Lythat gjenital

Shfaqja e lythat në lëkurë gjithmonë shkakton iritim dhe parehati. Por kur ka lythat gjenitale ose lythat gjenitale dy herë frustruese, sepse përveç paraqitjes ato janë ende sëmundjet seksualisht të transmetueshme. Pra, ju nuk mund vetëm të mësojnë të infektuar me virusin, pasi periudha e inkubacionit mund të zgjasë nga disa muaj deri në një vit.

Lythat gjenital: Shkaqet


Ka lythat gjenitale për shkak të papillomavirus njeriut (HPV) predayuschehosya seksualisht. Por kohët e fundit, ekspertët nuk përjashtojnë mundësinë e transmetimit nga nëna te fëmija gjatë shtatzënisë ose gjatë ushqyerjes me gji. Shkaqet e lythat gjenitale në lëkurë shkakton HPV onkogjenik shkallë të ulët të rrezikut.

Zhvillimi i lythat gjenitale promovon tretje të gjatë të lëkurës dhe mukozës. Me fjalë të tjera pakujdesisë, Urethral abnormale apo lengjet vaginale.

Lythat gjenital: Simptomet


Një manifestim i kësaj sëmundjeje është shfaqja e gungave në gri gjenital ose mish-colored. Shpesh ata janë të vendosur në grupe të vogla jashtë ajo i ngjan një lulelakër. Arsimi i tillë mund të rrjedh gjak gjatë raportit seksual. Kjo është arsyeja pse ju duhet të i kushtoj vëmendje për zgjedhjen e një ngjyrë të pazakontë, ose gjakderdhje pas raportit seksual. Shpesh sëmundja është aktivizuar gjatë shtatzënisë.

Lythat gjenitale dhe trajtimi i tyre


Para se të trajtuar lythat gjenitale, ju keni nevojë për të provuar. Mjeku vë lezioneve zonë acid acetik dhe shqyrton zbehtë colposcope komplot. Tjetra, të bëjë një strisho citologjike dhe të përcaktojë llojin e HPV.
Shumica përdorin dy metoda për të hequr lythat gjenitale. E para përfshin podofillin aplikimit. Kjo procedurë mund të kryhet tërësisht në shtëpi. Një mënyrë më radikale - heqja kirurgjikale. Për këtë qëllim, ngrirje të lëngshme azotit apo heqje lazer.

Në shtëpi, përdorni një xhel apo një zgjidhje podofyloks. Ajo është aplikuar dy herë në ditë për tre ditë. Pastaj bëni një pushim për katër ditë dhe, nëse është e nevojshme, procedura përsëritet. Alternativë tjetër do të thotë ymykvadom. Kursi do të zgjasë 16 javë. Krem është aplikuar gjatë natës.
Nëse zona lezioni është i vogël, ju mund të përpiquni mënyra të tjera për të trajtuar lythat gjenitale në klinikë:

  • cryotherapy (duke përdorur azotit të lëngshëm);

  • terapi valë radio (përdoret elektronizh nën anestezi ose duke përdorur temperaturë të lartë rrezatimi të lartë);

  • koagulimit lazer;

  • hymyodestruktsyya (djegurit do të thotë të lartë në acide).


  • Pyetjet më të shpeshta në lidhje me lythat gjenitale në gratë


    Në mënyrë tipike, kjo lloj sëmundje të gjenerojë një shumë të përvojave në lidhje me ushtrimin e aktivitetit të mëtejshëm seksual dhe rregullat e sjelljes gjatë trajtimit. Konsideroni pikat kryesore.

  • Ju mund të çojë një jetë seksuale gjatë trajtimit? Definitivisht jo. Edhe përdorimi i prezervativit nuk garanton ri-infeksionit. Vetëm pas kontrollin e kërkimin dhe konfirmimin e trajtimit të suksesshëm mund të rivendosur marrëdhëniet.

  • Çfarë ndodh nëse ju bëhet shtatzënë apo planifikoni të mbeteni shtatzënë së shpejti? Sigurohuni që të informoni mjekun tuaj. Në këtë rast është e nevojshme për të braktisur përdorimin e podofillin dhe ta zëvendësojë atë me mjete të tjera.

  • Nuk është një mundësi rikthimi? Atje, me në shumicën e rasteve. Rregullisht të përsëritur testet dhe trajtim nga mjeku juaj. Shumica e pacientëve pas kalimit sërish ta gjejë veten në lythat.