Si për të rritur estrogjenit

Shumë gra përballen me këtë problem, si mungesa e estrogjenit. Ngritja e nivelit të tij ofrohet zakonisht me anë të hormoneve dhe të rekomanduara për të i kushtoj vëmendje për dietën tuaj. Por le të flasim më shumë rreth asaj se si për të manifestuar nivelet e estrogjenit të ulët dhe se si për të përmirësuar atë.

Simptomat e nivelit të ulët të estrogjenit


Mungesa e estrogjenit në trup mund të shfaqet në mënyra të ndryshme. Në fëmijëri është zhvillimi i ngadalshëm i organeve riprodhuese, gjëndrrat e qumështit dhe skelet. Adoleshentët - reduktimin e madhësisë së mitrës dhe gjëndrrat e qumështit, mungesa e menstruacioneve. Në gratë e moshës riprodhuese për shkak të mungesës së estrogjenit tregojnë simptomat e mëposhtme:


 • pagjumësi;

 • Ndryshimi i papritur i humor;

 • periudha të parregullta;

 • ulur epsh;

 • dhimbje barku gjatë menstruacioneve;

 • humbjen e kujtesës;

 • efikasiteti i ulët;

 • probleme të lëkurës - shtrihen, inflamacion, reduktimin e elasticitetit.


 • Rezultati i nivelit të ulët të estrogjenit mund të jetë gjakderdhje dhe infertilitetit.

  Pse nivelet e estrogjenit ulur?


  Kjo është e rëndësishme jo vetëm për të dini se si për të rritur nivelet e estrogjenit, por çfarë duhet të bëjmë për të zvogëluar kjo nuk do të ndodhë përsëri. Dhe për këtë ju duhet të kuptoni se pse nivelet e estrogjenit, normal para se të, papritmas filloi të bjerë. Shkaqet mund të përfshijnë:


 • mangësi vitaminë;

 • të ushqyerit e dobët;

 • humbje peshe papritur;

 • menopauza;

 • Përdorimi i zgjatur i kontraceptivëve oral.


 • Si të rritur nivelet e estrogjenit?


  Ndoshta çdo grua çështja se si për të rritur estrogjenit të thënë diçka në lidhje me përgatitjet hormonale. Në të vërtetë ajo është shpesh problemi është zgjidhur në këtë mënyrë. Pacienti është bërë obligim kontraceptivëve oral me një dozë të duhur të hormoneve. Gjithashtu shpesh përshkruajnë vitaminë E (tokoferoli).
  Ndoshta duke marrë sasi të drejtën e hormonit mos përdorur tabletë, dhe duke përdorur suva. Saj bashkangjitur në vendin tuaj dhe të lënë për 30 ditë.

  Përveç kësaj, ju mund të rrisë nivelet e estrogjenit dhe duke shikuar dietën e tyre. Pas të gjitha, nuk janë produkte që kanë një lloj phytoestrogens - zëvendësues hormonet femërore.

  Ushqimet që rrisin estrogjenit


  Duhet të theksohet se phytoestrogens mund të simulojnë vetëm hormonet humbur në trup, dhe për këtë arsye e përshtatshme kur problemet globale me mungesën e estrogjenit nuk është. Nëse keni nevojë për ndihmë më të rëndësishme të trupit, atëherë i phytoestrogens mund të jetë i pamjaftueshëm. Në çdo rast, për të vendosur mbi nevojën për të rritur nivelet e estrogjenit të ketë një mjek. Për shkak se një rritje e këtij hormoni nuk është edhe një vlerë e mirë. Shumë estrogjenit mund të çojë në pasoja serioze - pagjumësi, vjellje dhe dhimbje koke në formimin e tumoreve. Pra, nuk do të eksperimentojnë me shëndetin e tyre, dhe conjectures e tyre në lidhje me mungesën e kontrollit estrogjenit me një specialist.

  Por përsëri në ushqimet që duhet të hahen për të rritur estrogjenit.

 • Burimi kryesor i phytoestrogens janë soje. Ajo mund të përdoret më vete, dhe i përbërë nga kos, qumësht, miell, gjalpë dhe djathë.

 • Drithërat dhe bishtajore janë të pasura ju gjithashtu nevojë për substanca. Sidomos fasule, bizele, misër, elb, thekër dhe mel.

 • Yndyrna shtazore tani ju gjithashtu të nevojshme. Ata janë gjetur në produktet e qumështit, mish, djathë e vështirë dhe vaj peshku.


 • Ndër perimet duhet t'i kushtojë vëmendje të karrota, domate, patëllxhan, lulelakër, lakër brukseli.

 • Hani fruta si mollë, papaja, fiq dhe shegë.

 • Nga pijet e rekomanduar çaj jeshil. Deri kohët e fundit këshilloi për të marrë kafe, por shkencëtarët e kohëve të fundit kërkimore kanë treguar se pija ul estrogjenit.

 • Të rrisë nivelet e estrogjenit do të mirëpresë supë urtë. Nëse ju praktikë ilaç bimor, ju ndoshta keni dëgjuar për mitrës malore. Concoctions saj ju nuk mund të pranojë, sepse ajo ul estrogjenit.