Estradiol valerate

Blerja dienogest pilula dhe të tjerët, shumë gra janë duke i kushtuar vëmendje të përbërjes, vërehet se në to është estradiol valerate. Është kjo kimike mbush veprimi estrogjenit e saj të ulët, veçanërisht endogjen. Duke rregulluar shkëmbimin e proteinave dhe yndyrave dhe karbohidratet, duke i dhënë fuqi të ujit dhe electrolyte bilancit në trup, estradiol valerate ul kolesterolin në gjak. Përveç kësaj, nën ndikimin e kësaj substance është përhapja mitrës endometrial, parandalon reduktimin e mases kockore që plotësisht pengon zhvillimin e një sëmundje të tillë të ndërlikuar si osteoporozën. Ajo ishte nën ndikimin e valerati i estradiolit është fizike kupiyuvannya si dhe simptomat mendore e menopauzës në periudhën e premenopausal.

E cila ilaçe përmbajnë?
Preparatet që përmbajnë një lloj valerati i estradiolit në shumicën e rasteve të lidhura me kontraceptivëve, të cilat janë të prodhuara në formën e tabletave. Dhe ku në mënyrë specifike tableta që përmbajnë valerati i estradiolit? Sot, kjo substancë është pjesë e një numri të madh të barnave. Shembuj të këtyre janë:

 • Yndyvyna;

 • Clement;

 • Dyvysek;

 • Prohinova;

 • Klymonorm;

 • Divina dhe kështu me radhë. D.


 • Kur zbatohet?
  Estradiol valerate është pjesë e shumë barnave që janë nga ana e përdorur në:


 • mungesa e estrogjenit në gratë (menopauzës, sëmundje premenopausal mirë);

 • fshikëz hypoesthesia;

 • ndryshimet degjenerative të lëkurës dhe mukozave;

 • parandalimin e osteoporozës gjatë menopauzës.


 • Në përgjithësi, droga e trajtimit që përmbajnë përfshin valerati i estradiolit, shumë të gjatë. Po, trajtimi mund të zgjasë deri në gjashtë muaj. Çdo gjë varet trajtimin e ndonjë sëmundje kryer duke përdorur substancë. Për shembull, kontraceptive me valerati i estradiolit përdoret brenda 21 ditëve, 1 tabletë në ditë. Pas marrjes mujore të marrë një pushim - 1 javë dhe pastaj të përsëritur normën e drogës. I tërë Kursi zgjat rreth marrjes së 6 muaj.

  Të gjitha barnat që përmbajnë përfshin valerati i estradiolit kanë udhëzime të cilat tregohet qartë dozen dhe shpeshtësinë e ilaçeve. Por në çdo rast, mjekimi duhet të merren në mënyrë rigoroze sipas rekomandimeve të mjekut tuaj dhe vetëm për qëllimin që është krijuar. Pjesa tjetër - origjina e mundshme e llojeve të ndryshme të komplikime dhe efektet anësore që mund të kërkojnë kujdes mjekësor urgjent dhe madje edhe shtrimin në spital.
  Contraindication
  Ashtu si çdo ilaçe, estradiol valerate edhe contraindications. Prandaj, para se të aplikoni konsultimi detyrueshëm është e nevojshme. Kundërindikimet mëdha për përdorim janë:


 • hyperplasia endometrial mitrës;

 • Endometrioza;

 • fibroids mitrës;

 • Formimi malinje, e lokalizuar në gji, dhe i dyshuar tyre;

 • përçarje të mëlçisë;

 • përçarje e koagulimit të gjakut (trombozë në histori);

 • diabeti;

 • shtatzënia aktuale dhe laktacionit;

 • origjinalitet.


 • Side Efektet
  Disa gra, ndërsa duke marrë drogë përmbajnë valerati i estradiolit në përbërjen, vuri në dukje, dhimbje koke të shkurtër të rralla, vjellje, ndjenja e tensionit në gjoks, shtim në peshë. Herë pas here pigmentim lëkurës pashprehur shfaq si njolla të vogla theksojnë se pas një periudhe të vogël të kohës të zhduket vetë dhe nuk kërkojnë ndonjë trajtim.