Pika e bardhë për të dalë

Femrat ndonjëherë për të dalë mund të duket pika të bardha rreth nipples ose mbi to. Më shpesh ajo skuqje e zakonshme puçrra fytyre. Ata mund të jenë jo vetëm të rinj, por edhe gra të rritur, me shpërthimet puçrra fytyre duket si njolla të bardha ose të zeza në nipples.

Sepse ka disa pika në të cilat nipples?Si të rinj, pika e bardhë rreth dalë dhe janë të lidhur me mosfunksionim të hormoneve në trup. Përveç ndryshimeve hormonale, të shkaktojë skuqjen mund të jenë patogjene microbial (Staphylococcus, Streptococcus) që shkaktojnë inflamacion purulent. Këto pimples purulent në nipples duket si një pikë e tmerrshëm të bardhë. Edhe në qoftë se kjo është vetëm puçrra fytyre, diagnoza dhe trajtimi duhet të kryejë një profesionist - mammologist.

Trajtimi i akneve në dalë
Në rast të inflamacionet purulent në nipples nuk është e rekomanduar për të përdorur ointments reklamat, krem ​​dhe kremra me kozmetikë. Ekzaminimin dhe trajtimi është kryer në një mjeku kualifikuar për të shmangur komplikime nga inflamacion tillë. Disa gra praktikuar mprehtë të gjilpërës përflakur puçërr, dhe jo gjithmonë të mjaftueshme sterile. Ju nuk mund të shtrydh përmbajtjen e vërtetë të puçrra fytyre. Kursi i trajtimit, e cila kërkon një mjek duhet të kryejë një të plotë, si dhe për parandalimin e gruas akneve rekomandojmë:


  • Hani ushqim që përmban preservatives ushqim karbohidrate dhe yndyra, të pasur ose djegëse. Gjithashtu, mjeku juaj mund të rekomandojë një test të gjakut për nivelet e sheqerit, si purulent sëmundje inflamatore të lëkurës shpesh ndodhin në diabet.

  • Vëzhgoni rregullat e përgjithshme të higjienës çdo ditë për të pastruar gjoksin me sapun, mundësisht qeramikë.

  • Mos vishni rroba të bëra nga pëlhura sintetike shumë të ngushtë apo të prerë gabimisht.

  • Në shtëpi, ju mund të aplikoni një maskë me lëng aloe apo karrota në nipples.

  • Merrni banja ajri për thithat për pasurimin e lëkurës me oksigjen.


  • Bardhë pikë laktacionit

    Pikat në të dalë mund të duket laktacionit përmes bllokim me qumësht ngjizur gjirit. Kjo mund të shkaktojë jo vetëm lactostasis, por edhe të çojë në inflamacion të gjirit, kështu që trajtimi duhet të kryhet sa më shpejt që të jetë e mundur. Shpesh, ndihmon për të eleminuar lactostasis kancerin e gjirit pompuar. Kur inflamacion mund të jetë terapia me antibiotikë, fizioterapi, me mastitë komplikimeve dhe ndoshta kirurgji.