Mamografia - dita e ciklit

Diagnostikuar në mbarë botën "Kanceri i gjirit" çdo vit vënë 1250000 gra të grupmoshave të ndryshme. Në Rusi sëmundja është diagnostikuar në 54.000 të seksit të drejtë. Për fat të keq, në shumë raste, sëmundja zbuluar shumë vonë. Megjithatë, kanceri i gjirit mund të shërohet plotësisht. Për ta bërë këtë, mammograms rregullt gjirit.

Mamografia - kush dhe pse?

Mamografia - një shfaqje e gjirit duke përdorur X-rrezeve. Ajo mund të zbulojë jo vetëm ndryshime patologjike në indet e gjirit, por edhe për të përcaktuar madhësinë e zonës së prekur dhe vendndodhjen e saj e saktë. Për shumicën e femrave që janë në rrezik, kjo është e vetmja mënyrë për të zbuluar kancerin e gjirit në fillim, kur është e mundur shërim të plotë. Përveç kësaj, përmes mamografisë, mjekët të përcaktuar praninë e formacioneve gjirit beninje (fibroadenomas), cysts, depozitat e kalciumit (kalcifikim), etj


Shpesh gratë janë dërguar në një mammogram simptomat e mëposhtme:


 • dhimbje gjoksi;

 • ndryshimin formën e dalë;

 • shkarkimin nga thithat e gjinjve;

 • Konsolidimi në gjoks;

 • Shkelja kontur i gjirit dhe skuqje. • Kur të bëni një mammogram?


  Gratë që ballafaqohen së pari me sëmundje të gjirit, ka shumë pyetje në lidhje me mamografia: cikli i mirë ditën bëjë mammograms? si për të bërë një mammogram? inspektimit të sigurisë?

  Mjekët qetë: X-rrezet në mamografia lëshuar në doza shumë të vogla, dhe nuk përbëjnë një rrezik për shëndetin. Megjithatë, të ardhmen dhe pleqsh nënat e mirë shkojnë mamografia ultratinguj, e cila është absolutisht e sigurt dhe mund të kryhet në mënyrë të përsëritur.


  Në ditën e mammogram bërë? Përgjigja në këtë pyetje do të japë mjeku ndjekur (gjinekolog, mammologist, oncologist). Zakonisht e bëjnë mammograms për 6-12 ditë të ciklit menstrual. Kjo është për shkak të faktit se në fillim të ciklit trupi i gruas është i ndikuar nga hormonet e estrogjenit dhe gjirit bëhet më pak të tensionuar dhe të ndjeshme. Kjo ju lejon të merrni fotot më informative, dhe procedura për një grua u bërë më pak të pakëndshme. Nëse pacienti ka ardhur ekzaminim menopauza mund të kryhet në çdo kohë.


  Sa për kohën e mamografia, mjekët janë unanim: mbi 40 çdo grua duhet një herë në 1-2 vjet mammologist të marrë pjesë dhe të kalojë një mamogram, edhe në qoftë se ai ndjehet edhe vetë. Në identifikimin shenjat paralajmëruese, ju keni mammograms pavarësisht nga mosha.


  Si për të kaluar një mammogram?


  Trajnim të veçantë për mamografia është e nevojshme. E vetmja gjë që ka kërkuar mjekët - që të përmbahen nga përdorimi i kozmetikës dhe parfume në studim. Përveç kësaj, para se të procedurës duhet të hiqet nga qafa e të gjitha bizhuteri. Nëse ju jeni duke pritur një fëmijë apo dhënien e gjirit, të jetë i sigurt për të të treguar radiolog i cili do të kryejë mammograms.


  Procedura zgjat më pak se 20 minuta dhe praktikisht pa dhimbje - nuk është vetëm një siklet të vogël në disa gra, gjinjtë janë jashtëzakonisht të ndjeshme në prekje.

  Pacienti kërkohet të zhvishet në bel dhe të qëndrojë në frontin e mamografia, atëherë vendoset alternuar gjoksin mes dy pllaka dhe lehtë të compress tyre (kjo është e nevojshme për të shtëna të larta). Fotografitë e çdo gjirit janë bërë në dy projeksionet (drejtë dhe të zhdrejtë). Kjo ju lejon të merrni më informacion në lidhje me gjendjen e gjirit. Nganjëherë gratë ftuar për fotot shtesë. Pas procedurës radiolog përshkruan shtëna dhe përfundon.