E. coli në shpifjeve

Në mesin e shumë mikroorganizmave që banojnë trupin e njeriut, i sekretuar E. coli. Ka variacione të ndryshme të baktereve, pjesa më e madhe e të cilave është i pafajshëm dhe pjesë e florës normale të zorrëve. E. coli është e nevojshme për të prodhuar disa vitamina (si), dhe për parandalimin e patogjenëve. Megjithatë, disa tensionet e E. coli janë patogjene dhe mund të shkaktojnë helmim të rëndë, pasi në traktin gastrointestinal.
Kur injektuar në organet e tjera dhe të dëmtimit të dhëmbëve të trupit, madje edhe presione jo patogjene e E. coli mund të shkaktojnë zhvillimin e patologjive. Çfarë ndodh me trupin kur analiza shpifjeve rezulton E. coli?

Shkaqet dhe simptomat e pranisë së E. coli në shpifjeve


Ndërsa ekzaminim parandalues ​​nga gjinekologu grua që rrinte shpifjeve në florën - analizë për të vlerësuar përbërjen e pranisë microflora e baktereve në vaginë, për të diagnostikuar sëmundjen. Në një të shëndetshme grave vaginale microflora 95% të lactobacilli. E. coli normalisht e pranishme në shpifjeve ka. Prania e këtyre baktereve në traktin gjenital mund të japin asnjë simptom të dukshme, por shpesh, në këtë rast gruaja mori pjesë shkarkesë të verdhë me një erë të pakëndshme.

Pasi në vaginë dhe rozmnozhyvshys, E. coli çon në përçarje të bilancit normale e microflora dhe mund të shkaktojë inflamacion. Kështu, ky bakter është shpesh shkaku i sëmundjeve të tilla si vaginosis bakteriale, vaginitis, cervicitin, adnexitis, endometritis dhe të tjerët. Infeksioni tjetër lehtësisht të përhapet në qafën e mitrës, vezoret. Hynin në uretrës, E. coli mund të shkaktojë cystitis dhe fshikëzës grevë dhe veshkat.
Ka disa arsye për praninë e E. coli në shpifjeve:


 • jo-pajtueshmërisë higjienën intime, procedura e podmyvaniya gabuar;

 • veshur të brendshme të gabuar;

 • Marrëdhëniet pambrojtur anal-vaginale intime.


 • Sidomos i rrezikshëm është prania e E. coli në një shpifje për gratë shtatzëna gjatë lindjes si fëmija gjithashtu mund të merrni të infektuar nëpër kanalin e lindjes.

  Getting shpëtoj e E. coli?


  Nëse Smears gjakut gjendet E. coli, atëherë trajtimi duhet të fillojë menjëherë. Mjekimi është baza gjinekologu ambulator dhe është një kurs i antibiotikëve zgjasin rreth 7 ditë.

  Para emërimit të drogës të kryera zakonisht përcaktojnë ndjeshmërinë e baktereve ndaj antibiotikëve të caktuara. Kjo është një procedurë shumë e rëndësishme për trajtimin efektiv, si disa tensionet e E. coli mund të ketë rezistencë ndaj llojeve të ndryshme të drogave.
  Nëse një grua është shtatzënë, i emëruar antibiotikët miratuar për përdorim në këtë periudhë dhe nuk ndikojnë në rritjen dhe zhvillimin e fetusit. Respektimin rigoroz të të gjitha rekomandimeve të ndihmën tuaj mjekun shmangur pasoja negative.
  Pas kohës së terapisë me antibiotikë është e rekomanduar për të marrë drogë që ndihmojnë të rivendosur ekuilibrin normal të microflora (probiotics). Nuk mund të jenë të destinuara immunomodulators veprimet lokale që ndihmojnë të rivendosur funksionet mbrojtëse të vaginës.

  Pas kësaj, për parandalimin e infeksionit E. coli duhet të ndjekin disa rregulla të thjeshta:

 • gjatë larë intime higjienës në drejtim nga para për të mbështetur për të shmangur marrjen e baktereve nga rektumit në vaginë;

 • për të mbrojtur veten gjatë seksit;

 • davyaschee nuk veshin mbathje bërë prej pëlhure pambuku;

 • rregullisht të ndryshojë të brendshme.