Salpingo kronike

Andeksytom quajtur salpingo ose inflamacion i mitrës - tubat ovarian dhe fallopiane. Ndonjëherë sëmundja deklaron veten simptome akute - ethe, dhimbje akute, por shpesh flasin për salpingooophoritis kronike. Në varësi të lokacionit inflamacion, salpingo kronike mund të jetë bilaterale ose të ndikojë vetëm shtojca të majtë të djathtë apo të. Ky problem është i përhapur dhe në shumicën e rasteve shkaku i infertilitetit femëror.
Simptomet e salpingo kronike:


 • dhembje konstante shurdhër në ijë, rajoni mesit, vagina, bark, e cila e rrit para fillimit të menstruacioneve dhe pas ngrirjes;

 • ndryshon natyra e menstruacioneve - ndërprerje në ciklin, parregullt, shumë të gjatë apo menstruacioneve të shkurtër, të shoqëruar nga dhimbje të rënda;

 • mungesa e shtatzënisë pavarësisht jetës së rregullt seksuale;

 • prania e sekrecionit (Beley) nga traktit gjenital;

 • çrregullimet në traktin gastrointestinal dhe sistemit urinar;

 • ndryshimet e personalitetit - nervozizmi, nervozizëm, depresion, konflikt.


 • Shkaqet e salpingo kronike


  Në mënyrë tipike, nedolikovanoyi kronike salpingo zhvillohet si rezultat i formës akute të sëmundjes. Shkaku më i zakonshëm i inflamacionit në shtojca është infeksion nga streptococcus, Staphylococcus, gonokoku, Escherichia coli ose tuberkulozi mikrobakterii. Kontribuojnë në zhvillimin salpingo çdo ndërhyrje intrauterine, duke reduktuar mbrojtjen e trupit nga lodhje kronike dhe stresi, dietat përdorimin e tepruar të modës dhe ushtrim të tepruar.

  Rëndim i salpingo kronike


  Rezulton rëndim i salpingo kronike jetë hipotermi, ftohjet dhe stresi. Gjatë rëndim të procesit kronike ajo vë në dukje rritjen e numrit të shkarkimit, duke rritur intensitetin e dhimbjeve të barkut dhe temperaturë. E gjithë kjo është e shoqëruar nga funksionet seksuale: një rënie të konsiderueshme në makinë seksi dhe ndjesi të pakëndshme të dhimbshme gjatë seksit. Gjatë acarimin e salpingo kronike në tub dëmtuar fallopiane është përçarje e mukozës dhe muskujve fibrave të, ind lidhës rritet dhe nuk ka pengesë. Nëse pezmatimi i epididymis mbulon vetëm njërën anë, kjo është shtatzënia e mundur edhe pa trajtim. Por, kur është fjala për salpingooophoritis bilateral kronike, rreziku i infertilitetit rritet shumë herë, pa trajtim i gjatë dhe kompetent është i nevojshëm.

  Salpingo kronike, trajtimi


  Trajtimi i inflamacion kronik i shtojca - një procesi të gjatë dhe kërkon një qasje sistematike dhe respektimin rigoroz të emërimet mjekësore. Kompleksi i masave terapeutike përfshin metodat e fizioterapi, bimor dhe tradicionale
  mënyra. Detyra kryesore përballet me mjekun - hequr inflamacion dhe lehtësimin e pacientit nga efekte të mëdha negative dhimbje. Ju gjithashtu duhet për të rritur imunitetin, për të eliminuar parregullsitë në sistemin hormonal dhe nervor. Në faljen trajtuar metodat kronike salpingo rozsmoktuvalnu terapi (tampona baltë, me ultratinguj, zink electrophoresis, jodit dhe bakrit).

  Trajtimi i mjeteve juridike popullore salpingo kronike përfshin përdorni decoctions e bimëve të ndryshme (Shën Gjonit Wort, i urtë, yarrow, i urtë, xhenxhefil, calamus, Valerian, kamomil) si një zgjidhje për të pijshëm dhe ujitje.