Elevated Hormoni - Simptomat

Të gjitha proceset në trup janë të rregulluara nga hormonet. Këto substanca jo vetëm të zbulojë një ndikim të rëndësishëm në funksionimin e organeve, por edhe të përcaktojë aftësinë e saj për të krijoj, prania e karakteristikave dytësore seksuale, dhe madje edhe humor. Një nga hormonet më të mëdha të prodhuara nga gjëndrra e hipofizës të grave dhe burrave është Hormoni. Ajo rregullon funksionin e shumë organeve dhe sistemeve të trupit, kështu duke ndryshuar nivelin e tij menjëherë ndikon në shëndetin e njeriut. Veçanërisht e zakonshme është rritur Hormoni, i cili i takon sëmundjeve endokrine dhe thirrje hyperprolactinemia.


Që nga ky hormon ndikon në shumë procese në trup, është shumë e vështirë për të përcaktuar kohë për të përmirësuar simptomat e Hormoni. Shpesh një test të gjakut për të përcaktuar nivelin e këtij qira hormoneve në varfëri për shkak të rritjes së saj të çon në mungesën e ovulacionit. Por, kur ngritur Hormoni, simptomat mund të jenë të ndryshme dhe ato mund të ndahen në grupe.

Abuzimi Riprodhues

Kjo është simptomat më të zakonshme të rritur nivelet e Hormoni. Në thelb kjo tregon një rënie në epsh dhe mungesa e orgazmës. Shpesh ky problem të shkojnë në burrin mjekut.

Simptomat rritjen e Hormoni të grave:

 • ndryshojë në ciklin menstrual - hëna mund të jetë lëngshme, të parregullta ose mungon;

 • infertilitetit - është analiza më e zakonshme shkaku në Hormoni, rritet niveli i saj çon në mungesën e ovulacionit dhe pamundësisë për të krijoj;

 • nëse konceptim ka ndodhur, një grua me Hormoni ngritur nuk mund të japë një fëmijë, dhe në fazat e hershme abort ndodh;

 • thatësi vaginale dhe të reduktuar epsh. • Simptomet e Hormoni lartë në meshkuj është shumë e ndryshme. Ata gjithashtu kjo tregon një rënie në potencë dhe shterpësinë. Por, përveç kësaj, nuk mund të jetë zhdukja e karakteristikave dytësore seksuale, të tilla si reduktimi i gjoksit flokëve trupit.


  Shkeljet në lidhje me zemrat

  Që funksioni kryesor i këtij hormon - sigurimin e ushqyerjes me gji, ky grup i simptomave të niveleve të larta të Hormoni gjithashtu ndodh mjaft shpesh. Në burra ajo manifestohet në zhvillimin e gynecomastia - një rritje në gji. Breast ata mund të duket si një femër. Simptomet kryesore të niveleve të larta të Hormoni në gratë - është dhimbje gjoksi, të rrisë gjoksin dhe shkarkimi nga nipples. Kjo është për shkak të faktit se ky hormon përgatit gjëndrrat e qumështit për prodhimin e qumështit, është zgjeruar kanalet dhe shtohet gjirit.


  Simptomet e Hormoni të lartë në lidhje me balancimin hormonal
  Këto përfshijnë:

 • shpërthime të ndryshme të lëkurës, pimples dhe puçrra fytyre;

 • hirsutism, është rritja e fortë e flokëve tek gratë në fytyrë, bark dhe gjoks;

 • shpesh gjetur shtim në peshë, pasi Hormoni çon në përmirësimin e oreksit dhe provokon formimin e depozitave yndyrore;

 • zhvillimin pandjeshmëri të insulinës dhe rritjen e nivelit të saj në gjak;

 • shqetësim në funksionimin e gjëndrës tiroide. • Çrregullim metabolik


  Hormoni-rregullon proceset metabolike në trup, dhe ndryshon niveli i saj mund të ndikojë në asimilimin e disa mineraleve. Dukuri më të shpeshta të humbjes së kalciumit, duke çuar në osteoporozën, brishtësisë kockave dhe thyerje të shpeshta.

  Shkeljet në sistemin nervor qendror

  Simptomat e nivelit të lartë Hormoni gjithashtu mund të përfshijë humbjen e kujtesës, vizion të paqartë, pagjumësi dhe depresion. Pacientët ankohen për dobësi dhe lodhje.

  Për të përcaktuar kohën se Hormoni hormon rritjen e ju duhet të dini simptomat e kësaj gjendje. Në këtë rast, ju do të jetë në gjendje për të parë një mjek për të kryer një studim dhe të kryejë trajtimin në kohë.