Thithat Pse zhvishem

Lëkurë nipples - një nga problemet të cilat janë të përjetuara shpesh nga femrat. Kjo mund të jetë për shkak të shumë arsye lindin pavarësisht nga mosha dhe femrave. Në çdo rast, në rast të kruhet apo flaking të dalë, duhet të konsultoheni me një mjek për të gjetur se nipples pse zhvishem. Ne mund të flasim për këtë gjinekologu problemit apo mammologist.
Thithat lëkurë nuk janë gjithmonë për shkak të një sëmundjeje të rëndë. Shpesh ajo shkon në vetvete dhe nuk kërkon trajtim të veçantë. Megjithatë, në qoftë se bombardimi filloi seriozisht të shqetësuar dhe, për më tepër, i shoqëruar nga kruarje, ajo është për të parë një specialist nuk është i tepërt.

Pse nipples zhvishem në gratë?


Konsideroni nipples pse me luspa të lëkurës. Ajo mund të jetë disa arsye:

 • Barrë . Gjatë shtatzënisë, i tërë trupi është rindërtuar, gjoks në një periudhë të caktuar fillon të mbushur me lëkura qumësht është i shtrirë, kështu që nuk është i krisur dhe shpesh itchy. Megjithatë, në qoftë se gjirit itches vazhdimisht, dhe kjo sjell siklet serioze për të mjeku i tij duhet të dështojnë.

 • Urtikaria . Kjo lëkura është e mbuluar me arna dhe kruarje.

 • Pezmatim i lëkurës (Zakonisht pin). Ndoshta pëlhurë prej liri e cila është bërë, shkakton alergji.

 • Acarim kimike. Ky acarim manifestohet jo vetëm lëkurë, por edhe kruarje, skuqje, ënjtje, një ndjenjë e djegies. Në sipërfaqen e gjirit mund të jenë edhe kore.

 • Alergji . Ky reaksion alergjik mund të ndodhë, për shembull, për të kimikateve të caktuara. Shpesh një reagim i tillë mund të ndodhë në kujdesin e trupit (krem, shampoos, soaps, balms, etj). Kjo mund të duket alergjik ndaj pastrues, e cila kryer lavanderi.

 • Ekzemë . Kjo është një sëmundje serioze dermatologjike që kërkojnë trajtim të detyrueshëm në kozhnyka.

 • Mungesa e lagështisë në trup. Në shenjë e parë e mangësi lëngu është lëkurë të thatë. Në membranat mukoze para të thata dhe lëkurën rreth nipples për shkak të cilat nuk është e lëkurë.

 • Ndryshimet hormonale. Në nipples lëkurë ndodh më shpesh në gjysmën e dytë të ciklit menstrual, pra kur afrohet menstruacioneve. Ndonjëherë flaking ndodh gjatë ovulacionit (dmth në mes të ciklit), kur shtohet gjoks, shtrihet e lëkurës dhe ka lëkurë.

 • Mungesa e vitaminave . Hypovitaminosis është një nga shkaqet e zakonshme e lëkurë lëkurë dhe gjoks të veçantë.

 • Sëmundjet e gjirit (Sidomos në qoftë se ka një shkarkesë nga karakteri dalë me porosi).

 • Rritja e gjirit në vajzave gjatë adoleshencës.


 • Çfarë ndodh nëse nipples zhvishem gjatë shtatzënisë?


  Kur lëkura është lëkurë në nipples, ju mund të bëni vajosje thjeshtë krem ​​biberon ose locion trupi (përveç nëse, natyrisht, nuk është lëkurë reaksion alergjik ndaj tyre). Është gjithashtu e rëndësishme për të ndryshuar bra pambuku për të minimizuar efektet e fërkimit dhe për të eleminuar mundësinë e rrobave të ndikimit alergjik sintetike.

  Mirë për të hequr qafe e nipples krisur fërkim supë të freskët kamomil. Në rastin e manifestimit të reaksion alergjik mund të aplikohet drogë antiallergic. Ndonjëherë ajo ndihmon douches, e cila trajnon lëkurën, si dhe të marrë sedativë, të tilla si tretësirë ​​e Leonurus. Fërkoni dhe krehje gjoks kur lëkurë nuk është i rekomanduar. Sidomos kur ju nuk mund të përdorni scrubs.

  Çfarë ndodh nëse lëvore dhe nipples itchy gjatë gji?


  Në qoftë se thithat gratë zhvishem që e gjirit ushqyer fëmijët, ka të ngjarë që arsyeja është - tharje e lëkurës, që shtrihen në atë, qumësht dhe veprim të përhershëm mekanike të gjiri. Është e rekomanduar për të larë rregullisht gjoks, vaj buckthorn detit apo yndyrat fëmijën krem ​​tuaj. Por, para se të ushqyerit me gji duhet të larë për të mbrojtur fëmijën nga marrja në trupin e mundur e saj alergeneve dhe ndotësve.