Skuqjet në buzë gjenitale

Skuqjet në grua buzët gjenitale papritmas e gjen dhe në masë të madhe overshadows cilësinë e jetës. Por mos u shqetësoni edhe një herë, së pari ju duhet të përpiqet për të kuptuar shkakun e të pamend nuk mund aq e frikshme sa duket.

Shkaqe të mundshme të skuqjen në buzët gjenitale


Shpesh njolla duket në zonën pubike, në afërsi serbia dhe më gjenitale buzët. Arsyet për shfaqjen e saj të ndryshme nga mjaft të zakonshëm, të tilla si veshur me rroba sintetike, të rënda, të tilla si sëmundje veneriane dhe madje edhe tumorit.

Është e këshillueshme që të ndajë dy grupet e faktorëve negative që mund të provokojnë puçrra në buzët e mëdha dhe të vogla seksuale. Kjo jashtëm dhe të brendshëm faktorë.
Po, skuqje të vogël në buzë Labia në shumë raste është rezultat i acarim të lëkurës ose janë alergjik përgjigja e trupit me veprimin e faktorëve të jashtëm, të tilla si:

 • depilim pasuksesshme ose depilim zona bikini;

 • Disa të zgjedhur gabimisht apo të brendshme sintetike;

 • mjetet higjienike (pads, tampona, objektet dush, prezervativët, xhel intime dhe krem).


 • Raste jo të rralla kur puçrra në organet e jashtme dhe të brendshme gjenitale të grave, duke përfshirë buzët gjenitale, një shenjë është në dispozicion vetëm në trup një sëmundje më serioze, duke përfshirë:

 • herpes gjenital;

 • sifilizi;

 • shankroid;

 • Sëmundje inguinale Hodgkin;

 • lythat gjenitale;

 • candidiasis (mëllenjë).


 • Në raste të rralla u nxito provokojnë lloje të ndryshme të sëmundjeve tumorale (melanoma, tumor qelizë squamous), psoriasis, planus liken, zgjebe dhe të tjerët.

  Natyra e lezioneve në buzët gjenitale
  Natyra e lezioneve që tregon origjinën e tyre të mundshme:

 • nxituar pa dhimbje kuqe në buzët gjenitale shpesh ndodh në vajzat adoleshente dhe gratë në menopauzë kundër sfond të ndryshimeve hormonale;

 • Elementet e kuqe sыpnыh mund të tregojë praninë e sëmundjeve endokrine;

 • Hard cheshuschyesya pimples dhimbshme e mundshme me ftohjet;

 • e hipotermi ose mbinxehje siç dëshmohet nga prania në cik seksuale skuqje të bardhë;

 • shumë e dhimbshme ekzemë flasim skuqje për infeksion bakterial të lëkurës të prekur;

 • nxituar përflakur të kuqe në buzët gjenitale është rezultat i acarim mekanike të lëkurës;

 • disa pimples mëdha pa dhimbje mbi buzët e serbia mund të jetë konvencionale wen;

 • lezione të vogla të bardha në buzët gjenitale në disa raste opsion është konsideruar normale, ajo është quajtur granula Fordaysa;

 • pimples vetme dhimbshme shpesh pasojë e një tendosje nervor apo emocionale;

 • njolla të kuqe mbuluar me njolla në buzët gjenitale mund të tregojnë mëllenjë;

 • Flluska të vogla të buta ose plagë të mundshme me herpes gjenital;

 • skuqje në formën e pllaka dhe skuqje luspa tregon prezencen e sëmundjeve të lëkurës;

 • një skuqje të lëkurës të kuqe në buzë Labia si spote ose plagë shpesh shoqëron sifilizi;

 • sifilizi mundshme thotë puçërr e madhe ekzemë që ndodh pas marrëdhënies së pambrojtur;

 • skuqjen në organet gjenitale të cilat ngjajnë lythat janë quajtur lythat gjenitale dukuri e tyre tregon praninë në trup e HPV;

 • opuholevydnaya nxito buzët e vogla apo të mëdha gjenitale sinjalizuar kancerin e mundshëm të lëkurës.


 • Çka në qoftë se njolla në buzët gjenitale?


  Në qoftë se njolla në buzët gjenitale provokuar stimuj të përkohshme (kozmetike, rroba të pakëndshme, bëhet keq procedurë heqjen e flokëve), nuk ka masa specifike terapeutike zakonisht nuk janë të nevojshme, ajo është vetëm e nevojshme për të hequr shkakton. Nëse lloje të ndryshme të skuqjen ruhen për shtatë ditë, të sjellë siklet të rëndësishëm një grua - këshilla mjekësore është e nevojshme, atëherë, ka të ngjarë që do të ndiqet nga trajtimi i provokator sëmundjes.