Çfarë bën ultratinguj gjirit

Ultratinguj në vitet e fundit të bëhet mënyra më e zakonshme për të diagnostikuar shumë sëmundje. Shumë informative është për studim zemrat e grave, si ajo lejon për të zbuluar praninë e tumoreve, cysts, dhe ndryshime të tjera në indet në fazat e hershme. Rezultatet e ultrazërit të gjirit ndihmon mjekët të identifikuar sëmundjen dhe trajtimin e hershëm.

Në disa raste, i kryer studimin?

Kjo është bërë kur X-ray rrezatim është i kundërindikuar, të tilla si shtatzënë. Gratë e reja janë të përshkruara edhe për shfaqjen e gjirit ultratinguj gjirit dhe mamografia nuk është. Për të eliminuar rritjen e tumorit, është e nevojshme për të marrë këtë studim dy herë në vit.


Sepse nuk kishte nevojë për të përgatitur posaçërisht. Por deshifrimin ultratinguj gjirit do të jetë më informues në qoftë se ju bëni atë në 5-7 ditët e para të ciklit, kur gjinjtë më të arritshme të shëndosha valët. Indikacionet për këtë studim janë:

 • sëmundje të ndryshme gjinekologjike;

 • gjirit lëndim, kasaphanë dhe compression shtrënguar rrobat;

 • dhimbje gjoksi, djegie, apo shkarkesë nga dalë;

 • vula proschupыvaemыe duart;

 • dhe të bëjë atë për të sqaruar diagnozën bëhet kur llojet e tjera të diagnostifikimit. • Çfarë bën me ultratinguj gjirit?  Ultrazërit mund të ndihmojë më të saktë të përcaktuar madhësinë dhe vendndodhjen e cysts, tumoreve dhe vulat. Valët tejzanor zonat me qasje të cilat nuk janë të dukshme në provim X-ray, duke lejuar kohë për të njohur fillimin e shumë sëmundjeve të rrezikshme. Ultratinguj Përshkrim gjirit ndihmon diagnozën mjeku:

 • Inflamacioni i gjirit, ose inflamacion i gjirit që zhvillohet më shpesh në gji;

 • abscesi - një inflamacion purulent që ndodh për shkak të stagnimit të qumështit;

 • Ultratinguj lejon kohë për të njohur fibroadenomas e gjirit;

 • lloje të ndryshme të tumoreve beninje, cysts dhe papilomat;

 • FCM shenjat e para të gjirit në mënyrë të qartë të dukshme në ultrazërit;

 • Tumoret malinje mund të jetë koha për të njohur në këtë studim. • Pas rezultateve të anketës janë në dispozicion menjëherë. Analiza e që kanë të bëjnë me një mjek që e kryer atë. Ajo mbush ultratinguj përfundimi gjirit dhe dërgon atë në një gjinekolog. Ndonjëherë ju duhet të ri-studim ose për diagnostikimin e mëtejshëm ose monitorimin e efektivitetit të trajtimit.

  Çdo grua duhet menjëherë të bëjë me ultratinguj të gjirit për të përcaktuar fillimin e kohë të sëmundjes së rëndë.