Androstenedione Elevated

Trupi i njeriut - një sistem unik, jashtëzakonisht komplekse. Përkundër historisë së gjatë të mjekësisë, ende nuk është kuptuar saktësisht të gjitha burimet dhe aftësitë e trupit të njeriut. Një nga mjetet më të fuqishme të trupit të vetë-rregullimit janë hormonet, dhe në këtë artikull ne do të flasim për një prej tyre - androstendyone. Në mënyrë të veçantë, që, siç dëshmohet nga nivele të larta të androstenedione si androstenedione më të ulët, dhe të mendjes, në qoftë se testet laboratorike kanë treguar se androstenedione hormon janë rritur.

Për androstenedione përkatëse?


Androstenedione - një hormon i veshkave gjëndra dhe gonads. Ajo është prodhuar nga trupi në të dy burrat dhe gratë. Ajo është e lidhur pazgjidhshmërisht me prodhimin e hormoneve meshkuj dhe femra seksi, duke përfshirë estrogjenit dhe testosteronit. Një sasi të mjaftueshme të këtij hormoni në gjak lejon të mëlçisë dhe indet yndyrore prodhojnë hormonet aktive.
Niveli Androstenedione fillon të rritet dukshëm nga 7-8 vjet. Pas arritjes së një person 30 vjeç, prodhimi hormon ka filluar të bjerë.

Androstenedione, norma për gratë dhe burrat


Nivelet normale të niveleve androstenedione në varësi të moshës së personit:

 • Fëmijët 1-7 ditë pas lindjes - 20-290 ng / ml 100;

 • Fëmijët gjoks (1-12 muaj) - 6-68 ng / ml 100;

 • Fëmijët e moshës 1-10 vjet - 8-50 ng / ml 100;

 • Teens (10-17 vite) - 8-240 ng / ml 100;

 • mashkull - 75-205 ng / 100 ml;

 • Gratë - 85-275 ng / 100ml.


 • Shkarkimi i dukshëm nga norma e androstenedione mund të ndodhë, ndërsa duke marrë hormonet, tumoret e etiologies të ndryshme dhe në një numër të sëmundjeve.

  Androstenedione rritur: Shkaqet


  Shkaqet e niveleve të larta të androstenedione mund trazirave në veshkave dhe / ose të kancerit ovarian. Shumica androstenedione ngritjen sugjeron sëmundjet e mëposhtme:

 • vezoret polycystic;

 • hyperplasia veshkave;

 • Sindroma e Cushing;

 • Gratë osteoporozën;

 • stromalnыy vezoret hypertekoz;

 • Tumoret ovarian të origjinave të ndryshme dhe disa sëmundjeve të tjera.


 • Dështimi reduktuar androstenedione ndodh kur vezoret ose gjëndra veshkave.

  Në varësi të kohës së ditës, faza e ciklit të menstruale nivele të ndryshme të androstenedione. Normat më të larta janë vërejtur në mëngjes, në mes të ciklit menstrual tek gratë. Gjatë shtatzënisë, nivelet e këtij hormoni gjithashtu rrit.

  Androstenedione rritur: simptomat


  Nëse androstenedione në gratë u rrit, nuk është shpesh rritja e tepruar e flokëve (hirsutism), sindromi vyrylyzyruyuschyy. Rritja e nivelit të këtij hormoni mund të shkaktojë pubertetit të hershëm, gjakderdhje mitrës, dështimet e ndryshme në funksion riprodhues të trupit kundër mosbalancim hormonal të përgjithshëm.

  Besohet se rritja e androstenedione çon në një rritje të shpejtë në masë të muskujve, e cila është arsyeja pse ky hormon dhe droga përmbajnë atë, është shumë popullor në mesin e bodybuilders, edhe pse ajo nuk ka efekt anabolic. Ndërkohë, dëmi nga përdorimi i pakontrolluar i barnave të tilla në kohët efektet e mundshme pozitive të zbatimit të tij - baldness, prostatës zgjeruar, shkelë proporcione të trupit (p.sh., rritja e gjirit në meshkuj), e tepërt Lindje flokët e trupit - kjo nuk është një listë të plotë për pasojat e pakontrolluar e tij pritja.

  Androstenedione rritur, trajtim


  Nëse nivele të larta të androstenedione në gratë shpesh kanë nevojë për trajtim. Për qëllim të diagnostikimit dhe trajtimit adekuat duhet të zbatohen për endokrinolog dhe gjinekologu (për femrat) ose andrologist (për meshkujt).
  Më i zakonshëm që përdoret: deksametason, Clomiphene, kontraceptivëve ndryshme hormonale. Skemat e trajtimit të drogës dhe terapi janë shumë të ndryshme në varësi të shkaqeve të problemit dhe, sëmundjet shoqëruese, mosha dhe gjendja e përgjithshme e pacientit. Vetë-trajtim është rreptësisht e ndaluar. Të gjitha hormonet duhet të emërojë vetëm personel të kualifikuar.