Si për të rivendosur microflora vaginale

Për shëndetin tonë korrespondojnë mikroorganizmave që jetojnë në të. Në vija të përgjithshme, nëse numri i tejkalon numrin e sëmundjeve të dobishme baktereve, të gjithë të drejtë - një person është i shëndetshëm. Shkelja e të njëjtit bilancit të çon në dështime të sëmundjeve të ndryshme. E njëjta gjë vlen edhe për organet gjenitale - ndërsa ata microflora është normale, probleme me shëndetin seksual do të jetë. Nëse ka një shkelje të microflora e vaginës, ajo mund të shkaktojë infeksione dhe inflamacione të organeve gjenitale. Por si për të rivendosur florës vaginale dhe shkelja e saj do të tregojnë për?

Microflora normale vaginale
Për të kuptuar se pse ju keni nevojë për të rivendosur microflora e vaginës, është që të kuptoj se cilat detyra që kryen deri në par. Funksioni kryesor i microflora e vaginës - është formimi i një mjedis acid, i cili është përgjegjës për mbrojtjen kundër patogjene. Gjithashtu mjedisi vagina acid vret spermës dhe për të kapërcyer këtë pengesë mund vetëm ato të shëndetshme. Përveç kësaj vagina laktoflory rrit imunitetin lokale, duke rritur sintezën e proteinave mbrojtëse dhe antitrupave.
Shenjat e microflora vaginale

Si mund ta di se microflora vaginale nevojë për përmirësim, çfarë janë simptomat tregojnë për të? Shpesh shkeljeve microflora vaginale nuk është veçanërisht e dukshme, dhe për këtë arsye në trajtimin e të normalizuar Askush nuk mendon. Por problemet fillojnë kur për shkak të mungesës së ambientit të nevojshëm acid në vaginë, bakteret fillojnë të shumohen. Megjithatë ka disa shenja të cilat mund të njohin të ndryshojnë microflora vaginale. Kjo është kryesisht ndryshon natyra e lengjet vaginale, erë të pakëndshme.
Si për të rivendosur microflora normale të vaginës?

Bëjë rekomandime për të rivendosur microflora e vaginës dhe të përshkruajnë medikamente për këtë qëllim duhet, natyrisht, mjekut. Zakonisht ky mjekim për qëllim zgjidhjen e problemeve 3: Shtypjen e baktereve, shërim microflora dhe restaurimi i imunitetit të vaginës. Pra, nuk do të jetë i befasuar kur ju i përshkruajnë jo vetëm qirinj apo antibiotikët antibacterial (trihopol, doxycycline), por probiotics dhe immunomodulators lokale (tsikloferon, immunal). Gjithashtu ju mund të përdorni mjete popullore, por vetëm pas konsultimit me doktorin tuaj.

Si për të rivendosur mjetet juridike popullore flora vaginale?

 • Brenda 10 ditëve duhet të përdorni tampona ngjyhet në kos të freskët ose mjaltë. Tampon futet në vaginë gjatë natës dhe hequr në mëngjes. Gjalpë dhe mjaltë duhet alternative. Para se të përdorni këtë recetë, sigurohuni që nuk alergjik në mjaltë.

 • Gjithashtu për të rivendosur vaginale microflora përdorur tampona ngjyhet në vaj buckthorn detit. Kursi i trajtimit është e njëjtë - 10 ditë.

 • Në mjekësinë popullore për trajtimin e sëmundjeve femra zakonisht përdoret drogë me daisies. Për të rivendosur vaginale microflora rekomanduar infuzion për ujitje. Për të përgatitur 1 lugë gjelle lule kamomil pour dy gota me ujë të valë. Infuzion filtruar dhe përdoret për ujitje në formën e nxehtësisë. Douching kalojnë 10 ditë çdo natë.


 • Si për të parandaluar abuzimin e microflora e vaginës?
  Në mënyrë që të mos humbim kohë dhe të holla në trajtimin e dysbiosis, thjesht ndiqni rregullat për parandalimin e tij:


 • përputhja me higjienën vulvë, mos e përdorni antibacterial për higjienën intime;

 • ushqimin e duhur me përdorimin e detyrueshëm të produkteve të qumështit dhe ushqimeve bimore;

 • jo për të vetë-mjekoj me antibiotikë dhe agjentët antibacterial;

 • Ju mund të provoni të veshin si të brendshme pak sintetike, veçanërisht në mot të nxehtë;

 • përdorimi i prezervativëve gjatë kontaktit seksual;

 • në qoftë se ka pasur një rast të alergjisë ndaj tampona higjienike, ju duhet të braktisin përdorimin e tyre.