Ata digjen nipples

Disa gra mund të marrin ankesat e kruarje dhe ndjesi djegie në nipples, dukuri e cila mund të shkaktojë një sërë faktorësh.

Pse nipples djegur - arsyen kryesore  • Mëllenjë në të dalë, ku karakteristikë jo vetëm që do itchy dhe djegia nipples, por skuqje, shkallë, erozionit në nipples dhe lëkurën përreth tyre. Gjenden shpesh në kundërshtim me rregullat e nënës higjienës lactating.

  • Shtatzënia, gjatë së cilës në tremujorin e parë fillon gjinjtë përgatitur për prodhimin e qumështit, një grua mund të ndjeni dhimbje, ndjenjë e plotësi në gjoks, një ndjesi djegie në nipples në të prekur, i cili zhduket në tremujorin e dytë.

  • Sëmundjet inflamatore të gjirit (Inflamacioni i gjirit), në të cilën ka jo vetëm nipples djegie, por dhimbje gjoksi, skuqje, ethe. Shpesh ka me lactostasis dhe bashkimin e infeksioneve në gji.

  • Kanceri i gjirit. Ndjenja se një grua duhani biberona - është shpesh një nga shenjat e para të kancerit të gjirit. Këto simptoma janë infiltrimi mundur gjatë kanceri është përhapur në organe të tjera.

  • Dehidratim, ku djegia ndodh thatësi rritur dhe acarim të lëkurës.

  • Reaksionet alergjike, veçanërisht në produktet higjienike apo detergjenteve në kontakt me të cilat ka kruarje, djegie skuqje të lëkurës të llojit të urtikaria.

  • Dështimi i veshkave, për shkak të cilat inatosur produkteve të lëkurës prodhimit. Gjithashtu acarim të lëkurës është e mundur në nivele të larta bilirubin (lloje të ndryshme të verdhëz).

  • Zgjedhur gabimisht apo të brendshme sintetike shkakton nipples acarim.


  • Trajtimi ndjesi djegie në të dalë - është për të eliminuar shkaqet që shkaktuan këtë simptomë, por që nga shfaqja e kruarje mund të jetë një simptomë e sëmundjes së rëndë, të vetë-mjekoj apo të aplikoni kozmetike pa ekzaminimit nga një mjek nuk është i rekomanduar.