth 20% e grave kanë qenë me fat - ata kurrë nuk mendonin të "charms" e PMS, e cila nuk është e vërtetë për të tjerët. Në vitin 1948, shkencëtarët kanë vërtetuar se nuk ka natyrë të dëmshme, dhe hormonet janë për të fajësuar swings humor, tantrums, quirks, dhe kështu me radhë. D.

Shkaqet e Premenstrual Syndrome


Deri tani, shkencëtarët nuk kanë arritur një konsensus, kështu që të ndajë arsyeja e dytë më të zakonshme:

 • Niveli i ulët i progesteronit dhe estrogjenit tepërt në trup. Këto hormone ndikojnë drejtpërdrejt disa lloje të dhimbjes në vend të parë - kryesore dhe gjithashtu të kontribuojë në disponimin.

 • Intoksikim uji, çrregullime në trupin që është metabolizmi ujë i kripur.


 • Nuk mendohet se PMS nuk ndikon mjaft vitamina dhe minerale.

  Format e IPR


  Në total ka 4 forma të ndryshme të sëmundjes:

 • Neuropsychological. Kjo formë është e lidhur me gjendjen emocionale. Pra, vajzat e reja kjo tregon agresion, dhe kështu me radhë. N. në gratë më të vjetra ky lloj i PMS shprehur ankth, trishtim, depresioni dhe kështu me radhë. Z.

 • Fryrë. Në këtë rast, ënjtje gratë gjirit, ka ënjtje të fytyrës, këmbët, dhe rritjen e djersitje.

 • Tsefalhycheskaya. Promovon pamjen e dhimbje koke, marramendje, dobësi, vjellje.

 • Kriza. Forma më e rëndësishme, e cila është shprehur dhimbje gjoksi, rrit normën e zemrës, dhe kështu me radhë. Z.


 • Si për të mbijetuar PMS?


  Plotësisht të shpëtoj të këtij problemi është të mos shkojnë jashtë, por për të lehtësuar gjendjen e tij ende e mundur.

 • Mundohuni të hani sa më shpesh të jetë e mundur, të paktën 5 herë në ditë. Kështu që ju mund të shpëtoj nga nervozizëm.

 • Provoni disa herë në javë për të ngrënë salmon apo ton, siç gjendet në peshk të acideve omega-3zhyrnыe që ndihmojnë në përmirësimin e gjendjes psikologjike dhe për të reduktuar depresionin. Sa për mish, është më mirë në ato ditë nuk upotrebyat.

 • Përjashtojnë këtë periudhë nga ushqimet e saj të menysë që përmbajnë shumë kripë ose sheqer. Dhe të gjithë për shkak se shkaqet kripë ënjtje në trup dhe sheqer ndikon drejtpërdrejt swings humor.

 • Përfshirja në ushqimet tuaja dietë që përmbajnë vitaminë B6 dhe magnez, ajo mund të jetë bajame, banane, fasule dhe fara. Nëse kjo shumë nuk është e mjaftueshme, të marrë drogë të veçanta.

 • Në periudhën hani shumë fruta të freskëta dhe perime, pasi ato përmbajnë shumë vitamina të cilat janë shumë të nevojshme për trupin, veçanërisht në një kohë.

 • Sa për pije lejuara, atëherë jepni çaj të çojë dhe lëng, por kafe duhet të braktiset, pasi ajo rrit nervozizmi.

 • Studimet e fundit kanë treguar se droga me glukonat dhe karbonat kalciumi të ndihmojë në uljen e dhimbjeve, lehtësimin e tensionit në muskujt dhe të shpëtoj nga dhimbje barku.

 • Përpiqen për të mbrojtur veten nga çdo stres, më pak të takohet me njerëz të cilët ju irritojë, mos ndryshojë më mirë se pjesa tjetër.

 • Mos harroni për aktivitet fizik, pasi ata janë duke kontribuar në hormon endorphin në trup që përmirëson shëndetin. Gjatë PMS shkojnë në trajnim seanca Regjimi duhet të jetë i butë. E pra në këtë periudhë ndihmon yoga, ushtrime të frymëmarrjes dhe kështu me radhë. N. Nëse ushtrimi nuk dëshiron, pastaj të zëvendësojë atë me seksin.

 • Flini të paktën 8 orë në ditë, si gjumë të shëndetshëm ndihmon të relaksoheni dhe të fitojë forcë.


 • Nëse ICP ju ndjeni dhimbje dhe madje bie të fikët, të jetë i sigurt për ta kthyer mjeku Ti që mund të ndihmojë me këtë. Ndoshta fajësuar dështimin hormonal apo probleme të tjera shëndetësore më serioze.