Analiza mbi enterobiosis

"E pra, që, unë po ju them, jo ​​në gojën tuaj Sui duart - raspekala nënë e re e tre bijve të tij - nuk ka dëgjuar, tani kanë për të shkuar në të testohen dhe të trajtohen për krimbat." Foto e njohur, nuk është ajo? Kush prej nesh në fëmijëri nuk e ka marrë nahlobuchku tilla të nënave dhe gjysheve të cilët nuk kanë për të shkuar në të testohen kundër të gjitha byaku në stomak? Si shumë të rritur në pikëpamjeve të tyre, vendosi të provoni një pjatë ekzotike, ra në të njëjtën situatë. Me pak fjalë, të paktën një herë enterobiosis analiza kishte për të marrë çdo gjë. Megjithatë, le të flasim më shumë për këtë temë.

Kur analiza ka për të marrë enterobiosis?
Ka 4 arsyet kryesore pse enterobiosis analiza vetëm duhet të bëni:

 • Kur një i rritur ose fëmijë dyshohet prania e krimbave;

 • me kirurgji zgjedhore apo trajtim mjekësor në një spital;

 • kur të rriturit pajisje për të punuar dhe fëmijët - në shkollë, kopsht, çerdhe, ose një udhëtim në kampin veror;

 • duke vendosur një njeri të ri rekord mjekësor pak.


 • Sipas rregullave të Ministrisë së Shëndetësisë për të bërë këtë analizë duhet pa përjashtim, të paktën 1 vit për shkak të faktit se statistikisht prania njëjtin trup ohoronozdorovchoho i krimbave në shkallë të ndryshme, të prekur 90% të popullsisë botërore.

  Si për të dhuruar analizë enterobiosis?
  Tani le të shohim se si për të marrë enterobiosis analizës se për të bërë këtë, dhe si për të përgatitur për të. Testuar për enterobiosis dhe yaytsehlyst mund të merret dy mënyra, si një depozitë dhe eksplorimin e mëtejshëm të feces, në formën e egra okoloanusnыh folds. Konsideroni dy.
  Si për të dhuruar enterobiosis analizë përmes mbledhjes feces?
  Nëse ju dyshoni se ju ose pasardhësit e tu kalb duke prodhuar krimba, atëherë menjëherë të shkoni në klinikën më të afërt dhe të kërkojë që të ketë feces tuaj u hetuar këtë pyetje. Ju do të jepet një enë të veçantë plastike dhënë matjen filxhan dhe formën. Forma që ju duhet të përfshijë emrin tuaj të plotë, emrin e mesme dhe mbiemrin, datën dhe kohën e mbledhjes së materialit dhe numrin e caktuar për ju. Lugë ju deri feces në enë.

  Mblidhni feces duhet të jetë menjëherë pas një natë e gjumit, nuk hahet dhe nuk podmыvayas procedurat e tjera të higjienës, por një urina para urinoj se nuk ka marrë një feces lyhet dhe jo rezultat i analizës. Në enë duhet të vendosen rreth 2-3 lugë matëse feces mbledhjen e tyre nga vende të ndryshme feces. Pastaj enë të mbyllur fort dhe do të dërgohet në laborator. Dhe sa më shpejt që ju bëni atë atje, aq më mirë do të rezultojë.
  Si për të ndërtuar analizën enterobiosis përdorur shpifje?
  Ka 2 opsione për të mbledhur material në enë të veçantë duke përdorur një shtupë pambuku apo rrëshqitje qelqi steril duke përdorur shirit ngjitës. Dhe në fakt, dhe në një rast tjetër analiza është kryer menjëherë pas fjetur një natë para se do të veprojë jashtëqitje.


 • Veshin doreza, enë e hapur, të marrë një Q-tip dhe, përveç mollaqe, fshij maja e folds pambuku e lëkurës përreth anusit. Pastaj rrinë butësisht vënë në vend dhe enë të mbyllur fort.

 • Gjithashtu, veshin dorashka, të marrë nga qelqi nga një qese, kasetë otkleyvaem dhe rrinë në atë për 2-3 sekonda për lëkurën përreth anusit. Atëherë hiqni kasetë dhe të kthehet në vendin ku ajo ishte për të zhvishem off nga rrëshqitje. Kujdes zonë ngjitës nuk është prekur. Xhami me një grup të vënë në vend një film në paketën dhe drejtuar laborator.


 • Nëse dyshimet e kishin gabim, nuk ka vezë mjerë në analizën nuk janë të njohura.
  Analiza Vlefshmëria në enterobiosis
  Së fundi, ju duhet të dini se sa kohë enterobiosis aktuale analizës. Mund të ndodhë që ky studim është i gatshëm, dhe ju nuk keni kohë për të marr ose keni nevojë për të bërë disa analiza më shumë. Si rrjedhojë, vlefshmëria e analizës mbi enterobiosis është 10 ditë.
  Tani ju e dini se si për të enterobiosis analiza, si dhe kur dhe kujt duhet të bëhet. Të kujdeset për veten dhe të qëndrojnë të shëndetshme.