Në pritjen në gjinekologu

Të dashur prindër! Ju keni një vajzë! Mirë se vini - Vajzat dhe gratë e reja janë gjëja më e vlefshme që është në çdo komb. Ky lloj i "rezervave të arit" të kombit. Në të njëjtën grua - dekoratë dhe ngushëllim për të gjithë të tjerët. Pranë zemrës tuaj në thelb i takon që të rritet dhe të kthehet në një grua interesante. Edukimi vajzën, mos harroni se aftësitë, rregullat e sjelljes dhe mënyrës "të mbajtur shtëpinë" - e gjithë kjo është e zhytur në fëmijërinë e hershme, të paharrueshëm, dhe nganjëherë shtypur në mënyrë të pandërgjegjshme.
Vajzë - si portierin në të ardhmen e afërt vatër - lexuar çdo gjë që ajo futur prindërve në jetën e tyre familjare në të ardhmen.

Vajza vlerësojmë nipërit tanë në trupin e saj do të jenë proceset e mrekullueshme e shtatzënisë, lindjes dhe ushqyerjes me gji. Detyra e lindjes kërkon nga të gjithë ne një qasje serioze. Nëse ju dëshironi që të ketë nipër e mbesa të shëndetshme, e bija e amësisë duhet të jenë të përgatitur paraprakisht. Trajnimi vështirë është për shkak se trupi vajzë shumë të brishtë, të prirur për sëmundje (në vajzave 15 për qind më shumë dhimbje sesa djemtë). Sistem mjaft të prekshme femër riprodhues. Aktualisht, çdo vajzë ka nevojë të tretë të ndihmuar fëmijët gjinekolog. Në mesin e sëmundjeve gjinekologjike në gratë në vendin e parë janë proceset inflamatore, i dyti - një shkelje e menstruacioneve, e treta - refuzimin e pubertetit, e ndjekur nga trauma, tumoret, anomali të zhvillimit, dhe të tjerët.


Vajzë moderne duhet të sillen me të kuptuarit se e drejta për të zgjedhur të mbajnë fëmijët apo shoqërie të përfitojnë - është pas saj. Për fat të mirë gruaja, ajo mund të kombinohen të dy objektiva: duke lindur një fëmijë, ajo gjithashtu realizon qëllimin biologjike dhe sociale. Vyrostyvshy për numrin e fëmijëve që ajo e kishte planifikuar me burrin e saj, gruaja, në qoftë se ai dëshiron, mund të zhvillojnë dhe anën sociale të jetës së tij - për të bërë biznes, politikë, art dhe kështu me radhë N. bashkëkohore ynë edhe një herë të provojë atë.. Por ju shikoni, përgjegjësia rritet njëqindfish, kur një grua e zgjedh amësinë vetëm, duke kuptuar çështje të tilla të Perëndisë uhodnost rëndësishme si racën njerëzore.Pubertet


Vajza bëhet një i rritur. Ka vjen një kohë kur pubertetit ndodh - pubertetit (lat Pubertas -. Pubertetit), të hyjë në fuqi kur hormonet seksuale - të ashtu-quajtur estrogjen. Ato kanë prodhuar gjëndra seksuale femërore - vezoret. Vezoret - çiftëzohet organ. Ata janë, si të thuash, të zgjoheni në 6-7 vjet dhe 7-10 vjet kanë filluar të transformuar vajzë, duke e kthyer atë në një të riu dhe pastaj një vajzë. E gjithë periudha e maturimit është përfunduar nga 16-18 vjet. Çdo vajzë ky proces ndryshe, sepse të gjithë njerëzit janë të ndryshëm nga njëri-tjetri: në të gjitha trashëgim ndryshme dhe jetën ndryshme uyazyka. Për shembull, yuzhanky pjekur një severyanok pak më herët. Ndërkohë, çdo vajzë mund të gjurmohen në thelb të njëjtën "script" zhvillimit seksual.

Gjatë pubertetit, të gjitha proceset janë në rend të rreptë: 8-9 vjet për hips rrumbullakosura dhe fillon të ngjajnë një figurë femërore; për 10 vjet, shenjat e para të rritjes së gjirit; 10-12 vjet pubike, dhe me 12 vjet dhe grushta flokëve underarm. Në 12 vjet, në mënyrë dramatike përshpejtimin e rritjes së trupit; kjo e fundit ashtu-quajtur pubertet "të brishtë rritje." Ngjarja më e dukshme në maturimin e vajzave - Shfaqja e menstruacione; shumica e tij ndodh në 13 vjet. E gjithë kjo ndodh në sfondin e rritjes së numrit të hormoneve seksuale dhe është kryesisht për shkak të hormoneve. Megjithatë, ardhja e muajit të parë nuk do të thotë se ajo është pjekur në të gjitha aspektet. Vajzat duhet të shpjegojë se, ndërsa kjo është e pamundur dhe madje edhe të dëmshme të çojë një jetë të grave të rritur.

Karakteristikat e mëdha individuale: një fëmijë në moshën e pjekurisë merr 3-4 vjet, dhe të tjera - 6-8 vjet. Përshpejtimi i lehtë mund të shihet në vajzat në dietë dominuar nga vakt mish, supë fortë, arra, kafe, kakao, erëza, soje, vezë. Fëmijët më shumë mund të zhvillohen tërhequr për të lexuar shqyrtimin erotike literaturë "rritur" filma dhe kështu me radhë. Z. Tepër zhvilluar herët seksualisht fëmijët për të treguar mjeku, sepse saktësisht të njëjtat karakteristika mund të paraqesë një sëmundje të rëndë të trurit, hipofizë, veshkave, të vezoreve. Në të njëjtën kohë ngadalësuar zhvillimin seksual të kontribuojnë në sëmundjet e zakonshme, kequshqyerja, mangësi vitamina, mungesa e ushtrimit, sëmundjeve Ent, konflikteve në shkollë dhe familje, ndryshimit të vendbanimit.Menstruacion


Menstruacioneve (menstruacione, rehulы "ditët kritike", "lunnyky", "Vizita", dhe kështu me radhë. D.) Përfaqëson përsëritura mujore gjakderdhje nga trakti gjenital. Ata janë zakonisht pa dhimbje, ndonjëherë nuk është një ndjenjë e shurdhim në bark. Hera e parë në jetën time që do të vijnë menstruacionet 12-14 vjeç. Megjithatë, nuk mund të jetë më e hershme (9 vjet) më vonë (16 vjet) pamja hënor. Shumica rehulы fundit 3-5 ditë, por jo më shumë se 7 (normale).
Koha Intervali nga dita e parë e menstruacioneve dhe mbaron me ditën e parë të ardhshme quhet cikël menstrual. Saj normale orë - 28 ditë. Kjo është numri i ditëve në muaj hënor, por jo të gjitha gratë muaj menstrual në mënyrë të saktë, në të njëjtën vajzë mundur luhatjet e 24 deri 35 ditë. Shumica cikli gratë instaluar menjëherë si 28 ditë dhe do të vazhdojë gjatë gjithë jetës vjen me të njëjtin rregull.

Disa vajza është një zhvillim të gjatë, vendosjen e ciklit menstrual. Nëse një "përbërje" është më pak se tetëmbëdhjetë muaj, ajo është konsideruar normë. Në muajt e parë pas fillimit të menstruacioneve, ato mund të zhduken në 2-6 muaj pa ndonjë arsye apo nën ndikimin e ndonjë sëmundje, ndjenjat e rënda të frikës, ndërrimit të vendbanimit, lëndimit, provimet rënda në konflikte të klasës, kequshqyerja. Nuk mund të ndikojë arsye tjetër: sportive, shtatzëninë, tumor ovarian.
Gjatë çdo menstrual humbur vetëm 50-70 ml gjak. Për Zgjedhja nuk është e ndotura prej liri dhe veshje, është e dëshirueshme që të përdorin pads veçanta që mbahen pantallona të shtrënguar-montim ose siguruara nga Velcro, "krahë" pad prykreplyayuschymy në panty. Në gatshme pads lagështithithës mund të përdoren spacers shtëpi të bëra nga pëlhura natyrore, leshi dhe garzë.

Në vitet e fundit, tamponin përdorur gjerësisht, pambuku mbështjellë në një roll, lignin, fije mëndafshi ose materiale të tjera absorbues. Tampon është futur në vaginë dhe hiqet pas 4-6 orë sipping në një fije. Diametri i tampon të vogël se diametri i vrimë në himenit, por ajo është e rekomanduar për të filluar me tampona më delikate mini. Ajo do të jetë e drejtë në qoftë se hera e parë që ajo hyn në shtupë nën mbikëqyrjen e një mami apo gjinekologu.
Ajo duhet të mbahet mend se kur një qëndrim më të gjatë në shtupë vaginë nganjëherë mund të jenë të dëmshme, si në inflamacion të tampona përdorimit vaginë mund të jetë i rrezikshëm. Tamponin përdorur mundësisht vetëm në sekrecionet shumë të bollshme në 2 ditë, 3 të menstruacioneve ose përgjegjës në ditë të veçanta, kur lavanderi është e rëndësishme për të mbajtur veshje, për shembull gjatë shfaqje valle, top, sportive, në qoftë se ngjarja nuk mund të shtyjë ose të anulojë . Vajzat akoma më të mirë dhe më të sigurt për të përdorur pads jashtme.

Zakonshëm dhe tamponin përdorura, para-mbështjellë në letër hedhur në plehra, jo në tualet për shkak të rrezikut të clogging. Nuk janë enë të veçanta të vogla, të cilat mund të përdoren për të vënë përkohësisht tampona.


Si të sillen në ditët e menstruacioneve?


Lunar nuk duhet të ndryshojë një jetë normale. Bath edhe e dobishme. Fakti është se gjatë menstruacioneve duhet të forcohet kërkesa higjienike, pasi gjatë kësaj periudhe u rrit sensibilitet ndaj infeksioneve. Organe gjenitale të jashtme larë 3-4 herë në ditë, dhe më shpesh nëse është e nevojshme. Kështu përdorimi ose drejtimin e ujit, apo fshehur më parë. Sapuni përdorur rrallë.

Aktiviteti fizik jo e ndaluar, ajo është vetëm e nevojshme për të përjashtuar ngarkesën në abdominals.
Në dietë duhet të zvogëlojë pjesën e ëmbëlsirat, yndyrë të kafshëve, erëza, kripë, erëza, mish, çokollatë. Në të njëjtën kohë djathë të dobishme, mishi i kuq, zarzavate, mollë, fytootvarы (tufë, kulpër, u rrit, kamomil).
Gjatë muaji duhet të shkoni në shtrat herët, ju keni nevojë për të fjetur, nuk do të zgjatem në TV, më shumë kujdes për të ruajtur pastërtinë e trupit. Besohet se këto ditë është e rëndësishme për të ruajtur paqen e mendjes, askush të ndërhyjë, nuk do të përfshihet në skenat skandaloze, për të mbrojtur veten kundër surpriza të pakëndshme - përndryshe bëhen të dhimbshme mujore.

Shpesh vajza të bënte me pyetjen: "është e dukshme rreth (shokët e mi) se unë hëna?" Sigurisht që jo. Ndryshime ndërkohë ndodhin. Në veçanti, lëkura është pastruar nga blackheads, nganjëherë duket dritë të zbehtë përmirësuar gradualisht shëndetin dhe disponimin. Nuk është çudi në muaj është një tjetër emër - pastrimi mujore.
Kur mjeku paralajmëron prindërit në lidhje me nevojën për të përgatitur në vajzën paraprakisht para ardhjes së muajit të parë, ai u përgjigj: - "ende kanë kohë". Si rezultat i paraqitjes së gjakut (dhe gjak në imagjinatën e fëmijës -! Një shenjë e një sëmundje e tmerrshme) Vajzë frikësuar, e humbur. Ndonjëherë pastërvitur, vajzat paarsimuar përdorimi i papërshtatshëm materiale lagështithithës: shami pista, letër higjienike, bari dhe kështu me radhë P., ekspozuar veten ndaj rrezikut të infeksionit..

Prindërit Ndërkohë disa muaj para ardhjes së menstruacioneve mund të shihni në bijë brendshme (brekë) spote të verdhë apo të bardhë, e cila vysohshy fitojnë "llojin e niseshte." Disa vajza shumë kohë para ardhjes së muajit të parë hënor çdo dritë atje dhimbje barku. Posaçërisht të presin për paraqitjen e këtyre simptomave nuk është e nevojshme, ata nuk mund të tregohet. Megjithatë, informacioni bazë në lidhje me datën e mundshme menstruacioneve nuk duhet frikësuar fëmijën, në 9 vjet. Duke dërguar vajza të moshës 11-12 vjet në udhëtim, kohë të lirë, duhet të sigurojnë materiale e saj higjienike.

Për vajzat malokrovnыh përgatitur për të ardhmen duhet të jetë në trajtimin e menstruacioneve anemi mbikëqyrur hematologist, pediatër. Ajo duhet të rrisë sasinë e mishit në dietë, hikërror qull, mollë, mjaltë dhe të tjerët.
Ndonjëherë mjeku përshkruan trajtimin me hekur. Nëse menstruacioneve, shumë e rëndë, që zgjat më shumë se një javë, një vajzë për të treguar pediatrin dhe të konsultoheni me një gjinekolog dhe hematologist, që ka bërë një akuzë të plotë të gjakut.


Më të shpeshta ankimimit Vajzat


Prindërit të kujdesshëm mund të vini re devijim parë vajzën shëndetësor gjinekologjik. Ankesat më të shpeshta, ndërsa në shkarkimin e pazakontë nga çarë gjenital (quajtur e bardhë), dhimbje barku, gjakderdhje.

Disa tregon janë në gjendje të shohin vetëm prindërit apo të rriturit të cilët kujdesen për një fëmijë. Kështu, vajzë pubertetit e parakohshme nuk është realizuar, por në mënyrë të konsiderueshme gjatë inspektimit. Zhvillimi i gjinjve, paraqitja e qimeve pubike dhe sqetullave nën moshën 8 vjeç tregon pubertet parakohshme. Shpesh vetëm është në rritje gjirit. Karakteristike, prindërit e të shpërndara thonë se ata nuk e mbani mend kur vajza e tyre ka filluar të rriten gjinjtë, disa habitur edhe, sepse ata besojnë se "vajzat kështu që ajo duhet të jetë."

Ka karakteristika të tjera në të cilat ju duhet menjëherë të konsultoheni me një mjek (gjinekolog, endokrinolog, neurolog, pediatër). Kjo fytyre, ndjeshmëri të gjirit, rrit bark, rritjen e flokëve në vende të pazakonshme (mbi cik, mjekër, në mes të xhades blades), rritja e pabarabartë e gjinjve.


Kur ndihma e nevojshme emergjente


Në disa shtete sa më shpejt të jetë e mundur për të parë një mjek. Këto janë:gjakderdhje harlisur mitrës,
dhimbje të forta të barkut,
shkarkimin purulent nga trakti gjenital, në kombinim me një temperaturë të lartë të trupit dhe çrregullime urinim.
Përveç kësaj, rritja e dhimbje të barkut dhe rritjen zbehje (anemi), i dobët, vjellje gjithashtu tregojnë probleme serioze dhe duhet ekzaminimin dhe trajtimin në spital. Si jo të gjitha qytetet në spitale janë të departamentit të gjinekologjisë fëmijëve specializuara të, vajzat duhet të hospitalizohen në ndonjë spital, ku "i rritur" Departamenti Gjinekologji ose fëmijët e departamentit kirurgjikale.


E bardhë


Beli - shkarkimit të pakta vaginale. Kjo është normale në të gjithë jetën e një gruaje, por në ndarjen parashkollor në mënyrë të parëndësishme që prindërit të gjeni se ata nuk janë aspak. Rreth një vit para pubertetit ndarja bëhet më e qartë. Kjo tregon se puna përfshirë vezoret fillojnë. Zgjedhja normale - white - shtrirje të bardhë apo ngjitet slyzeobraznыe pangjyrë, nuk ka erë. Kur këto ndryshime duhet larë rregullisht, ndryshojnë rrobat më shpesh. Dhe vetëm.

Megjithatë, White papritmas mund të bëhet e pazakontë, të rënda, me një erë të pakëndshme, prish, të përziera me qelb apo gjak. Ajo është e parregullt, e bardhë parregullt. Ata mund të bashkohet me çrregullime urinim. Shumica e vajzave këto simptoma të pakëndshme të butë, dhe prindërit të fillojnë të dyshojnë probleme, vetëm për të zbuluar pantallona të shkurtra ose këmishë të turpshme pika të thata ngjyrë. Skuqje, ënjtje, kruarje, një vajzë në bigëzim përforcojnë këto dyshime dhe të përshpejtojë qasje në një mjek.

Shkaqet e patologjike (sëmundje, parregullt) Beley mund të jenë shumë të ndryshme: nga mungesa e higjienës personale, prania e worms, pielonefrit, cystitis, çrregullime të zorrëve në endokrine dhe sëmundjeve të zakonshme infektive, dysbiosis. Bardhë parregullt mund të ndodhë edhe gjatë masturbim, akte të shthurura të vajzave, si dhe incesti dhe përdhunim.
Prindërit të cilët janë duke u trajtuar për një infeksion që transmetohet kryesisht nëpërmjet kontaktit seksual, të tilla si trichomoniasis, duhet të jenë veçanërisht të kujdesshëm, sepse në këto raste, zakonisht çdo fëmijë i dytë i infektuar me të njëjtin infeksion nga familje - në përgjithësi washcloths, peshqir, sapun, banjo të pista .

Bardhë jonormale shënuar në vajzat e reja që vuajnë adenoiditis, grykët, dhëmbët karyoznыmy, otitis, cholecystitis, enterocolitis. Prindërit e rinj të papërvojë nganjëherë nuk janë edhe të vetëdijshëm se prania e patologjike Beley, cystitis, vulvovaginal mund të shoqërohet me gabime të kujdesit të fëmijës, duke përfshirë moszbatim të higjienës bigëzim. Për shembull, vajzat e parregullt të bardhë më shpesh në prindër të pafavorizuara - duhanpirësve, alkolikët; ku nuk pastrohen apartament, ku nuk pastërtinë respekt dhe rehati.Stomachache


Dhimbje barku - një shenjë e shqetësimit në trupin e vajzës. Megjithatë, ankesat e dhimbje aq të shpeshta që të rriturit të cilët kujdesen për një fëmijë, dhe madje edhe mjekët gabimisht mendojnë se është normale. Vëmendje e pamjaftueshme për dhimbje barku është e rrezikshme për jetën, pasi ajo mund të çojë në njohjen e vonuar të disa kirurgjikale dhe të tjera të ashtuquajtura sëmundje sistemike, gastrit, duodenitis, enterocolitis, pancreatitis, cholecystitis, mëlçisë, veshkave dhe fshikëzës. Sidomos lehtë prindërit përkasin menstruacioneve dhimbshme.

Midis gjinekologjik "shkakton dhimbje barku në vajzat duhet të përfshijnë inflamacionin gjenital, hypoplasia e mitrës, mitrës vdesin, trauma, tumoret dhe cysts ovarian, parregullsi të cipë e virgjërisë gjenital atresia.
Në çdo rast, në rast të dhimbjeve të barkut krevat dobishme të mprehtë; sa më shpejt të jetë e mundur duhet të konsultoheni me një mjek. Përsëritur dhimbje neyntensyvnыh pa përkeqësim të gjendjes së përgjithshme duhet të marrë në konsideratë kapsllëk, që të ndihmojë të përballen me një gastroenterologist.

Prindërit duhet të dinë se mjekët janë përballur shpesh jo aq shumë të përfaqësojë një dhimbje barku rrezikut, si me problemet psikologjike të vegetonevrozah dhe simulimi, ekzagjerimi i dhimbjes. Kjo është një shenjë shqetësuese që thotë se për mungesën e ngrohtësi familjare, dashuri dhe vëmendje ndaj fëmijës nga prindërit, konfliktet në shkollë. Është e rëndësishme që gjatë pushimeve verore janë ankesat e ndaluar dhimbje. Ju mund të shikojnë si një fëmijë i vogël që jetojnë në një familje në të cilën dikush gjithmonë ankohet sëmundjeje, përkeqësim dhe kështu me radhë. P., mëson këto "rregulla" dhe vjen me një rolin e një njeriu i cili ka dhimbje stomaku.

Së fundi, dhimbje ankohen vajzat adoleshente të hyjë në moshën e pjekurisë, por nuk duan të binden rrjedhën e natyrshme të ngjarjeve. Ata kapem për ekzistencën e vjetër lumtur, fëmijë karakteristike shurdhër. Fëmijët grup pamjen fundit bezdisshëm e gjinjve dhe ndryshimeve të tjera në trup. Ata bëjnë përpjekje të dëshpëruar për të "ndaluar natyrën". Duke u bërë një pak më të vjetër, kur vjen koha për të "arrestimi" Vajzat janë të pakënaqur me pamjen e tyre, të vendosë për të "humbur peshë", pse kufizojnë veten për ushqim, duke shkaktuar të vjella apo edhe të refuzojë për të ngrënë. Barbie kukull fillon të luajë një rol fatal, sepse shumë janë të sofistikimi ideale, të cilat supozohet se duhet të përpiqemi.Nevoja për shartim praktikat e higjienës


Detyra e prindërve - për të mësuar higjienën personale vajza do të duhet atë për jetën. Pastërtia nuk është një tipar i lindur ajo duhet të fiksojnë "nga djepi." Mbajtja e organe gjenitale të pastër, duke filluar me fëmijërinë e hershme, duhet natyrisht të përfshijnë një vajzë të jetesës. Flasim për higjienën e duhur për të filluar kur banje dhe pastrimin fëmijën. Nëse nëna është heshtur ose u përpoqën për të shmangur duke u përgjigjur pyetjeve një fëmijë, procedurat e higjienës vlera arsimore është e humbur.

Rregullat e përgjithshme të higjienës që vajza do të kryejë përmes jetës është shumë e thjeshtë:
• kanë loofah e vet dhe mundësisht një sapun të veçantë;
• të mbajë në shtëpi të paktën tre peshqir për personin e caktuar për bigëzim, këmbë;
• Pas çdo stol, përkatësisht pas çdo akti të urinimit apo jashtëqitjes, larë perineum në drejtimin e duhur nga para për të mbështetur, nga çarë gjenitale të anusit;
• para se të marrë një dush në një pellg të veçantë për të larë këmbët (këmbë, këmbë);
• rregullisht sipas nevojës, të larë inguinale dhe gluteal folds e lëkurës pa përdorur sapun;

• direkt në lëkurën e perineum është rroba ngjitur hydroscopic bërë nga pëlhura natyrore (pambuk, lino).
Rregullat e qëllimit përfundimtar fjala për higjienën intime për të mbajtur zonën bigëzim të pastër, e thatë, ventiluar mirë dhe për të parandaluar mbinxehje ose overcooling atë. Nga 5 vjeç merr të gjitha këto rregulla kanë, dhe duhet të mësojë atyre një vajzë, korrektësinë e procedurave të monitorimit në mënyrë periodike.
Vajzat organe gjenitale të jashtme duhet të larë të paktën dy herë në ditë - në mëngjes dhe në mbrëmje. Tualeti më e lehtë për të prodhuar nën ujë të rrjedhshëm, ju mund të përdorni dush fleksibël. Përdorimi i përditshëm i sapunit edhe më fëmijëve të cilësisë së lartë nuk është e dëshirueshme, është e mjaftueshme për të përdorur një herë në javë, kur larë fëmijën. Ajo vetëm duhet të përpiqet të rrah lëkurën e perineum, më hendeku gjinor larë me sapun dhe pastrim nuk duhet të jetë.

Nëse është e nevojshme, në qoftë se një fëmijë i ri paturit skuqje pelenë duhet të trajtojë obmыtuyu pluhur Rajoni fëmijë butë apo niseshte pluhur ose vajra bimore sterile, krem ​​baby, pelenë Rash krem ​​si "Desytyn." Gjithashtu të dobishme 5-minuta dush ajër të thatë folds perineum dhe inguinale.
Pantallona të shkurtra ose pantallona duhet të ndryshohet çdo ditë, dhe nëse është e nevojshme - disa herë në ditë. Vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet brendshme e vajzës. Pantallona të shkurtra, pantallona duhet të jetë bërë nga pambuku, liri ose lëndë celulozë fibra. A nuk veshin pantallona që kanë seams përafërt ose nachis në sipërfaqen e brendshme. Grimcat fibra qeth mund të bie kur ecin në mes serbia dhe madje depërtojnë në vaginë.

Ajo duhet të jetë një tjetër tipar. Playing, vajzat e vogla zakonisht ulem në dysheme apo në tokë me shkelma divorcuar, dhe grimcat e kate dirt, qilim ose tokë (bar, clumps e tokës, rërë dhe madje edhe insektet), mund të depërtojnë jo vetëm hendekun e gjinor, por edhe në vaginë. Prandaj, triko ose pantallona duhet të jetë aq i gjerë sa që e ulur këmbëkryq, ata arritën fëmijën para të hips dhe një pus ngjitur me trupin. Një fëmijë nuk duhet të ndjeni ndonjë siklet kur luajnë, në këmbë, squatting. Liri duhet të lahen me fëmijë të veçanta pluhurat. Mos përdorni zbardhues. Pas rroba larje foshnjës të pije disa herë.

Vajzë e moshës 2-3 vjeç të cilët dëshiron të shkojë në tualet vetëm mund të sigurojë këtë mundësi vetëm gradualisht, duke kontrolluar ajo ulet saktë. Nëse mollaqe tuaj varur në tualet, gjatë urinimit, urina mund të rridhte në vaginë, duke shkaktuar inflamacion. Përveç kësaj, pozicioni i saktë në banjë të çon në thirrje të rreme për të urinuar. Së fundi, në qoftë se ju nuk e pastruar mbetjet e urinës (duke marrë letër higjienike lagësht, fshij, podmyvaniya), Kristal urinës kripë do të irritojë mukozën dhe për të promovuar aderimin dhe bashkim të minora Labia.Një vizitë në gjinekologu


Prindërit mund dhe duhet tërësisht të përgatiten për rishikimin e ardhshëm të vajzës së një mjeku - një fëmijë gjinekolog, të krijojë sfond të favorshme psikologjike para se të vizituar zyrën gjinekologu.
Ne të gjithë jemi të njohur me ekzaminim mjekësor shkollor. Ata janë mbajtur në mënyrë të problemeve shëndetësore në kohë njoftim. Vajzat 71 215 vjet e organizuar e shqyrtimeve të veçanta gjinekologu. Gjinekolog i njohur për t'u kujdesur për shëndetin e pastër të "grave". Gjinekolog fëmijëve të vendosin nëse zhvillimin vajzë, nuk ndihmojnë atë, kështu që ajo u kthye në një grua të shëndetshme. Kështu, ka mjekë të veçanta - gjinekologë fëmijët dhe adoleshentët; ata ndihmojnë dhe të japin këshilla vetëm vajza dhe vajzat.

Takim me gjinekologun fëmijët mund të kufizojë bisedë. Ky do të jetë rasti nëse vajza nuk është gati, nuk është deri sa ju të vendosur për shqyrtim. Deri në 15 vjet vajzat duhet të vijnë në pritje për gjinekologu me nënën e saj ose gjyshja, motër më të vjetër, halla, babait, gjyshit - një këshill familjar për të vendosur. Pas 15 vjetësh ajo ka të drejtë për të provuar autonomi më të madhe; informimin e prindërve për të vizituar gjinekologun është e dëshirueshme, por nuk kërkohet.


Si është rishikimi


Së pari, mjeku dëgjon ankesat dhe e pyet në lidhje me një shumëllojshmëri të rrethanave. E pra, në qoftë se një vajzë adoleshente tregoi vëzhgimin dhe kishte kohë për të parë se ajo e deklaruar veten droga sëmundje të ndihmojnë në situata kur ka përkeqësim.

Pastaj shqyrtim. Mjeku vëren figura, sjellje, ngjyra, vë në dukje gjoksin si zhvillohet si rritjen e flokëve theksuar në fusha të caktuara të trupit. Ndonjëherë është e nevojshme për të matur rritjen, hetim stomak. Asgjë të vërtetë "gjinekologjik" një rishikim i tillë nuk është, dhe, natyrisht, nuk ka asgjë për të frikës.


Hulumtim të veçantë gjinekologjik


Tjetra, në një pritje në gjinekologu nën perineum shqyrtues dhe vulvë. Kjo pjesë e provimit nuk është kryer në çdo vizitë mjeku. Në raste të veçanta, hulumtimi është thelluar: mjeku prek organet seksuale të brendshme që janë të mbyllur në legen. Ky gisht i njëra anë prezantuar një anusit mjek dhe nga ana tjetër të vendosur në bark. Ky studim është kryer në shtrat, në tavolinë, por më shpesh - karrige gjinekologjike, i cili është shumë më i përshtatshëm.

Me një shqyrtimi të tillë të plotë nuk oholyuvatysya e nevojshme: këpucë hequr vetëm, triko dhe brekë. Mjeku ose infermierja që ndihmon mjeku pyet pacientin për të shtrihen në shpinë dhe këmbët vendosur afër stomak. Për doreza e disponueshme të studimit të përdorura që janë të emetuara pas inspektimit. Jo vajzë e bukur me siguri nuk do të ndjehen të, megjithatë, dhe dhimbje të mprehtë nuk do të ndodhë. Ndonjëherë kur ju të shqyrtojë një vajzë kërkuar për të marrë pozicionin e gju-bërryl, dmth "të na gjunjë."

Në qoftë se mjeku duhet të shqyrtojë në vaginë, ajo do të përdorë një plastike apo pajisje metalike (pasqyrë, PA largëta si ehull ose karrota). Në të njëjtën kohë, e marrë zakonisht swabs - mostrat e qelizave që janë në murin e vaginë ose në lumen saj. Për Smears duke përdorur një prej druri, metali apo shufra qelqi, lugë, e cila butësisht prek zonat gjenitale rrugët interesuar mjek. Ky manipulim është zakonisht pa dhimbje, por diktim të pakta, pasi ajo u shfaq në raste të jashtëzakonshme. Shpifjeve është aplikuar në xhami dhe dërguar në një laborator. Kjo është shumë e ngjashme me mënyrën se si të marrë një shtupë nga fyt, hundë ose fyt shqyrtuar të dyja.

Kështu, nuk ka trauma mekanike apo siklet mendore (sidomos shoku) për shqyrtim gjinekologu ndodh.


Disa këshilla


Një vizitë në gjinekologu është veçanërisht i mirë kur vajza përgatitur prindërit, ajo nuk ka frikë dhe paragjykime. Është e rëndësishme që vajza ishte e sinqertë me mjekun tuaj dhe pa frikë lejon veten që të dal. Vajza duhet të dini se ajo gjithmonë mund vidyazykatysya i rishikimit. Shfleto merr 2-5hvylyn (dhe e gjithë vizita tek gjinekologu merr rreth 20 minuta), mund të përmirësojë shëndetin e tyre dhe ndonjëherë të shpëtuar jetën.

Njeriu duhet të bindë mjekun për të gjithë, përveç nënës, asgjë për të treguar. Nëse mosha e vajzës kalon 15 vjet, ajo duhet të vendosë për të ndarë me nënën e saj. Një tjetër tip: edhe një mik i ngushtë nuk duhet të flasim për të vizituar gjinekologun (ose ndonjë profesionist tjetër), manipulimi, trajtim, dhe kështu me radhë N. Ne kemi nevojë për të mësuar vajzën për të shpëtuar "sekretin e tij të vogël..
Në pritje të vajzës gjinekologu shpesh çon kanë (rrallë - babai, motra, tezja, gjyshi, vëllai, objektit kujdesin e fëmijëve ose punëtor shëndetësor ajo vjen vetëm). Deri në moshën 15 vjeçare duhet të jetë i pranishëm në të gjitha fazat e shqyrtimit të vajzës së tij. Megjithatë, në fakt, tashmë pas 12 vjet vajzën shpesh i turpshëm dhe nëna shpreh pakënaqësinë e saj në ekzaminim gjinekologjik praninë. Përkundër kësaj, nëna duhet të jetë afër vajzës, zakonisht pas ekranit.

Një tjetër tip: Nëse keni nevojë për mjekun për të testuar rezultatet, ekstrakte dhe konkluzionet e ekspertëve, pastaj të lënë atë, jo origjinalet. Origjinalet e të gjitha dokumenteve që kanë të bëjnë me fëmijën, gjendja shëndetësore, duhet të ruhet në arkivin e familjes suaj. Disa teste të ndihmojë konkluzione mjekët më të mirë mbahen larg nga sytë prying, veçanërisht në qoftë se ato lidhen me aspekte intime të jetës dhe të kërkojë respektimin e konfidencialitetit të rreptë.


Beremenost dhe lindjes në të rinj


Nëse një vajzë shtatzënisë vogël ndodh, duhet të kihet parasysh se shtatzënia dhe lindja zakonisht ndodhin neoslozhnenno. Garantuar të sigurt gjatë shtatzënisë kusht mbikëqyrje të ngushtë mjekësore dhe kujdesin e rregullt para lindjes, ndonjëherë është e nevojshme për të vënë në një repart të ri shtatzënë para lindjes.

Prindërit (gjyshi dhe gjyshja nuk janë lindur ende fëmijë) duhet të mbahet mend se në gratë e reja janë përgjithësisht fëmijët e shëndetshëm janë të lindur pa defekte, ndër të tjera, shumë më tepër - djem.
Nëse një problem mjekësor zgjidhur plotësisht, në familje, psikologjike, sociale dhe ligjore zgjidhen jo aq e lehtë. Shpesh, një herë më keq qëndrimi i të tjerëve për një grua e re shtatzënë, është e vështirë për të ndjekur shkollën. Interesante, vajza suedeze në këtë situatë nuk është vetëm lënë shkollën, por, në të kundërtën, kjo transplantuar tavolinë të parë vëmendjen si të meritojë të veçantë dhe një model. Nëna shtatzënë duhet të kuptoj se marrëdhëniet nganjëherë të vështirë me babain e tij fëmijën e konceptuar dhe prindërit e tij. Me pak fjalë, shpesh një numër i madh i çështjeve të pazgjidhura inkurajon gratë të rinj për të paraqitur me vullnetin e pleqve dhe abortit.

Prindërit e gabuar yzlyvayuschye mëdyshje vajzën e re në zemërimin e tij, zemërimin e tij. Sigurisht, ata mund ta kuptojnë. Por po lind, jeton shpirt në asnjë mënyrë për të fajësuar! Mundohuni të hidhni emocionet negative. Në tri nga këto raste, katër vetë vajzat shpjeguar ngjarjen vetëm dashuri. Fëmijët duhet të merren në lidhje me këto ndjenja vajzë.
Rastësisht, kërkimi të gjatë për keqbërës nuk është e nevojshme: fajësojnë prindërit. Defektet në edukimin e bijë apo bir nuk është formuar në to përgjegjës për veprimet e kryera fëmijët nuk përgatiten për "të rritur" jetës. Pas asaj që ka ndodhur për të filluar për të mësuar vajzën e saj "trurin" shumë vonë, ajo kishte të bëjë me lindjen dhe të bëjë atë për 10 vjet! E ashtuquajtura edukimi seksual. Le të të gjitha raste të tilla warms mendimin se jeta në barkun e nënës vajza zateplyvshayasya dashur, do të lutem shumë vite të kalojë.Arsimi seksi


Të gjitha të rriturit dhe sidomos prindërit të përfshirë edukimin seksual, jo edhe duke e ditur atë. Vajza, mbi të gjitha, mëson marrëdhëniet në mes të nënës dhe babait, dhe më vonë, në familjen e saj, ajo do të luajë, dhe nganjëherë kopje e këtyre marrëdhënieve.
Nga një moshë të re se vajza duhet të mësojnë të komunikojnë me seksin e kundërt, që do të thotë se djemtë duhet të vijë në shtëpi.
Drojë moderuar të rënda - një shenjë e mirë. Një vajzë duhet të jetë i zoti, ekonomike dhe mikpritëse, doyazykatoyi, i durueshëm dhe tolerant, i mençur, si mjeshtre coquettish, zonjë shtëpie, detolyubyvoy - kjo nuk është e gjitha cilësitë për të qenë vajza pryvyvaty gjatë edukimit seksual. Por më e rëndësishmja, se ajo duhet të jetë i vetëdijshëm për - se kjo është vetëm e drejtë për të zgjedhur stilin e sjelljes dhe mënyrën e tyre të jetës.

Arsimi seksi është i bazuar në tre parime: të mos provokoj, heq mendjen dhe për të ruajtur një ndjenjë të përgjegjësisë. Këto qasje për arsimim universal, të dy djemtë dhe vajzat. Nga njëra anë, të rriturit nuk duhet të përfundojë kuptimplotë "djegur sekret" marrëdhënie dashurie dhe nuk theksoi të tregojë përmbajtje, nuk do të jetë një "çorape blu" në jetën intime. Nga ana tjetër, prindërit nuk duhet të lejojë veten për krekosje, dykuptimësinë, vulgariteti dhe arroganca me fjalë, veprimet dhe veprat në prani të një fëmije, duke shpresuar se ai gjoja nuk e ka kuptuar. Duhet të jenë të vetëdijshëm se provokon rolin e rëndësishëm të medias, shtypit "të verdhë", dhe video veçanërisht pornozhurnaly, programet televizive.

Një vajzë duhet të përparojnë, jo më vonë se të festuar 10 vjet e saj për të kuptuar se të rriturit duan - "një gjë e mirë", që mami dhe babi i saj isha i vogël njëri-tjetrin dhe se ajo ka lindur si rezultat i tërheqjes së ndërsjellë dhe besimit.
Shumë ciklet duhet të tregojë prindërve se pa bërtitur dhe sharjet, jo drejtpërdrejt, por me edukatë e bëjnë atë bijë të qartë të papranueshmëri, rrezik për trupin dhe shpirtin në fillim, marrëdhëniet paramartesore seksuale. Nga rruga, këtu prindërit, sidomos nënat e vetme, e lehtë të bien në, duke rezultuar cholovikonenavysnytsya rritet, këtë dramë tjetër ekstrem të përsëritura në jetën e nënës së vajzës së tij.

Në arsimin prindërit adoleshentë duhet të jetë në gjendje për të kaluar në makinë seksi - vitalitet të fuqishëm të qenësishme në këtë moshë - në një drejtim tjetër. "Përmbytje e ndjenjave" aftësi duhet të udhëheqin me rastin e dobishme: në shkollë, sport, krijimtarisë artistike, vepra artizanale blerjes. Fëmija gjithmonë e dobishme për të inkurajuar, lëvdata, të kërkojë nga ato lëvizje pozitive të shpirtit, vlera e të cilave ai ende nuk është i vetëdijshëm. Ne duhet të përqëndrohet në punën e fëmijëve "shpirtit" në përmirësim. Ndonjëherë është e vështirë për të zbatuar, sepse shumica e prindërve duhet të mësojnë këtë.

Formimin dhe mbajtjen e një ndjenjë të përgjegjësisë - parimin e tretë të edukimit seksual. Pyetja është, i përgjegjësisë për çfarë dhe kush? - Për shëndetin e tyre dhe partnerit shëndetësor, prindërve dhe të gjithë anëtarët e familjes para të ardhmen e tyre, se pasardhësit e ardhshëm.
Për shkak të mungesa e dëshirës nga shumë prindër rritjen e një fëmijë për t'u angazhuar në sjellje seksuale ishte përgatitja e nevojshme për jetën e të rriturve në shkollë, në shkollë, në klubet e të rinjve dhe kështu me radhë. Z. Ato mësuesit apo mjekët besuar për të zbatuar programin e edukimit seksual bëjnë këtë nën mbikëqyrjen e administratës dhe prindërit . Temat kryesore: simpati, miqësi, dashuri, si për të shmangur të bëhet një viktimë e dhunës seksuale; Sa janë rolet midis burrave dhe grave si respektojnë higjienë të mirë personale dhe intime; si jo të infektuar me sëmundje, sëmundje seksualisht të transmetueshme; si për të mbrojtur veten nga shtatzënia e padëshiruar. Dy temat e fundit të shqetësimit për çdo të riu e katërt.

Nëse prindërit nuk duan fëmijët e tyre të përfshirë në edukimin seksual të nevojshme për të informuar me shkrim. Pëlqimi këto studime duhet të jetë pysyazykamy. Pas adoleshent 15 vjeç ka të drejtë të vendosë çështje të tilla të tyre dhe të këshillohet me prindërit kur gjykohet e nevojshme.
Burimi: www.childhospital.narod.ru