Dysbiosis vaginë

Një microflora shëndoshë vaginale është e përfaqësuar nga një numër i mikroorganizmave, shumica e të cilave - lactobacilli - bakteret e dobishme që mbajnë pH normale (38-45) dhe të prodhojnë peroksid hidrogjeni. "Aktiviteti" lactobacilli synon frenimin flora patogjene, i cili është paraqitur në femra shëndetshëm numër të vogël staphylococci, E. coli, streptokok, anaerobe bakteret gardnerellas, mobylunkusa.
Çfarë ndodh kur dysbiosis?
Kur numri dysbacteriosis i lactobacilli dobishme është reduktuar, dhe angazhohet në luftë florës patogjene, veçanërisht gardnerellas si vaginë dysbiosis lidhur me konceptin e "gardnerellez."

Faktorët e rrezikut përfshijnë:

 • ujitjes (uji ose klor përmbajnë antiseptics, Hybytanom tilla, Myramistin);

 • përdorimi i kontraceptivëve, të cilat kanë një nonoxynol-9 (p.sh. qirinj "Nonoxynol", "Patenteks Oval" spermicidal lubrifikuar prezervativëve);

 • Ndryshimi i shpeshtë i partnerëve;

 • Trajtimi me antibiotikë të spektrit të gjerë;

 • trajtimit përgatitjet vaginale spektër të gjerë, për shembull: Terzhinan, Polizhinaks, Betadine.


 • Parandalimi i dysbiosis vaginale është për të shmangur faktorët e rrezikut: mjekim të konsultoheni me mjekun tuaj për të zgjedhur kontraceptiv sigurt, të mos angazhohen në kontakt të pambrojtur me partnerë të paprovuara.

  Shenjat e dysbiosis vaginale


  Simptomat shoqëruese janë dysbiosis vaginale dhe shkarkimin neobilnymi homogjen me një erë të pakëndshme (erë si peshk kalbur), bazë ujore dhe pak gri-të bardhë.
  Zakonisht pas marrëdhënie erë të pakëndshme shkarkimit rritet, rrit prodhimin e spermës për shkak të aminet paqëndrueshme nga pH alkaline.
  Bold vagina shoqërues dysbiosis (gardnerellez), nuk e lënë shenja në të brendshme dhe me sy jo shumë të ndryshme nga sekrecionet normale.

  Si për të trajtuar dysbiosis vaginë?


  Trajtim më të zakonshme për dysbiosis vaginale përshkruajnë (suppositories vaginale, tableta) lokale dhe përdorim të brendshëm. Midis tyre:

 • xhel bazuar në Metronidazole (Flahil, Metrogyl, Klion D-100);

 • krem clindamycin bazuar (DALACIN);

 • droga me gojë Metronidazole bazuar (Klion, Medazol, Metronidazole, Metrogyl, Trihopol, Эfloran);

 • droga me gojë bazuar clindamycin (DALACIN, Clindamycin, Klymytsyn).


 • Për trajtim më efikas të dysbiosis vaginës (Gardnerella) immunotherapy komplementit, droga tonik, fizioterapi.

  Si vagina rrezikshme dysbiosis?
  Shpesh simptomat e dysbiosis vaginale të shkojnë pa u trajtuar rreth një javë. Për këtë arsye, pikëpamje më parë ishte se sëmundja nuk është e rrezikshme. Sot, megjithatë, mjekët këshillojnë në shenjë e parë menjëherë kërkoni këshilla. Në praktikë, vagina dysbiosis në gratë, trajtimi është pa dhimbje dhe të thjeshtë, pa terapi të përshtatshme mund të shkaktojë inflamacion të mitrës, komplikimet gjatë shtatzënisë dhe lindjes së fëmijës, shterpësinë.
  Të ballafaquar me Kjo mund të sëmundjes dhe mama shtatzënë, por gjatë shtatzënisë për të trajtuar dysbiosis vaginale pak më e komplikuar. Terapia emërojë një mjek - ilaçet tradicionale (clindamycin, Metronidazole) është i kundërindikuar në mënyrë rigoroze në shtatzënë!