Microflora vaginale

Normalisht mukozës së vaginës vendosen bakteret e ndryshme anaerobe dhe aerobe, të cilat ndryshojnë në moshat e ndryshme.

Microflora normale vaginaleMicroflora normale vajzat vaginale lactobacilli zakonisht populluar me fillimin e aktivitetit seksual dhe populluar ajo ndryshon microflora tjera. Vaginale microflora - jo vetëm bifidobacteria dhe lactobacilli, por peptostreptokokki, clostridia, propionobakterii, mobylyunkusы - të gjitha microflora patogjen, e cila nuk shkakton sëmundje në femra të shëndetshme.

Shkeljet e të florës vaginale


Normalisht në një shpifje vaginale gra të shëndetshme të gjeni:

 • Epiteli squamous e vaginës, por nuk ka qeliza atipike;

 • Qelizat e bardha të gjakut për 15 qeliza në shikim;

 • Staphylococcus aureus mund të shkaktojë sasi të vogla;

 • lactobacilli, reagimi acid;

 • nganjëherë një sasi e vogël e mukusit;

 • gjatë menstruacioneve duket eritrocitet.


 • Në sëmundje të ndryshme microflora të vaginës mund të thyer - ka qeliza të bardha të gjakut në sasi të mëdha gardnerellas, kërpudhave, leptoryksы, mobylunkusы, Trichomonas ose gonococci. Shfaqja e patogjene tillë tregon praninë e infeksioneve gjenitale apo sëmundjeve të tjera inflamatore. Ate grua merr antibiotikët për një kohë të gjatë, microflora bakteriale të vdes vaginë dhe është vetëm fungale.

  Trajtimi i microflora vaginale


  Që nga rivendosja e florës vaginale, të bëjë shtupë vaginale dhe për të gjetur se çfarë lloj të vaginës dysbiosis në femra.

 • Nëse jeni qelizat e gjakut të bardhë në shpifje në numër të madh, veçanërisht 100 ose më shumë - kjo tregon aktivitetin e lartë e procesit inflamator.

 • Nëse rritet numri i stafylokoka artë atëherë shkaktojë inflamacion ishin ata, dhe për të përmirësuar microflora vaginale fillon me aplikimin e antibiotikëve spektrin e gjerë.

 • Nëse shpifjeve zbuluar gardnerellas, kjo është një shenjë e vaginosis bakteriale, por antibiotikët e përbashkëta për të rivendosur microflora e vaginës nuk zbatohet. Përdorni vetëm trajtim lokal - suppositories vaginale dhe tableta për të përmirësuar microflora përmbajnë clindamycin, ampicilin, Metronidazole, përmbajtur nga seksi gjatë trajtimit.

 • Nëse ju gjeni shpifjeve gonokoksik, përshkruajnë trajtim të përgjithshëm të gonorresë me gonovaktsina seri antibiotikët penicilinë, inflamacion kronik në nivel lokal instalimet përdorur nitrat argjendi ose Permanganat kalium.

 • Kur candidiasis caktojë dy barna të përgjithshme dhe lokale antifungal për të rivendosur microflora vaginale përmbajnë Nystatin, Pimafucin, flukonazolin. Droga lokale që të rivendosur microflora - një suppositories vaginale, me të njëjtat drogës që një grua merr me gojë.

 • Nëse ju gjeni shpifjeve Trichomonas përshkruar jo vetëm ymmydazola derivate (Metronidazole, Ornidazole) për trajtimin e përgjithshëm, por suppositories vaginale e këtyre barnave të vlerësoni 7-10 ditë për të përmirësuar microflora vaginale.


 • Si një grua normale diskreditimi duhet të mbizotërojë bifidobacteria dhe lactobacilli, shpesh së bashku me drogë për të eliminuar organizmave patogjene, tampona përdorur dhe qirinj për të rivendosur microflora vaginale që përmbajnë shumë lyofylyzyrovannuyu me shumë bifidobacteria - dhe lactobacilli (atsilakt, Bifidumbacterin, Lactobacterin). Si një trajtim përdoret tonik stimuluesve dhe vitaminave. Për të parandaluar dysbiosis duhet të respektojë higjienë të mirë personale, si mënyrat e mbrojtjes nga infeksionet e transmetueshme seksualisht.