Hysterosalpingography - ajo

Hysterosalpingography - ky ekzaminim X-ray, indikacionet për të cilat - të ngjitet infertilitetit në legen, keqformime të dyshuar e lindura të aparatit gjenital femëror, dyshimi i tumoreve beninje dhe malinje në mitër dhe shtojca.

Si është hysterosalpingography?Metoda klasike është kryer futjen hysterosalpingography e mesme kontrast në mitër dhe tubat fallopiane për të përcaktuar pėrshkueshmėrisė e tyre dhe praninë e sëmundjes. Në diagnozën e mjekut infertilitetit mund të zgjidhni cila është më e mirë - hysterosalpingography ose laparoscopy diagnostike dhe shpesh zgjedh e parë e procedurës ulët traumatike. Gisterosalgingografy nuk kryhet nën anestezi të përgjithshme dhe kërkon anestezi lokale, por gratë shpesh pyes veten nëse ajo nuk ka lënduar. Hysterosalpingography - nuk është një procedurë shumë e dhimbshme, edhe pse, rrit ndjeshmërinë dhimbje në grua duhet të konsultoheni me mjekun tuaj në lidhje me mundësinë e dhimbjes.


Hysterosalpingography - EdukimiSepse mitra dhe tuba në sondazh do të prezantojë një substancë kontrasti që mund të jenë toksike për të embrionit, gjatë ciklit, i cili do të mbahet hysterosalpingography, duhet të jenë të mbrojtur nga shtatzënia. Para procedurës të jetë i detyrueshëm për testet hysterosalpingography: gjaku i përgjithshëm dhe shpifjeve urinës në shkarkimin florës nga kanalit cervikal, i cili pa x-ray hysterosalpingography kundërindikuar. Në ditën e procedurës dhe të kryejë trajnim të veçantë, të bëjë një klizmë spastrimit të zbrazët fshikëz tuaj dhe gratë.

Hysterosalpingography - contraindications


Të Kundërindikimet kryesore për procedurën - mbindjeshmëri ndaj përgatitjeve për kontrast, inflamacion akut i traktit gjenital femëror, venë thrombophlebitis e gjymtyrë të ulëta dhe legenit, gjakderdhje mitrës, sëmundje akute infektive, shtatzënisë.

Hysterosalpingography: kur dhe si për të bërë?Mjeku paralajmëron Gruaja në ditën e ciklit do të jetë hysterosalpingography. Në mënyrë tipike, procedura e parashikuar në fazën e dytë të ciklit (ditor 16-20) pas curettage diagnostik të mitrës. Gjithashtu, procedura mund të kryhet në ditët e fundit të menstruacioneve.

Gruaja u trajtua gjenital traktit zgjidhje alkoolike jodit dhe administrohet përmes kanalit cervikal në pipëz zgavër mitrës, pastaj nën kontrollin e X-ray machine, injektohen 10-12 ml nxehtë për 36-37 gradë e zgjidhjes kontrast (verohrafyna ose urohrafinu). Snapshot bërë 3-5 minuta pas injektimit, dhe në qoftë se gjatë kësaj kohe të lëngshme mbush mitra dhe tuba foto përsëritet pas 20 -25 minuta dhe vlerësojnë pozicionin e mitrës, formën dhe madhësinë e kavitetit, qenët i qartë Tubali.

Hysterosalpingography - komplikime dhe pasojat


Hysterosalpingography duhet patjetër të kryhet pas testeve të intolerancës individuale për material i errët për të parandaluar reaksione serioze alergjike apo proceset anafilaktike kur administrohet zgjidhje.
Pas procedurës të jetë e mundur, dallimin e intensitetit të dobët, por prania e shkarkimit të madhe të përgjakshme, një rënie të mprehtë në presionin e gjakut, marramendje, rrahje zemre të shpejtë dhe zalisur duhet të mendojnë për mundshme gjakderdhje mitrës pas procedurës. Një komplikim i mundshëm - zhvillimin e inflamacionit të mitrës dhe shtojca, simptomat e të cilit janë dhimbje, ethe, dobësi të përgjithshme.

Por në qoftë se gruaja është vërejtur komplikacione pas procedurës, shtatzënia pas hysterosalpingography mund të planifikohet në ciklin e ardhshëm menstrual.