Fluide të lirë në legen

Saktë të interpretuar rezultatet e ekzaminimit me ultratinguj mund vetëm specialist. Megjithatë, pacientët janë gjithmonë të interesuar në atë që sa më shpejt të jetë e mundur dhe të mësojnë më shumë për shëndetin e tyre.
Në përfundim të organeve riprodhuese femër ultratinguj mjekun i cili kryer studimin, vë një shënim se "grumbullimi i lëngjeve të lirë në zonën e legenit janë vërejtur." Por kjo ndodh dhe anasjelltas, dhe gratë duan të dinë se çfarë do të thotë kjo frazë dhe se si ajo mund të rrezikojnë.

Prania e lëngjeve në legen, shkaqet dhe simptomat


Lëngjeve në zgavrën e komblikut mund të jetë normale, ajo nuk do të tregojnë sëmundjen. Lëngu i lirë mund të zbulohet në ultrazërit legenit menjëherë pas ovulacionit: kjo është për shkak të goditur përmbajtjen lëngshme e gjëndër në hapësirën prapa mitrës. Ky lëng është shumë e vogël, dhe disa ditë ajo nuk do të shihet. Ndër të tjera, ky tipar është një lloj shënues të ovulimit, e cila është përdorur në trajtimin e infertilitetit.
Por shpesh akumulim të tilla fluide do të thotë se trupi i femrës nuk është e gjitha e drejtë. Arsyeja mund të jenë sëmundjet e mëposhtme:


 • Endometrioza (në këtë rast të lëngshme lirë është gjaku, sepse përhapen zonat endometrial jashtë mitrës gjithmonë rrjedh gjak);

 • pezmatimi i një legen të organeve (cysts ovarian ose këputje e formimit kist ovarian эndomentryoznыh që mund grub, purulent salpingjitit, endometritis akute pas abortit, dhe kështu me radhë. n. lëngshme mund të rrjedh nga tumori në formën e gjakut, qelb, ose ajo mund të jetë në lëngun exudative direkt nga trupin e pacientit);

 • ascites (ky term është quajtur grumbullimi i lëngjeve në bark, e cila zhvillon tumoreve malinje, mëlçi, vezore dhe t e..);

 • ndonjë gjakderdhje brenda barkut;

 • shtatzëni ektopike që zhvillon në tubat fallopiane, e cila, nga ana tjetër, në një pikë të thyer apo të deformuara. Ky gjak rrjedh nga tubi në zgavrën e barkut, e cila është visualized në pajisjen ultratinguj.


 • Këto sëmundje janë të shoqëruara me simptoma të tjera, më shumë informative se përcaktimin e lëngjeve të lirë në ultrazërit legen. Por edhe nëse sëmundja është asimptomatike, rezultati do të jetë një konfirmim i tërthortë i diagnozës me ultratinguj që mjeku kompetent duhet të saktë deshifroj për trajtim.


  Lëngu në Trajtimin legen


  Nëse prania e lëngjeve të lirë në legen është një shenjë e një sëmundjeje, ajo me siguri duhet të trajtohet. Ajo duhet t'i referohen rezultateve të Ultrasonografi me mjekun tuaj, i cili mund t'ju rekomandojë tek të tjera profesionale, më shumë të ngushtë për këshilla.
  Si e tillë, "lëngu pa trajtim në legen" Termi nuk ekziston, sepse ajo nuk është një sëmundje, por një simptomë, dhe simptoma janë të njohura për të trajtuar. Prandaj, është e nevojshme për të trajtuar sëmundjen, e cila çoi në lëngjeve në zgavrën e komblikut.

  Për shembull, në qoftë se një ultratingull legenit me lëngun e lirë kanë gjetur shenja të Endometrioza, ju duhet të prolikuvatysya nga gjinekologu i cili do të ju përshkruaj medikamente apo konservatore (terapi hormonale) ose kirurgji (heqjen laparoskopik i lezioneve të Endometrioza).
  Nëse shkaku i lëngjeve të lirë ishte inflamacion i ndonjë organi, pastaj të ju përcjellim në një tjetër mjek që e specializuar në këtë fushë të mjekësisë. Në çdo rast, ju nuk do të largohet pa vëmendje dhe mjetet e mjekësisë moderne shpejt dhe në mënyrë efektive të kuruar çdo sëmundje, e cila mund të tregojë praninë e lëngjeve të lirë në legen.