Test Shtatzënia me jod

Përcaktoni prania ose mungesa e shtatzënisë sot mund të jetë praktikisht duke filluar nga java e dytë të shtatzënisë. Për këtë ka shumë mënyra: testeve laboratorike të disa llojeve, kontrolloni nivelin e hCG në laborator, diagnostifikimit me ultratinguj dhe ekzaminimit gjinekolog të. Të gjitha këto metoda mund të përcaktojë me saktësi nëse një grua shtatzënë.
Por edhe para shpikjen e metodave të mësipërme nëna e ardhshme, si, sa më shpejt që të jetë e mundur për të ditur nëse ata patën shtatzënë. Dhe ajo përdoret në shtëpi metoda njerëz të ndryshëm të - duke përdorur sode buke me shtatzëninë unazë martese ose jod.

Besueshmëria e këtyre metodave ngre disa dyshime, sepse ata që u përpoqën për të kontrolluar një jod shtatzënisë, vini re se kjo nuk është 100% e garantuar. Kështu që ju duhet të përdorni këtë metodë me epokën e gurit, kur ka metoda më e besueshme dhe informative.
Por natyra e kurioziteti femra thjesht unik, dhe shumë prej tyre nuk janë duke pritur për një përgjigje të testit farmaceutike mund të bëni një eksperiment të thjeshtë në çdo kohë në shtëpi. Në fund të fundit, të gjithë në arsenalin është nevojat ilaç si jod, që do të thotë se ajo mund të përdoret për të bërë një kontroll për shtatzëninë.

Si jodit për të përcaktuar shtatzëninë?


Ka dy mënyra të ndryshme për të përcaktuar jod shtatzënisë. Sa më afër të jetë e mundur për të marrë afër të vërtetës, për të bërë të dyja. Për këtë ritual pothuajse mistike ne do të duhet sa më poshtë:

 • Përbërës kryesor - jod

 • Plastike të pastër ose kupa qelqi

 • Tubth normale

 • Një rrip i letër të bardhë

 • Urinë në mëngjes parashikueshme shtatzënë


 • Sa për testet tona të zakonshme farmaceutike që përdoren mundësisht urina duhet të mblidhen në mëngjes, menjëherë pas zgjimit. Atëherë përqendrimi i substancave në të duhet të jetë maksimale dhe, rrjedhimisht, rezultati është më i saktë se në urinë, të marra në një kohë të ndryshme të ditës.

  Si një test shtatzënie përdorur jod - mënyrë №1


  Në një enë të pastër dhe të urinës të mbledhura në të duke përdorur një tubth të pikoj nevojë për një ose dy pika të jodit. Por të jenë të kujdesshëm që të bjerë ngadalë rënë në sipërfaqe, nuk bulknuv në mënyrë dramatike. Kjo mund të arrihet duke sjellë pikatore sipërfaqe pothuajse të lëngshme ose në një filxhan kapnuvshy mur.
  Test Shtatzënia me jod është pozitiv nëse rënia nuk përhapet në sipërfaqe dhe mbetet i pandryshuar, apo ku menjëherë zhytet në fund dhe pastaj ri-shfaqet. Kur ne shohim foto, si një rënie rrodhi nëpër sipërfaqe, dhe ndoshta të përziera me urinë, shtatzënia nuk është.

  Si mund ta di shtatzëninë përdorur jodit - mënyrë №2


  Për një tjetër metodë ne kemi nevojë për një copë letër të thjeshtë të bardhë. Një fletë e këtij libri i punës nuk do të funksionojë, për shkak se ajo është përdorur tashmë për zbatimin e Bojëra shtypjen dhe linjave qelizore. Printer hollë ose peizazh fletë do të jetë vetëm e drejtë.
  Kjo pjesë e provë e tona rrjedhjet urinë në mëngjes. Pastaj, përsëri, duke përdorur një drips tubth në promochennuyu letër një ose dy pika të reagent kimike në këtë rast jod. Këtu fillon fun - në qoftë se pika ngjyra dërgoi topin në ngjyrë vjollcë apo edhe violet, probabiliteti i shtatzanisë është shumë e lartë. Por kur njollë e kafe jod, i zi ose blu, atëherë ka shumë të ngjarë që ju nuk jeni shtatzënë.

  Kur ngjyra identifikuese duhet të jenë të kujdesshëm, sepse variacione të hije blu-vjollcë janë të shumta dhe mund të jetë pak i hutuar me identifikimin. Diagnoza përfundimtare - shtatzënë apo jo, mbetet me mjekun i cili do të konfirmojë atë duke përdorur ultratinguj dhe analizë të hormoneve të shtatzënisë. Besoni Testi bëhet nëpërmjet gjë tuaj jod, sepse ndonjëherë mrekullitë ndodhin.