Shiringë gjinekologjike

Larjen e vaginës me ujë ose zgjidhje mjekësore të quajtur syringing gjinekologjike.

Çfarë syringing gjinekologjike?Në një microflora normale vaginale përbëhet kryesisht nga florës acidit laktik i cili siguron mbrojtje nga inflamacion mukozale. Me çrregullime hormonale, infeksionet gjenitale, terapia e zgjatur me antibiotikë mund të jetë inflamacion vaginale bakteriale ose fungale. Për të reduktuar inflamacion të vaginës është përdorur jo vetëm trajtim të përbashkët, por i ditës, i cili mbetet syringing gjinekologjike. Për douching përdorur zgjidhje antiseptik ose zierje e bimëve me efekt anti-inflamator. Gjithashtu për douching mund të përdorni mbledhjen gjinekologjik përmban barëra të shumta me efekt anti-inflamator dhe antiseptik.


Metodat e lavazheve vagjinore
Nëse keni nevojë për të kryer ujitjes, turi Esmarch përdorur ose dardhë gjinekologjik për syringing të cilat mund të gjenden në çdo farmaci. Ju duhet të dini se çfarë ajo duket si lavazheve vagjinore gjinekologjike, në fakt ajo leshi me një tip të veçantë.
Për procedurën, ajo do të marrë 200-300 ml në temperaturë dhome. Gruaja shtrihet në shpinë të saj me gjunjë të divorcuara, procedura e njëjtë është kryer, të shtrirë në banjë ose të bashkangjitni një anije nën mollaqe. Ju lutem mos harroni se si të përdorin shiringa Gjinekologjike: është e nevojshme për të lyej vaginë me vazelinë me tuba shiringë lëshojnë ajrin. Maja e shiringë është injektuar në vaginë në një thellësi prej 5-7 cm zgjidhje është larë rrymë vaginë dobët prej rreth 15 minuta, dhe pas procedurës duhet të qëndrojnë ende për gjysmë ore. Kursi i trajtimit është zakonisht 10 procedura.

Indikacionet dhe contraindications për sprintsevannya
Treguesit kryesore për douching vaginale:

 • sëmundjet kronike inflamatore të vaginë dhe mitrës gjatë acarimin;

 • erozioni i qafës së mitrës;

 • infeksion maja e traktit gjenital femëror;

 • uretriti dhe cystitis akute dhe kronike;

 • obeziteti akute dhe kronike, endometritis, adnexitis.


 • Kundërindikimet për douching gjinekologjike:

 • shtatzënisë;

 • Periudha pas lindjes;

 • gjakderdhje mitrës e etiologji të panjohur;

 • Periudha pas një abort apo gabim;

 • gjatë menstruacioneve;

 • inflamacion akut i gjymtimi gjenital;

 • keqdashje e organeve gjenitale femërore;

 • para provimit gjinekologjike.


 • Droga dhe zgjidhje për douching
  Për douching gjinekologjik shpesh përdorin një zgjidhje të dobët të Permanganat kalium, e cila ka veti të forta antibacterial. Për këtë qëllim, të përdorë gjithashtu edhe peroksid hidrogjeni zgjidhje (një zgjidhje e 2 lugë në 2 litra ujë).
  Për të ndryshuar aciditetin e vaginës mund të përdorni për douching zgjidhje të sode buke (1 lugë çaji për 05 litra ujë). Kjo zgjidhje është përdorur në mjekësinë popullore për të përmirësuar shanset e gjetjes shtatzënë. Zakonisht reagimi vaginës acid, në aciditet të lartë është e dëmshme për të spermës, veçanërisht jo-praktike. Sperm është alkaline dhe sode douching ndryshon pH vaginale për alkaline, duke siguruar më shumë mbijetesën e spermës dhe rrit shanset e fekondimit.

  Kur maja është përdorur shpesh për douching zierje e kamomil (2 lugë zaparivayut lule në një litër ujë të zier, dhe filtri). Gjithashtu për këtë qëllim zgjidhjet e chlorhexidine, Hlorfylypta, vagotilom.