Si për të trajtuar vezoret polycystic

Për fat të keq, në vitet e fundit më shumë gra nuk mund të mburremi fushë mirë femër shëndetësore. Ndër sëmundjet e zakonshme - vezore polycystic, ku trupi është i ovulacionit mungon në fazën e duhur të ciklit. Stresi shpeshta, predispozicion gjenetik, çrregullime hormonale mund të jenë shkaqet e vezoret polycystic. Simptomat mund të parë të ndodhin gjatë një ndryshim i papritur në klimën dhe pasi në mënyrë të përsëritur transferuar pectoris.
Shumë gra janë të pavëmendshëm për shëndetin e tyre. Por ata nuk e dinë se si vezoret polycystic rrezikshme. Pa trajtim, ajo kërcënon:


 • zhvillimi i gjakderdhje mitrës;

 • infertilitetit;

 • shfaqjes së kancerit të mitrës dhe kancerit të gjirit.


 • Për parandalimin dhe diagnostikimin e vezore polycystic duhet t'i nënshtrohen rishikim të rregullt të planifikuar të gjinekologu. Zbulimi i sëmundjes në një fazë të hershme në mënyrë të konsiderueshme rrit shanset e një shërim të shpejtë dhe ul rrezikun e infertilitetit.
  Simptomet e vezore polycystic:

 • Çrregullimet menstrual. Vonesat e shpeshta dhe të gjata duhet të paralajmërojë jo vetëm gratë, por edhe vajzat. Ata nuk mund të i kushtoj vëmendje për atë, duke besuar se vonesa - një dukuri e zakonshme gjatë periudhës së formimit.

 • Fituar të shpejtë në peshë për asnjë arsye të dukshme.

 • Rritja e tepruar e flokëve trupit.

 • Tërheq dhimbje barku, parehati.

 • Lëkurës me vaj, fytyre, flokët ëmbëlsi.


 • Testet me vezore polycystic: • Ultratinguj legenit. Ky shqyrtim tregon se madhësia e vezoreve në polycystosis rritur.

 • Analizat e gjakut për përmbajtjen e hormoneve.

 • Analiza biokimike të gjakut.

 • Biopsi, scraping endometrium.


 • Si për të kuruar vezoret polycystic


  Polycystic zakonisht trajtohet me ilaçe. Niveli i hormoneve seksuale mashkullore në këtë sëmundje rritet disa herë, në mënyrë që mjekët e përshkruar pilula të hormoneve nga vezoret polycystic. Në fazën fillestare të përdorur konrtatseptyvы hormonal polycystic gojë "Diana 35", "Logest", "Mersylon" dhe të tjerët. Si rezultat i përdorimit të vazhdueshëm brenda 3 muajve ovulacionit ndodh dhe cikli kthehet në normale, dhe të reduktuar madhësinë e vezoreve.

  Droga moderne të tilla si 'Zoladex' dhe 'Dekapeptil "me përdorimin e rregullt të sistemit për të shmangur kirurgji, në mënyrë që të trajtojnë vezoret polycystic kirurgjike duhet të jetë vetëm një masë e fundit.
  Në mungesë të një përmirësim në trajtimin e medikamenteve kryhet laparoscopy. Më pak kirurgjia - një rezultat i përkohshëm merr rreth gjashtë muaj.

  Mjetet juridike popullore për polykostoza ovarian: • Tamponin me mumje: 10 ditë futur në tampona vaginë bërë i mbarsur një fashë mumje.

 • Takimi herbs: • lugë gjelle rrënjë rodhe derdh një gotë me ujë të vluar, të lënë për 12 orë dhe pini 3 herë në ditë për një lugë gjelle për gjysmë ore para ngrënies;

 • karkazona lugë gjelle të këmbëngulë në një gotë me ujë të zier gjatë natës, atëherë hani një lugë gjelle para ngrënies. Sigurisht - 2 javë.


 • Trajtimi i homeopati polycystic ovarian mund të përdoren vetëm nëse sëmundja nuk po kandidon formë. Ajo duhet të kihet parasysh se ilaçe homeopatik nuk janë në përputhje me medikamente hormonale dhe të bëjë një zgjedhje të informuar.

  Kundërindikimet për vezore polycystic: • pirja e duhanit;

 • alkooli;

 • kafe;
 • ushqimet yndyrore, trans-yndyrna.


 • Këto produkte të reduktuar prodhimin e hormoneve seksuale femërore, dhe pirja e duhanit nuk është absolutisht në përputhje me drogë hormonal.
  Çdo grua duhet të jetë përgjegjës për shëndetin e tyre dhe menjëherë të kërkojnë kujdes mjekësor. Ajo është në këtë rast ne mund të zbuluar dhe trajtuar polycystic ovarian shmangur komplikime. Nëse ju tashmë e kishte këtë sëmundje, ju lutem vini re se të përhapura kur shërohet vezoret polycystic pas lindjes u kthye. Prandaj është e nevojshme për të marrë provimin e kontrollit nga një gjinekolog të paktën një herë në vit.