Urethral shpifjeve

Shtupë apo scraping - një metodë mjaft e zakonshme e studimeve klinike për të përcaktuar praninë e infeksionit ose inflamacionit. Ata janë marrë për të dyshuar ndonjë sëmundje ose të provimeve të planifikuar nga një mjek. Këto përfshijnë testet uretral shtupë. Ajo i përfshirë të dy gratë dhe burrat. Kjo ndihmon për të identifikuar një bakteret e traktit urinar dhe patogjene të sëmundjeve të ndryshme. Shpesh, një analizë e tillë është kryer në cystitis për të zgjedhur trajtimin më të përshtatshëm.

Shpifjeve mbi florën e uretrës në meshkuj është marrë çdo herë që ju vizitoni një urolog, sepse ai jo vetëm që ju lejon për të zbuluar sëmundjet e traktit urinar, por edhe seksuale ndryshme infeksione të transmetueshme. Nëse ka dhimbje kur urinojnë, skuqje, kruajtje, ose ndonjë përzgjedhje, emërimet mjeku dhe një analizë e tillë është e nevojshme.


Si për të marrë një shtupë nga uretrës?Kjo procedurë është pak e dhimbshme, sidomos nëse ka inflamacion. Në uretrës futi një hetim të veçantë, apo i hollë aplikues shtupë pambuku. Shtupë Urethral në gratë merren duke vizituar një gjinekolog në të njëjtën kohë gërryerjeve nga vaginë. Probe futur ato në një thellësi prej 2-3 cm në meshkuj më të thella. Aplikues nevojë për një kthesë të vogël për të qenë në qelizat epiteliale. Prandaj, kur pyetjet Smears nga uretrës, "dëmtojë atë për të bërë?" Shpesh korrespondojnë pozitivisht. Për mur në inflamacion të uretrës është shumë e ndjeshme. Kjo procedurë, edhe pse e dhimbshme, por të shkurtër. Materiali i mbledhur është vendosur në slides, të thata pak dhe nganjëherë të ngjyrosura me ngjyra të veçanta.


Shpjegim urethral shpifjeve është një laborator, rezultatet mund të jenë gati brenda një dite. Sipas tij mund të zbulojë herët sëmundje të tilla si cystitis, prostatitis, urethritis, trichomoniasis, gonorre dhe shumë sëmundje të tjera. Por disa infeksione në analizë normale nuk është përcaktuar. Për të zbuluar viruse të tilla si herpes, klamidia dhe gjenitale lyth aplikuar PCR shtupë nga uretrës.

Kur interpreton rezultatet e analizave të përcaktuar numrin e qelizave të bardha të gjakut, qelizat e kuqe të gjakut, qelb dhe qelizat mukusit. Ajo rezulton përbërjen e microflora, e cila mund të tregojë praninë e inflamacionit ose infeksionit fungale. Normalisht Smears nga prania uretrës lejueshme në një numër të vogël të qelizave të bardha të gjakut (5), eritrocitet (2), qelizat epiteliale pak dhe mukusit. Dhe gjithçka që është zbuluar, pasi analiza tregon praninë e sëmundjes.


Përgatitja për uretral shpifjevePër të qenë analiza e vërtetë foto, ju duhet të sillen para tij.

  • Zgjidhni kohën. Mundësisht ta bëjë këtë në mëngjes para tualet parë ose 2-3 orë pas.

  • Nuk është e rekomanduar për të vizituar një mjek për të larë vulvë të mos shqetësojnë microflora.

  • Disa ditë para analizës së është e dëshirueshme që të mos ketë marrëdhënie seksuale.

  • Nëse jeni duke marrë antibiotikë ose antimicrobials, shtupë mund të merret vetëm javën e kaluar pas marrjes së ilaçeve.

  • Kur të marrë analizën e grave është e dëshirueshme që ndodhi një javë pas menstruacioneve.

  • Gratë marrë një ditë më parë analizave mund të përdorni suppositories vaginale dhe spryntsyuvatysya.

  • 1-2 ditë për të shpifjeve duhet të braktisin alkoolin.  • Ndonjëherë mjeku i referohen një ankesë që pas marrjes së një shtupë nga uretrës dhimbshme për të shkruar. Zakonisht këto ndjenja të kalojë pas një kohë. A nuk e frenojnë veten dhe të kufizojnë sasinë e lëngshme. Në të kundërtën, ne duhet të pini më shumë ujë dhe më shpesh të shkojë në tualet. Nëse vuani, dhimbja do të kalojë vetvetiu.