Thithat Pse itchy

Shumë gra përjetojnë lëkurës itchy dhimbshme dhe nipples në gjoks. Shkaqet e kësaj gjendje mund të jenë disa, dhe jo të gjithë prej tyre sëmundje të lidhura. Ndoshta ju vetëm duhet të ndryshojnë rrobat, detergjent ose të ndryshojë ushqim.
Por në qoftë se thithat e një gruaje janë të lënduar dhe itchy dhe kjo është e shoqëruar me simptoma të tjera, të tilla si shkarkimit nga gji, është e nevojshme për të parë një mjek. Është "kruar" asnjë rrezik për shëndetin nuk përfaqësojnë, por mund të jetë një shenjë paralajmëruese e sëmundjeve të rënda. Nëse, përveç kësaj, që thithat itchy në gjoks, nuk ka simptoma, ju mund të përpiquni të pavarur për të përcaktuar shkakun e kësaj gjendje. Në shumë raste, kruarje mund të hiqet pa ndihmën e mjekëve.


Pse nipples itchy në gratë?
 • Shqetësim mund të shkaktuar nga ekzema atopike, dermatitis ose reaksioneve alergjike të lëkurës. Për të parandaluar këto manifestime, ju duhet të veshin bra pambuku, përdorni kozmetikë hypoallergenic, nuk përpiqet për të përdorur higjienike dhe pastrimin e produkteve me ngjyra ose flavors që mund të shkaktojnë një reaksion alergjik.

 • Ekzemë mund të shfaqen për shkak të lëkurë të thatë apo, anasjelltas, kontakt të gjatë me ujë. Nga vetë kjo të shkaktojë kruamje paraqet asnjë rrezik, por simptomat janë shumë të ngjashme me manifestime ekzemë e nipples kancerit. Pra, nëse një grua nipples itchy dhe zemrat e lënduar, ju duhet të konsultoheni me një mjek.

 • Kruhet mund të jenë veshje acarim në sporte ose kur i veshur me rroba të ngushta dhe të pakëndshme. Pëlhura artificiale, dantella sintetike dhe shpesh edhe të shkaktojë iritim dhe është arsyeja që nipples shumë itchy.

 • Gratë nipples rinj mund të shkaktojnë kruamje në fillim të ciklit. Kjo është për faktin se në këtë kohë në trup rrit prodhimin e testosterone.

 • Shkak Kruhet mund të mëllenjë. Prandaj, është e dëshirueshme që të lyej trajtimin e krem ​​dalë Pimafucin, Bepanten zgjidhje apo Candida.

 • Por më shpesh nipples itchy gjatë shtatzënisë. Gratë në këtë kohë gjëndrrat e qumështit fillojnë të përgatiten për të ushqyerit, fillon për të prodhuar Hormoni hormoneve. Kjo rrit qarkullimin e gjakut, thithat e fortë e rritjes. Shpesh ind nervor ka kohë ngjitje areola, kruarje dhe lëkurën rreth dalë. Një grua nuk duhet të shqetësohen, ky është proces normal. Nëse lëkura itches rreth nipples, atëherë trupi përgatitet për dhënien e gjirit dhe shtatzënia ndodh saktë.

 • Shpesh pas lindjes fillon dalë itchy, dhe ka të çara. Për të parandaluar këtë, ju duhet të veshin linens pambuku, yndyrat nipples supë kamomil dhe të mësojnë se si për të vënë fëmijën në gji. • Si mund të parandaluar nipples itchy?


 • Ndryshoni brendshme dhe të përdorni pambuk vetëm, nuk gjoks shtrënguar, vuri përballë dhe shkumë.

 • Pluhurat, conditioners dhe kozmetika zgjidhni vetëm hypoallergenic. Për më tepër, madje edhe fëmijët detergjenteve mund të irritojë lëkurën të ndjeshme, kështu që ata duhet të marr individualisht.

 • Kur pakëndshme gjoks ndjenja butësisht larë zierje e kamomil, krem ​​Calendula lyej ose vaj buckthorn detit.

 • Mund të shkaktojë kruamje është një reaksion alergjik në medikamente apo ushqim. Për të përcaktuar këtë, të ndaluar marrjen ndryshimin e drogës dhe dietë. • Nëse ju jeni në gjendje për të krijuar në mënyrë të pavarur dalë pse itchy në gji, dhe kruajtje vazhdon, është e këshillueshme që të konsultoheni me mjekun. Ndoshta kjo gjendje tregon fillimin e sëmundjes që mund të shërohet vetëm ilaçe.