A është e mundur për të kuruar vezoret polycystic

Kur një mjek diagnoza vezoret polycystic - kjo do të thotë se vezoret nuk pjekur follicles. Ata janë të vogla në madhësi, ata janë shumë (më shumë se 10-12 copë). Në sëmundje gjithashtu tregojnë dështimet ciklit menstrual, e tepërt e hormoneve seksuale mashkullore në gjak.
Kur polycystosis ka komplikime:

 • trashje;

 • infertilitetit dhe abort;

 • diabeti;

 • hipertension;

 • Kanceri i mitrës.


 • Si për të kuruar vezoret polycystic?


  Në praktikë mjekësore përdoren gjerësisht si trajtim konservativ dhe kirurgjikale e vezoret polycystic.

  Metodat Konservatore:

 • Nëse ju jeni i trashë, ju duhet të humbni peshë. Kjo do të ndihmojë në krijimin e ciklit menstrual.

 • Mjeku mund të përshkruajë kontraceptivëve hormonal dhe antiandrogens - ata të zvogëlojë nivelin e hormoneve mashkullore.

 • Ka edhe droga - nxitësit e ovulacionit.


 • Metoda kirurgjikale - heqja e formacioneve polycystic. Por nuk nxitojnë për kirurgji. Ky opsion është i mundur, pas dështimit të trajtimit mjekësor. Për fat të keq, një komplikim i shpeshtë pas operacionit është bashkim. Steriliteti është tashmë në pengimin e tubave fallopiane.

  Mjekësisë tradicionale
  Ka shumë receta popullore Trajtimi i vezoret polycystic. Të gjitha këto metoda mund të përdoret vetëm pas konsultimit me një specialist. Në ekstrakte bimore kanë contraindications!
  Në shtëpi, ju mund të përpiquni për të kuruar vezore polycystic përdorur këto barëra:

 • Furçë të kuqe. Ndihmon me probleme të ndryshme gjinekologjike. Rivendosja hormonet. Përdoreni me kujdes nëse keni hipertension. Që kur mori furçë të kuqe mund të kombinohen tretësirë ​​e mitrës malore.

 • Jamball Root ul këqija testosterone (hormoneve mashkullore).

 • Tretësirë ​​e rrënjë hithër ka edhe veprim antiandrogenic.

 • Euphorbia Pallas - rregullon nivelet androgen.


 • Vezore polycystic trajtuar për një kohë të gjatë (ndonjëherë deri në gjashtë muaj). A nuk ndalet procedurën dhe mos e humbni shpresën. Kjo sëmundje është i shërueshëm.