Qelizat e bardha të gjakut ngritur në shpifjeve

Qelizat e bardha të gjakut janë qelizat e sistemit imunitar të njeriut të cilat janë të dizajnuara për të mbrojtur trupin nga infeksionet.
Nivele të larta të leukociteve në egra të gjakut mund të diagnostikuar në qoftë se ka pasur shikueshmëri më shumë se 15 njësi. Në këtë rast, tregojnë praninë e grave në sëmundjet inflamatore dhe infektive. Një numër i madh i leukociteve në testit vaginale me prova të sëmundjeve inflamatore të sistemit urogjenital (fshikëzës urinare, veshka, ose gjenitale femra).

Cilat janë qelizat e bardha të gjakut në shpifjeve?


Sepse leukocite të shërbejë një funksion mbrojtës të trupit, norma mund të përmbajnë një sasi të vogël. Megjithatë, nëse një grua e shpifjeve të varfër, rezultatet e të cilave janë shënuar qelizat e bardha të gjakut të larta, ajo mund të jetë shenja e parë e inflamacion të vaginës (vaginitis, bakteriale vaginosis, vaginitis, mëllenjë, cervicitin, erozioni, Endometrioza). Dhe aq më i madh numri i qelizave të bardha të gjakut, aq më i madh sëmundja ndodh.

Qelizat e ngritura në mënyrë të vazhdueshme e bardha të gjakut në shpifjeve: simptomat


Vazhdimisht Nivele të larta të qelizave të bardha të gjakut në shpifje mund të rezultojë nga sëmundjet inflamatore të etiologies të ndryshme, shpesh të shoqëruara nga simptomat e mëposhtme:


 • urinim i shpeshtë dhe e dhimbshme;

 • ndjesi djegie në vaginë;

 • erë;

 • dështimeve të ciklit menstrual;

 • shkarkimit bardha vaginale.


 • Pse leukocytes në shpifje rritur: Shkaqet


  Provokojnë rritjen e numrit të qelizave të bardha të gjakut në shpifje mund faktorët në vijim:

 • vaginë dysbiosis;

 • infeksionet, infeksionet seksualisht të transmetueshme (trichomoniasis, gonorrea, ureaplasmosis);

 • aureus;

 • Coli Escherichia;

 • kanceret e organeve gjenitale femërore.


 • Gjatë shtatzënisë rritje të mundshme të lehtë të leukociteve në shpifje, e cila është normale dhe nuk kërkon ndërhyrje mjekësore. Megjithatë, gruaja gjatë gjithë shtatzënisë duhet vazhdimisht të monitorojnë nivelin e qelizave të bardha të gjakut për të përjashtuar praninë e inflamacionit, pasi kjo mund të pengojnë shtatzëninë dhe rrjedhën e sigurt të punës.

  Si për të reduktuar qelizat e bardha të gjakut në shpifjeve?


  Për të zvogëluar nivelin e qelizave të bardha të gjakut në shpifje, është e nevojshme që të përshtatje të kursit të këmbimit për të rikthyer microflora vaginale. Si bimëve që ju mund të përdorni kamomil, gjethe aloe, leh lisi, acaroj, rrënjë të kuqe, Wort Shën Gjonit. Ndoshta chlorophyllipt e zgjidhjes douching. Megjithatë, para përdorimit të një bimë medicinale duhet të konsultoheni me mjekun tuaj.
  Në higjienës mund të bëjë një dush të ngrohtë me një temperaturë të ujit jo më të ulët se 45 gradë, si ngrohtë ndihmon për të luftuar me sukses inflamacion.

  Mjeku gjithashtu mund të përshkruajnë suppositories vaginale të veçanta të dizajnuara për të zvogëluar numrin e qelizave të bardha të gjakut: heksykon, Betadine, qirinj pymafutsynom, Nystatin, terzhinan, henyzon, polizhinaks.
  Kështu, nivelet e larta të qelizave të bardha të gjakut në shpifje tregon praninë e inflamacionit patologjike në vaginë. Megjithatë, para se të trajtimit të përshkruajnë, është e nevojshme për të identifikuar agjent shkaktar të infeksionit, si rezultat i të cilit ka një rritje të leukociteve shpifjeve. Megjithatë, çdo inflamacion detyra kryesore - është për të rivendosur microflora organet femra.

  Nëse diagnoza e rritjes në të leukociteve shpifje mos trajtim anti-inflamator në inflamacion të ardhmen mund të zhvillohet më tej dhe të prishin funksionimin e funksionit riprodhues në gratë (gabim, infertilitetit, nevыnashyvaemost përhershëm).