Çka nëse nuk ka ovulacionit

Ovulacionit Termi për çdo grua individuale dhe mund të ndryshojnë në mënyrë të konsiderueshme. Në mënyrë tipike, ovulacionit në mes të ciklit menstrual. Por çfarë nëse nuk ka ovulacionit, vjen koha, dhe dëshiruar shtatzëninë, dhe nuk vjen?

Pse nuk ka asnjë ovulacionit?


Shpesh, arsye nuk ka ovulacionit, ka një mosfunksionim të sistemit hypothalamic-hipofizës-ovarian, e cila është shkaktuar nga stresi, faktor inflamatore gjenitale gjenetike.
Nëse nuk ka ovulacionit, ndoshta për të fajësuar sëmundje infektive ndikuar ndjeshëm në rrjedhën e periudhës. Gjithashtu, mungesa e ovulacionit mund të jetë për shkak të stresit gjatë udhëtimit.

Shkenca bërë zbulime interesante pse gratë nuk ovulacionit. Duket të ovulacionit duhet të ketë të paktën 18% yndyrë. Ajo është në akumulimin e tyre të estrogjenit, si dhe konvertimin e androgens, hormonet përgjegjës për ovulacionit. Mungesa e hormoneve të çon në rezultate katastrofike - nuk mujore për këtë arsye nuk ka ovulacionit. Depozitat e tepërt yndyrë, megjithatë, mund të çojë në të njëjtin rezultat.
Megjithatë, jo edhe në gra të shëndetshme të bëjë domosdoshmërisht ovulacioni ndodh çdo cikël menstrual. Me moshë anovulyatsyonnыh numri i cikleve të rritet. Nëse periudha e moshës për 30 vjet nga shkaqet natyrore mungesës së ovulacionit ndodh 2 - 3 herë gjatë vitit, atëherë 40 vjet cikleve 4-8.


Si mund të merrni shtatzënë në qoftë se nuk ka ovulacionit?


Së pari, ju duhet të përcaktojë shkakun e mungesës së ovulacionit. Ju duhet të shqyrtohet nga një gjinekolog apo endokrinolog. Një mjek me përvojë, në bazë të diagnozës, këshillojnë se çfarë të bëni nëse nuk ka ovulacionit.
Përkundrazi, ju duhet të kalojë urinalysis dhe gjakut teste për nivelet e hormoneve seksuale dhe prania e infeksioneve të shkojnë ovarian me ultratinguj, tiroide dhe pankreasit.
Trajtimi është përshkruar kur ovulacionit në gratë jo më shumë se një vit me jetën seksuale të rregullt. Përdorim më të zakonshme Klostylbehit - një droge që përmban hormonet që stimulojnë procesin e ovulacionit. Ky medikament është konsideruar mjaft efektive. Sipas statistikave, pas trajtimit, rreth 15% e grave mbeti shtatzënë në ciklin e parë. Në ciklet e mëvonshme shtatzënia ka arritur në 50% të grave të dëshpëruar.

Nëse nuk ka ovulacionit, kur vezoret gjatë laparoscopy në polycystosis, ajo ndoshta do.

Mënyra popullore për të mbetur shtatzënë, nëse nuk ka ovulacionit


Nëse ju mendoni se ju keni probleme me ovulacionit, përdorimin e mjeteve juridike bimor. Merrni ato duhet të jenë si më poshtë:

  • Merrni tretësirë ​​e Pallas qumështore dhe pini e tyre brenda gjashtë muajve. Dhe të shëndetshme vezoret herbs tilla si zymolyubka, Borovaya mitrës dhe kruhlolystaya Pyrola. Infuzion secili prej këtyre bimëve pini një muaj. Pastaj merr një pushim për një muaj dhe pastaj të vazhdojë për të pirë infuzione. Dhe kështu tri herë.

  • Faza e dytë e trajtimit është e rekomanduar për të marrë 2 - 4 javë tretësirë ​​e gështenjë kali. Ju mund ta zëvendësojë atë me të bardhë tretësirë ​​Potentilla, furçë e kuqe dhe rrënjë të kuqe. Çdo bar marrë një muaj dhe të bëjë pushim mujore. Kursi i trajtimit është edhe trefishtë.

  • Tjetra, të fillojë duke marrë një kurs të shenjtë Viteks. Infuzion pini tre muaj. Pastaj, infusions pije një muaj angjelika, xhinko biloba dhe dyoskorey Kaukazian. Dhe dy muaj përsëri xhinko biloba dhe, Gotu Kola.